Türk Dil Bayramı kutlandı

Eğitim-İş Kocaeli Şube adına Başkan Bilal Şener basına yaptığı açıklamada “Birlik ve beraberliğimizin temeli olan Türkçemiz, bizi birbirimize bağlayan...

BÜYÜT


Eğitim-İş Kocaeli Şube adına Başkan Bilal Şener basına yaptığı açıklamada “Birlik ve beraberliğimizin temeli olan Türkçemiz, bizi birbirimize bağlayan, kültürümüzün kök salmasına ve nesillere aktarılmasına hizmet eden en önemli varlığımızdır” dedi.
Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, Şube Eğitim Sekreteri Emine Çalık ile beraber dün Kocaeli Eğitim-İş Şube binasında Dil Bayramı nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Bilal Şener basına yaptığı açıklamada “Birlik ve beraberliğimizin temeli olan Türkçemiz, bizi birbirimize bağlayan, kültürümüzün kök salmasına ve nesillere aktarılmasına hizmet eden en önemli varlığımızdır” ifadelerini kullandı. Atatürk’ün başlattığı ve öncülük ettiği çalışmaların dilimizin gelişmesine katkı sağladığını söyleyen Bilal Şener, ayrıca Atatürk’ün “Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil, şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dili de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır diyerek, dilin bir ulus açısından ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır” sözüne vurgu yaptı.
YABANCI DİLLERİN ETKİSİNDEYİZ
Sözlerini sürdüren Bilal Şener, “Atatürk’ün bizzat başkanlık ettiği başlangıç gününü her yıl 26 Eylül’de Dil Bayramı olarak kutladığımız bu günlerde yazık ki Türkçemiz, yabancı dillerden devşirme sözcüklerin etkisinde kalmış ve ulusal kimliğimizin simgesi olan dilimiz, günümüz aydınlarının bile gereken özeni göstermemesi nedeniyle ilerlemeden ve gelişmeden alıkonmuştur. Özellikle 1950’li yıllardan itibaren ABD ile başlayan ve AB ülkeleriyle devam eden yabancılaşma, her alanda olduğu gibi dilimiz ve kültürümüz üzerinde de etkili olmuş, hem sözlü ifadelerde, hem yazılı kullanımlarda yabancı özenticiliği egemen kılmıştır” diye konuştu. Bilal Şener sözlerini bitirirken “Eğitim-İş olarak tüm ulusumuzu, aydınlarımızı dilimize, kültürümüze sahip çıkmaya, özgün bir düşünce ortamı yaratmak için dilimizi özenli kullanmaya, yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmaya çağırıyor. Dil Bayramımızı kutluyoruz” dedi.

28 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR