Alikahya davasında karar çıktı: 4 yıl 2 ay

1 Aralık 2008’de Alikahya’da meydana gelen doğalgaz patlamasında 3 kişi ölmüş 19 kişi yaralanmıştı. 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen devada karar çıkt...

BÜYÜT

1 Aralık 2008’de Alikahya’da meydana gelen doğalgaz patlamasında 3 kişi ölmüş 19 kişi yaralanmıştı. 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen devada karar çıktı ve boruyu patlayan firma yöneticileri beraat ederken, 3 izgaz çalışanı ve 1 müteahhit çalışanı 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı

Alikahya’da cadde üzerinde çalışma yapan firma yetkilileri iş makinesi ile doğalgaz borusunu patlatmış, olayda 3 kişi ölmüş 19 kişi yaralanmıştı. Doğalgaz patlamasının ardından olay yeri savaş alanına dönmüştü. Patlamada PTT çalışanı Ömer Bilgili, İZGAZ’a fatura yatırmak için giden İhsan Koç ile patlama anında orada geçmekte olan Özgür Ateş hayatını kaybetmişti. Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada dün karar çıktı. Davada tutuksuz yargılanan sanıklar Yüksel Güneş, Serkan Uzuner, Ayhan Yazar, Kıvanç Türkmen, Seçkin Keleşoğlu, Nevzat Kaçmaz, Fatih Kucak, Murat Balaban, Seyfettin Onay, Yusuf Şahin, Mehmet Fatih Gürdal, Atilla Soyluğan katılmadılar.

YAKINLARI ADLİYE’DE

Dün görülen duruşmaya patlamada hayatlarını kaybedenlerin yakınları Zekeriya Koç, Yunus Ateş ile avukatları Yüksel Özbey hazır bulundu. Şirket sahibi Seyfettin Keleşoğlu’nun avukatı Nazmi Küçükosanoğlu, müvekkili Seyfettin Keleşoğlu’nun üst yapı çalışması yaptığını hatırlatarak, “gaz kaçağı olmasının ardından her türlü önlemi almak İZGAZ yetkililerinin vazifesidir. İZGAZ yetkililerinin olaya müdahale etmesiyle birlikte müvekkilim sorumluluğu sona ermiştir. Patlama ile ilgili müvekkilimin sorumluluğu bulunmamaktadır” dedi.

OLAY YERİNE ERKEN GİTTİK

Duruşmada Mehmet Fatih, Yusuf Şahin ve Atilla Soyluğan’ın avukatı Murat Genç, “Müvekkillerim olayın ardından 6 dakika sonra patlama yerine ulaştılar. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra patlama meydana gelmiştir. Kaldı ki çevrede bulunan binaların hiçbirinden gaz kaçağı ile ilgili ihbarda bulunulmamıştır. Bizim kanaatimizce çalışanların kurusu olduğunu düşünmüyoruz ”dedi. Mahkeme heyeti sanıkların avukatlarını dinledikten sonra kararını açıkladı.

CEZA ALDILAR

Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Eyyüp Gümüşhan ve üyeler davada tutuksuz yargılanan şirket sahibi Seyfettin Keleşoğlu ile birlikte Yüksel Güneş, Serkan Uzuner, Ayhan Yazar, Kıvanç Türkmen, Nevzat Kaçmaz, Fatih Kucak ve Murat Balaban hakkında beraatlarına karar verdi. Sanıklar İZGAZ çalışanları Yusuf Şahin, Mehmet Fatih Gürdal ve Atilla Soyluğan ve müteahhit elamanı Seyfettin Onay’ın ise 3 kişinin ölümüne sebebiyet verme suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılmalarına lakin sanıkların yargılama sürecinde davranışları gözetilerek cezalarını 4 yıl 2 ay hapis cezasına indirilmesine karar verdi.

KARAR BEĞENİLMEDİ
Alikahya patlamasında hayatını kaybeden İhsan Koç’un babası Zekeriya Koç ile torunu Özgür Ateş’in kaybeden Yunus Ateş, mahkemenin verdiği karara tepki göstererek “Bu karar bizi tatmin etmedi. Böyle karar olmaz. Mahkemeler böyle kararlar vereceklerse biz her gün adam öldürelim. Temyize gideceğiz. Çocuklarımızın hakkını savunacağız” dediler.

10 Nisan 2012 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR