Bilirkişi ücretleri tabana çekildi!

Kocaeli Ticaret Odası Meclisi iş makinası tescili, ekspertiz belgesi, kapasite raporu, teknik kontrol belgesi, gayrimenkul kira ve değer tespitlerinde...

BÜYÜTKocaeli Ticaret Odası Meclisi iş makinası tescili, ekspertiz belgesi, kapasite raporu, teknik kontrol belgesi, gayrimenkul kira ve değer tespitlerinden aldığı bilirkişi ücretlerini tavandan tabana çekerek üyelerinden aldığı ücretleri asgari seviyeye indirdi. Böylece üyelerin haklı olarak bugüne kadar şikayette bulundukları bilirkişi ücretlerinde yaşanan tatsızlıklar da giderilmiş oldu. Bilirkişi ücretleri meslek odaları tarafından görevlendirilmiş işin uzmanı kişiler tarafından yerinde inceleme yapılarak veriliyor ve odalar tarafından onaylanan belgeler böylece resmiyet kazanıyor.

“ÜYENİN HAKKINI KORUMAK”

Oda başkanlarının birinci görevinin odanın çıkarlarını korumak ve kollamak olduğunu belirten Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, bunun ancak üye odaklı hizmet anlayışıyla sağlanabileceğini söyledi. Kocaeli Ticaret Odası olarak kendilerinin de bu anlayışla hizmet üretmeye çalıştıklarını söyleyen Özdağ, bilirkişi ücretlerinde gerçekleştirdikleri indirimin bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Özdağ, oda ve borsalarda kurumsal kimliği tanımlayan vizyon ve misyon söyleminde oda ve borsaları temsil eden kişilere yüklenen odayı koruyup kollama sorumluluğunun ancak üye odaklı hizmet anlayışıyla sağlanabileceğini belirterek bilirkişi ücretlerinin tavandan tabana çekilmesinin altında yatan asıl niyetin bu olduğunu söyledi.

“ÜYE ODAKLI HİZMET ANLAYIŞI DEVAM EDECEK”
Bu anlayışın bir devamı olarak yeniliklerle yollarına devem edeceklerini ve Kocaeli Ticaret Odası üyelerinin diğer oda ve borsaların üyelerinden daha fazla haklara sahip olacağını dile getiren Başkan Özdağ, bu farklılığın zaman içinde çok daha kolay anlaşılacağını hatta KOTO üyeliğinin bir ayrıcalık olarak üyelerine imtiyaz olarak yansıyacağını söyledi. Başkan Özdağ, “Kocaeli Ticaret Odası üyesi olan bütün işletmeler bu hizmeti hak ediyor” diye konuştu.

BİLİRKİŞİ ÜCRETLERİ NE KADARDI, ŞİMDİ NE KADAR?
Resmi belge olması nedeniyle Maliye tarafından alınan harç ücretlerinin devletçe belirlendiği iş makinası tescili, ekspertiz belgesi, kapasite raporu, teknik kontrol belgesi, gayrimenkul değer ve kira tespitinin harçları sabit kalmak üzere, bu işlemlerden alınan bilirkişi ücretleri Kocaeli Ticaret Odasının Eylül ayı olağan meclis toplantısında alınan kararın ardından şu şekilde gerçekleşti:

İş Makinesi Tescili 793,50 TL’den 263,50 TL’ye indirildi:
66.50 lira harç bedeli alınan İş Makinesi Tescili için ayrıca 97 lira belge onay ücretinin yanında eskiden 630 lira bilirkişi ücreti alınıyor ve toplamda 793,50 lira karşılığında iş makinesi tescili yaptırılıyordu. Şimdi harçlar ve onay bedellerinde bir değişiklik olmadan yalnızca bilirkişi ücretinde yüzde 66,8 oranında indirime gidilerek 630 lira olan bilirkişi bedeli 100 liraya çekildi. Böylece iş makinesi tescili 263,50 lira karşılığında Kocaeli Ticaret Odasından alınabilecek.

Ekspertiz Belgesi 813 TL’den 283 TL’ye indirildi:
Belgenin eski maliyeti 813 liraydı. Karardan sonra 283 liraya indirildi ve indirim oranı 65,2 olarak gerçekleşti. Ekspertiz Belgesi almak için Kocaeli Ticaret Odasına giden bir mükellef 183 lira harç parası ödüyor ve 630 lira da bilirkişi ücreti ödeyerek toplamda 813 liraya belgeyi alabiliyordu. Eylül ayında alınan kararın ardından Ekim 2013 itibarıyla bu belge Kocaeli Ticaret Odasında yalnızca 283 liraya talep eden kişiye veriliyor. Belgede bilirkişi ücreti olarak mükellef üzerinden kaldırılan yük 530 lira.
Kapasite Raporu 766 TL’den 338 TL’ye indirildi:
Odaların verdiği bir başka belge de Kapasite Raporu. Kapasite Raporundan harç olarak alınan 238 liranın yanında Ekim 2013 öncesinde 528 lira da bilirkişi ücreti alınıyor ve toplamda talep eden üyeden 766 lira ödeme yapması isteniyordu. Ekim 2013 itibarıyla bu belgeyi almak isteyenlere 238 liralık harç bedeli aynı kalmak 428 liralık bilirkişi indirimi yapılıyor ve yüzde 56 oranında indirilen bilirkişi ücreti 100 liraya düşürülerek belge 338 liraya veriliyor.
Teknik Kontrol Belgesi 388 TL’den 197 TL’ye indirildi:
Bu belgede 97 lira olan harç bedelinin yanında 291 lira bilirkişi ücreti alınıyor ve belge Ekim 2013 öncesinde 388 liraya talep edenlere veriliyordu. Meclis kararıyla indirilen bilirkişi ücretlerinden sonra Teknik Kontrol Belgesi almak isteyenler devlete ödenen 97 liralık harcı yine vergi dairelerine yatırıyor ama 291 lira olan bilirkişi ücreti 100 liraya çekilerek yüzde 49,2 oranında bir indirime gidiliyor ve belge toplamda 197 liraya mal oluyor.
Gayrimenkul Değer Tespiti 1.407 TL’den 514TL’ye indirildi:
En yüksel ücrete mal olan belgelerin başında gelen Gayrimenkul Değer Tespitinin ücreti eski tarifeyle 1.407 liraya talep eden kişiye mal oluyordu; yeni tarifeye göre bu belge için ödenecek ücret yalnızca 514 lira. Bu 514 liranın 414 lirası harç ve devlet tarafından alınıyor. Bilirkişi ücreti 993 liradan 100 liraya çekildi ve yüzde 63,5 oranında indirilerek 100 liraya getirildi.
Gayrimenkul Kira Tespiti 804 TL’den 514 TL’ye indirildi:
Toplamda 804 liraya yapılan tespitteki 414 liralık harcın yanında 390 lira da bilirkişi ücreti alınıyordu. Ekim 2013 itibarıyla bu tespitte bilirkişi ücreti yüzde 36 oranında indirilerek 290 liralık çekildi ve belge 514 liraya verilmeye başlandı.

31 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR