CHP’li avukat Acurman savundu,Tutuklu sanık Turan tahliye oldu

Kartepe’de yaşanan rüşvet skandalıyla ilgili davanın ilk duruşması dün görüldü. CHP’li avukat Hüseyin Acurman’ın savunduğu tutuklu sanık Kartepe A.Ş....

BÜYÜT

Kartepe’de yaşanan rüşvet skandalıyla ilgili davanın ilk duruşması dün görüldü. CHP’li avukat Hüseyin Acurman’ın savunduğu tutuklu sanık Kartepe A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Turan tahliye oldu

Kartepe Belediyesi’nde yaşanan ve sonucunda bir üst düzey müdürün tutuklandığı, bir üst düzey müdürün görevden uzaklaştırıldığı ve belediye başkanı Şükrü Karabalık’ın tutuksuz yargılandığı rüşvet skandalının ilk duruşması dün görüldü. Hatırlanacağı gibi Kartepe Belediyesi’nde yolsuzluk olaylarının yaşandığı iddiası ile belediye bünyesinde geniş çapta araştırma başlatılmış ve mülkiye başmüfettişi Erol Özer incelemelerde bulunmak üzere Kartepe Belediyesi’ne gitmişti. Özer burada kendisine rüşvet teklif eden belediye yetkililerini tespit etmiş ve adli makamlara bildirmişti.

50 BİN TL’LİK ÇANTA İLE SEKPARK’TA BULUŞTU
Erol Özer aynı zamanda Kartepe Belediyesi Özel Kalem Müdürü Osman Ayhan Turan’ın da görevden uzaklaştırılmasını istemiş ve Özer’in talimatları doğrultusunda Turan görevden uzaklaştırılmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrasında Kartepe AŞ. Genel Müdürü Hüseyin Turan, başmüfettiş Özer’e sponsorluk adı altında rüşvet teklif etmiş ve 50 bin TL’lik bir çanta ile Sekapark’ta bulunan Özer’in yanına giderek burada daha önceden konuşlanan emniyet güçlerince gözaltına alınmış ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine konmuştu.

TUTUKLANMA TALEBİYLE
Gelişmeler üzerine Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın da Cumhuriyet Başsavcılığı’na çağırılarak ifadesi alınmış, Karabalık tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilmesine rağmen tutuksuz yargılanmak üzer serbest bırakılmıştı. Konun ilk duruşması dün Kocaeli Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Kartepe A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Turan, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ve müdafileri CHP’li avukat Hüseyin Acurman ile avukat Serpil Özok katıldı.

DENETİM SONRASINDA TEŞEKKÜR ETTİ
Duruşmada ilk olarak iddianame okundu. İddianamenin okunmasının ardından tutuklu sanık Hüseyin Turan savunmasını yaptı. Turan savunmasında şu ifadelere yer verdi “Büyük oranda belediyenin hisse sahibi olduğu Kartepe Anonim Şirketinde genel müdür olarak görev yapmaktayım. Bu şirket öğrenci yurdu işletmekte, geri dönüşüm işi yapmakta, araç kiralamakta ve bazı ihalelere girmektedir. Mülkiye başmüfettişi olan müşteki Kartepe Belediyesi’ni denetlemek amacı ile geldiğinde şirketimizin hesaplarını da denetledi. Denetim sonrasında bize teşekkür etti.

DERNEK OLDUĞUNU BİLMEM
Denetim sırasında müşteki kızak federasyonu başkanı olduğunu söyleyerek beni bu konuda bilgilendirdi. Daha evvel hiç kızak sporu ile ilgili bilgim yoktu. Bulunduğumuz Kartepe ilçesi kayak merkezi olduğundan kızak sporunun bu bölgede yapılabileceğini ifade ederek çevremin geniş olması nedeni ile sponsor bulmamı istedi. Bazı şirketlerle aracılık yapmamı talep etti. Ben yardımcı olabileceğimi söyledim. Bana kızak federasyonu ile ilgili kataloglar, broşürler gösterdi. Ayhan Turan, Osman adı ile tanınmaktadır ve Kartepe Eğitim Kültür Derneği’nin başkanıdır. Ben böyle bir dernek olduğunu denetim sırasında öğrendim.

ÖNCE 30 BİN LİRA VEREBİLECEĞİMİ SÖYLEDİM
Müşteki, Ayhan Turan'ın hırsız olduğunu, dernek paralarını zimmetine geçirdiğini söyleyince şaşırdım. Tanıdığım kadarı ile Ayhan Turan'ın dürüst bir insan olduğunu, kesinlikle zimmetine para geçirmeyeceğini bildirdim. Ayrıca dernekte herhangi bir yolsuzluk mevcut ise bu durumu vilayet dernekler masasına bildirebileceğini ifade ettim. Ayhan Turan ile benim sadece soyadı benzerliğim vardır. Akrabalığım yoktur. Daha sonra müşteki sponsorluk konusunda ısrar etmeye başladı. Ben önce 30 bin lira verebileceğimi söyledim. Bu konulardan diğer sanık belediye başkanı Şükrü Karabalık'ın bilgisi yoktur. Sadece kendi inisiyatifimle bu kararı verdim.

AMACIM ÇEVREMİ GENİŞLETMEKTİ
Benim amacım çevremi genişletmek ayrıca kış sporlarının yapılabileceği bir merkezin ilçemize yapılmasını sağlamaktı. Bu düşüncelerle sponsor olmayı kabul etmiştim. Müşteki banka yolu ile ödeme yapılmasının sakıncalı olduğunu, yaptığı soruşturmalar ile ilgili söylentiler çıkabileceğini, bu nedenle parayı elden vermemin daha uygun olduğunu söyleyerek miktarı da artırmamı istedi. Bunun üzerine talebi doğrultusunda temin ettiğim 50 bin lirayı kendisine verirken polisler beni yakaladılar. Bu para şahsi paramdır. Bu parayı daha evvel çalıştığım bir şirketten ayrıldığımda aldığım tazminat ile düğün yaptığımda çevrem geniş olduğundan verilen hediyelerden biriktirmiştim.

PARAYI EVİMDE TUTUYORDUM
Evimde tadilat yapacağım için parayı evimde tutuyordum. Müfettiş talep ettiğinde önce 30 bin lirayı şirketin kasasına getirdim. Aradığımda müsait olmadığını söyledi. İki gün sonra Sekapark'a getirmemi talep etti. Ayrıca malzeme talebinde bulundu. Malzeme alamayacağım için miktarı artırdık. Bu nedenle 50 bin lirayı kendisine verdiğim sırada polisler tarafından yakalandım. Bu parayı rüşvet olarak vermedim. Yanımda boş bir kağıt götürmüştüm. Bunun nedeni araçta parayı verdiğim sırada müştekinin yanında herhangi bir makbuz olmaması ihtimali bulunduğundan tutanak karşılığı vermekti.

EROL ABİ, HÜSEYİNCİM
Müşteki sponsorluk konusu açtığında Ayhan Turan ile ilgili herhangi bir soruşturma söz konusu değildi. Müfettişin bana verdiği broşürü başkalarına da dağıtıp dağıtmadığı konusunda bilgim yoktur. Ancak aracının bagajından çıkartarak bana kızak federasyonunu tanıtan broşürü vermişti. Teftişin ilerleyen günlerinde aramızda samimiyet oluştuğu için ben müştekiye Erol abi, müşteki de bana Hüseyincim şeklinde hitap ediyordu. İlçemizde kurulu şirketlerden ve kendi şirketimizden kızak federasyonuna para yardımı yapılması konusu sakıncalı olduğundan ve müştekiye yardımcı olacağıma ilişkin söz verdiğimden sözümden dönmemek adına bizzat kendi şahsi param ile yardımda bulunmaya karar verdim.

AMACIM SİYASİ HEDEFLERİMİ GERÇEKLEŞTİRMEKTİ
Benim kızak federasyonuna sponsor olmak ve yönetimine girmekteki amacım çevremi genişletmek, kış sporları ile ilgili olarak ilçemde potansiyel bulunduğundan bunu kullanarak tanınmak ve ileride siyasete atıldığımda bazı hedeflerimi gerçekleştirmekti. Yaptığım işin kanunsuz olduğunu asla düşünmedim ve halen düşünmüyorum. Müştekinin ısrarlı talepleri nedeni ile parayı Sekaparka getirdim.” Turan’dan sonra tutuksuz sanık Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık savunmasını yaptı. Savunmasının bir bölümünde ağlayan Karabalık savunmasında şu ifadelere yer verdi “Kartepe Belediyesi’nde belediye başkanı olarak görev yapmaktayım.

KIZAKLA İLGİLİ BROŞÜRÜ OKUMADIM, YIRTIP ATTIM
Müşteki Mülkiye Müfettişi olarak denetime geldi. Ancak randevu talebimi kabul etmedi. Ön yargılı ve kırıcı davranışlarda bulundu. Kendisini Adana Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı görevden alan müfettiş olarak tanıttı. Bilahare kızak federasyonu başkanı olduğunu, ayrıca bu federasyonu tanıtan broşürleri belediyemizdeki daire müdürlerine dağıttığını öğrendim. Benim de elime bir broşür geçti ancak ben ilgilenmedim yırtarak attım. Uzun yıllar kamuda görev yaptım. Birçok teftiş geçirdim ancak müfettişin uygulamaları bana çok kırıcı ve yanlış geldi. Özel kalem müdürü vekilim olan ve aynı zamanda Kartepe Eğitim Kültür Derneği başkanlığını ve mutemetliğini yapan Ayhan Turan'ın zimmetine para geçirdiğini ve bu nedenle açığa alındığını bana söyledi.

NAMUS MESELESİ
Ayhan Turan'ın dürüst bir insan olduğunu, kesinlikle zimmetine para geçirmeyeceğini söyledim. Müfettiş, Ayhan Turan'ın zimmetine para geçirmesine rağmen bankadaki hesap ekstresinde 1.100 lira borçlu gözüktüğünü söyledi. Müfettişin başkanı olduğu kızak federasyonuna çevreden ve belediyemizden sponsor arayışına girdiğini öğrendim. Ancak bu konuya sıcak bakmadım. Kartepe A.Ş. müdürü diğer sanık Hüseyin Turan'a yanlış olduğunu ifade ettim. Daha soma müfettişin ön yargılı olarak hakkımızda soruşturma yaptığını, belediye personelinin kaplıcaya götürülmesi ile ilgili olarak beni masaj yaptırmakla suçladığını öğrenince bu durum çok zoruma gitti. Onuruma dokundu. Bunu namus meselesi olarak düşündüm.

MASAJ YAPTIRMADIM
Müşteki teftişi bitirdikten sonra beni çağırdığında yanma gittiğimde sanık Hüseyin Turan'da vardı. Önce bu konudan bahsettim, hakkımda iftira atıldığını, hayatımda masaj yaptırmadığımı bildirdim. Müfettiş ile sanık Hüseyin arasında sponsorluk konusu konuşuluyordu. Ben sadece şirketin sponsor olmasının doğru olmayacağını söyledim. Sanık Hüseyin bizzat kendisinin yardımcı olacağını ifade etmişti. Diğer sanığı müfettişe rüşvet amacı ile para vermesi konusunda azmettirmiş değilim. Bu konuda hiç bir telkinim, tavsiyem ya da emrim olmamıştır. Olması da söz konusu değildir. Sadece özel kalem müdürüm olan ve Kartepe Eğitim Kültür Derneği başkanlığı yapan Ayhan Turan'ın dürüst olduğunu bildirdim.

HATA YAPABİLİR
Ayhan Turan'ın Zimmetine para geçirmeyeceğini, ancak kasıtlı olmadan hata yapabileceğini söyledim. Olay günü sanık Hüseyin Turan'ın Seka parka giderek müfettişe para götürdüğü konusunda bilgim yoktur. Müşteki tehdit sırasında daire müdürlerime karşı da uygunsuz davranış ve söylemlerde bulunmuştur. Bazı müdürlerime Beşiktaş'ta bulunan özel yetkili mahkemelere göndermekle, kelepçe taktırmakla korkutarak, derdinizi anlatana kadar altı ay geçer şeklinde konuşmuştur. Yaptığım telefon konuşmalarında suç teşkil eden hiç bir şey yoktur.

ÖDEMELERDE TEK YETKİLİ O
Ben ortam dinlemesi yapıldığından ve telefonların dinlendiğinden habersizdim. Müfettiş Kartepe AŞ'nin başarılı çalışmalar yaptığını, herhangi bir sorun olmadığını, güzel yönetildiğini ifade edince kendisine bu şirketin müdürü olan sanık Hüseyin Turan'ın tam yetkili olduğunu ifade ettim. Sanık Hüseyin'in rüşvet vermesi konusunda tam yetkili olduğunu söylemem mümkün değildir. Ben sadece Hüseyin'in müdürlük yaptığı şirkette ödemelerde tek yetkili olduğunu söyledim. Sanık Hüseyin Turan yapılan harcamalarda tek imza yetkisi olan yöneticidir. Teftiş sonucunu merak ederek teftiş bittikten sonra bazı müdürlerime sordum. Ancak bugün itibari ile teftiş sonucunu halen öğrenmiş değiliz. Bakanlıktan herhangi bir layiha gelmemiştir.

ÇOK ŞAŞIRDIM
Ben olayı sanık Hüseyin'in kardeşi Emre Turan'ın telefonu üzerine öğrendim. Emre Turan'ın ağabeyi Hüseyin Turan'ın müfettişe para verirken polisler tarafından yakalandığını söyleyince çok şaşırdım. O ne demek diye tepki gösterdim.” Karabalık’ın savunmasının ardından tanıklar dinlendi. Mahkeme salonuna ilk olarak tanık Ali İhsan Karagöz geldi. Karagöz mahkeme beyanında şu ifadeleri kullandı “İmar ve Şehircilik müdürü olarak Kartepe Belediyesi’nde görev yapmaktayım. Belediyeyi teftişe gelen müştekinin gergin ve ön yargılı ayrıca kırıcı davranışlarını gördüm. Geldiğinde kızak federasyonu ile ilgili broşürler dağıtarak sponsor aradığını söylüyordu.

HÜSEYİN’LE ARALARINDA KONUŞMALAR OLDU
Doğrudan sanıklardan talepte bulunduğunu görmedim ancak sanık Hüseyin'le görüşürken bizi dışarıya çıkarıyordu. Bir ara bana olayın içinde dernek var, iş organizeye gidiyor ancak seni sokamam gibi sözler söyledi.” Karagöz’ün ardından tanık Abdullah Biçer dinlendi. Biçer konuşmasında “Kartepe Belediyesi’nde İnsan Kaynakları ve Eğitim müdürü olarak görev yapmaktayım. Belediyemizi teftişe gelen müfettiş, teftiş döneminde kızak federasyonuna sponsor arayışı içinde idi. Odasında bulunduğum sırada sanık Hüseyin ile bu konuda aralarında konuşmalar oldu.

FEDERASYONA YÖNETİCİ
Daha sonra sanık Hüseyin ile konuştuğumda kendisinden sponsor talep ettiğini ve federasyona yönetici olarak alabileceğini söylediğini ifade etti. Müşteki teftişten sonra belediyede ancak bir kaç müdür kalabileceğini söyledi. Ben 27 yıllık kamu görevi yapıyorum, ancak bugüne kadar hiç soruşturma geçirmedim. Suçum varsa cezasını çekebileceğimi söyledim. Ayrıca elleri ile işaret yaparak hepiniz kelepçeli olarak gideceksiniz. Organizeye gideceksiniz şeklinde uygun olmayan sözler sarfetti. Bu sözleri söylerken başkan da dahil hepiniz cezaevine gideceksiniz dedi” ifadelerine yer verdi.

SANIKLAR TALEBİ OLDUĞUNA BEN TANIK DEĞİLİM
Abdullah Biçer’in ardından bir başka tanık olan Muhammet Ömer Ocakçı mahkeme salonuna geldi. Ocakçı “Kartepe Belediyesi’nde görev yapmaktayım. Belediyemizi teftiş eden müşteki ile odalarımız yan yana olduğundan ara sıra konuşuyorduk. Kendisi kızak federasyonu başkam okluğunu, Kartepe'nin bu spora uygun okluğunu, il temsilciliği kurmak istediğini söyleyerek sponsor bulup bulamayacağımı sordu. Araştırmak gerektiğini söyledim. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi ile sponsorluk konusunda görüşmeler yaptığını duydum ancak sanıklardan herhangi bir talebi olduğuna ben tanık olmadım” dedi.

TANIŞIRSINIZ DEDİ
Ocakçı’dan sonra son tanık olan Hamza Ateş salona geldi. Ateş şöyle konuştu “Kocaeli Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptığım dönemde belediyelere danışmanlık yaptım. Kartepe Belediyesi’nde görev yapan öğrencim Muhammet Ömer Ocakçı'nın yanına gittiğimde belediyeyi teftiş eden müşteki ile beni tanıştırdı. Ankara Üniversitesi’nde hocalık yaptım müştekide oradan mezun olduğunu için tanışırsınız dedi. Bu arada müşteki bana kızak federasyonu başkanı olduğunu, Kartepe ilçesinin bu spora uygun olduğunu ancak bu sporun pahalı bir spor olması nedeni ile sponsor gerektiğini söyleyerek yardım istedi.

SAVCI TAHLİYE İSTEDİ
Ben üniversite ile büyükşehir belediyesinin yardımcı olabileceğini söyleyince telefonla bu kuruluşları bağlattı. Bu kımıl uslardan randevu aldı. Ancak ne konuştuğunu ben bilmiyorum. Bana federasyonun broşürlerini de gösterdi.” Bütün sanıklar dinlendikten sonra tutuklu sanık Hüseyin Turan müdafi avukat. Hüseyin Acurman yazılı beyanlarını tekrar ettiklerini belirtti. Ardından Sanık Şükrü Karabalık müdafi avukat Serpil Özok’da yazılı beyanlarını tekrar ettiklerini söyledi. Müdafilerin beyanlarından sonar Cumhuriyet savcısı Boğaç Başoğlu “Tutuklu sanık Hüseyin Turan’ın tutuklulukta geçirdiği süre ve delillerin mevcut durumu karşısında tahliyesine karar verilmesi talep olunur” dedi.

TELEFON KAYITLARI İSTENECEK
Cumhuriyet savcısının talebinin ardından mahkeme heyeti kararlarını açıkladı. Heyet, müşteki hakkında yazılan talimat cevabının beklenmesine, mülkiye müfettişleri tarafından düzenlenen 22 Ağustos 2011 tarihli inceleme raporu ve tevdi raporu sureti eklenerek yapılan soruşturma mevcut ise sonucunun Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan sorulmasına, sanık Hüseyin Turan ile müştekinin kullandıkları telefon numaraları yazılarak 2011 yılı Haziran, Temmuz ayları ve 19 Ağustos 2011 tarihine kadar görüşme dökümlerinin TIB'den istenilmesine,

23 ARALIK’A ERTELENDİ
Kartepe Eğitim ve Kültür Derneği’nin, Kartepe Belediyesi ile ilişkisinin olup olmadığı hususunun Kocaeli Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’nden sorularak bu derneğin tüzüğünün istenilmesine, delil durumu, tutuklama tarihi gözetilerek, sanık Hüseyin Turan'ın hakederek tahliyesine, başka suçtan tutuklu ya da hükümlü değilse salıverilmesi için yazı yazılmasına ve duruşmanın 23 Aralık Cuma günü saat 09.00’a ertelenmesine karar verdi. Duruşma çıkışında kendisini karşılayan yaklaşık 100 kişiyle birlikte bir basın açıklaması yapan Şükrü Karabalık ilerleyen süreçte mağduriyetinden dolayı sorumlulardan şikayetçi olacağını belirtti.

06 Ekim 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR