İl Genel Meclisi takas konusunu görüştü

İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleşen 3. oturumunda Merkez Bankası binası ile İl Özel İdaresi’ne ait mülkiyetlerin takası gündeme geldiİl Genel Meclisi...

BÜYÜT

İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleşen 3. oturumunda Merkez Bankası binası ile İl Özel İdaresi’ne ait mülkiyetlerin takası gündeme geldi
İl Genel Meclisi’nin eylül ayı toplantısının 3. oturumu dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Fahim Kılıç başkanlığında gerçekleşen meclisin gündeminde eski Bekirpaşa Belediyesi binasında hizmet veren Kocaeli İl Özel İdaresi’nin tüm birimleriyle bir arada hizmet verebileceği bina ihtiyacını karşılamak amacıyla mülkiyeti Merkez Bankası’na ait İzmit Şubesi Hizmet Binası ile mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait olan MHP İl Başkanlığı ve Tektif İş Sendikası’nın yer aldığı Şehabettin Bilgisu Caddesi’nde bulunan Dostluk İşhanı ile İzmit Öğretmenevi arkasında bulunan boş arazinin takas edilmesi yer aldı. Meclis üyeleri bu takasın gecikmesinden dolayı duydukları sıkıntıyı dile getirdi.
YENİ EĞİTİM SİSTEMİNE
DİKKAT ÇEKİLDİ
Mecliste CHP’li Meclis üyesi Mehmet Kaçar, 4+4+4 Eğitim Sistemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Kaçar, “Şimdi yapılan değişiklikler ile 1. sınıfa başlayan öğrencilerin sıraya yetişmesi düşünülmeli ve bu konuda çalışma yapılmalı. İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile bu konu görüşmeler yapmalı ve iyileştirme çalışmaları yapmalıyız. Ne kadar uygun derslik ayarlarsak o kadar iyidir ” dedi. Kaçar, meclis üyelerine öneride bulunarak tüm ilçelerdeki okulların gezilmesini ve gerekli olan ihtiyaçların karşılanması gerektiğini ifade etti. Bu öneriye karşı cevap veren AKP Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan, eğitim alanındaki çalışmalar için 2013 yılı bütçesinde daha ayrıntılı bir ödenek ayrılacağını bu konuda zaten çalışmaların olduğunu belirtti. Sonrasında konunun gündeme alınması ile ilgili yapılan oylama ile öneri reddedildi.
TAKAS KARARA BAĞLANDI
Mecliste İl Özel İdaresi’nin hizmet verdiği mevcut binanın artık ihtiyaca yeterli gelmediğinden Yapı İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Plan ve Proje Müdürlüğü’nün de üst katında hizmet verdiği İzmit Dostluk İşhanı’nda mülkiyeti İl özel İdaresi’ne ait kısımlarında bulunan kiracıların tahliye edilmesi. Ve yine mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait İzmit Kozluk Mahallesi’nde bulunan bir taşınmaza karşılık takas edilecek Merkez Bankası binası ile ilgili gelinen son durum konuları görüşüldü ve yapılan oylama ile karara bağlandı.
“ÇAY KOYMAYA YER YOK”
Bu madde ile ilgili açıklama yapan Başkan Fahim Kılıç, bir an önce Merkez Bankası binası ile olan takasın yapılmasını istedi. Kılıç, “Artık en kısa sürede bitmeli ki İl Özel İdaresi geniş bir ortamda çalışma yapsın. Artık bir masa etrafında 5 kişi oturuyor orada da çay koymaya yer yok” dedi. Kılıç’ın ardından konuyla ilgili görüşünü bildiren CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Uzun, yeni yapılan valilik binasında neden İl Özel İdaresinin yer almadığını sorarak, “Bu iki kurum birbirine yakın olması gerekiyor. Büyük yatırımlar yapılıyor” dedi. Buna karşılık ise cevap veren Başkan Kılıç, hiçbir ilde bu iki kurumun birlikte olmadığını söyleyerek, “Valilik çalışmaları ile il özel idaresi çalışmaları farklıdır” dedi.
“İDAREYİ AŞAN KOLLAR VAR”
Bu konu hakkında söz alan genel sekreter Burhan Eres ise Merkez Bankası ile takas konusunda idaresinin biraz yavaş hareket ettiğini söyledi. Eres, “Ben bu konuyu takip ediyoruz. Bazı kollar var ki bunlar idareyi aşıyorlar. Burada takas konusunda bir yol sıkıntısı var bunun dışında bir sorunumuz yok. Sürecin tamamlanması ve takasın olması için çalışıyoruz. Şimdiki hali yani il özel idaresi binaların farklı yerlerde olması bize sıkıntı yaşatıyor. Temel amacımız bir an öce bir binada çalışmaktır” ifadelerine yer verdi.

06 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR