Zeytinoğlu: İhracatımız daha iyi olabilirdi

Bu dönemdeki ihracatın Euro/dolar paritesinin etkisi ile 10,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu, “İhracatımız miktar bazında ar...

Bu dönemdeki ihracatın Euro/dolar paritesinin etkisi ile 10,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu, “İhracatımız miktar bazında artsa bile pariteden dolayı tutar olarak geriliyor” dedi.

 

“PARİTE OLUMSUZ YANSIDI”

İhracatın, paritenin etkisiyle gerilediğini belirten Başkan Zeytinoğlu, “Aslında en fazla ihracat yaptığımız ilk 10 ülkeye euro bazında ihracatımız ilk 5 ayda yüzde 12,8 artmış. Sadece mayıs ayında Avrupa Birliği’nin 13 ülkesine yaptığımız ihracat, 2014 yılının paritesi ile olsaydı ihracatımız 5,1 milyar dolar daha fazla olabilirdi. Buradan paritenin ihracatımıza ne kadar olumsuz yansıdığını görebiliyoruz” dedi.

 

“İŞ BIRAKMA ETKİLİ OLDU”

İhracatta en fazla paya sahip olan otomotiv, kimya ve tekstil sektörlerinin mayıs ayı ihracatlarındaki azalışa dikkat çeken Zeytinoğlu, “Mayıs ayında paritenin yanı sıra çevre ülkelerdeki siyasi sorunların devam etmesinin ve ayrıca otomotiv sektöründeki iş bırakma eyleminin de olumsuz etkilerini gördük. Altın ihracatına ilave edilmesiyle 10,8 milyar dolarlık ihracatın daha da artabileceğini bekliyoruz. Ülkemizin, yüzde 32,8 olan orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin ihracat payını 2018’de yüzde 37,6’ya çıkarma hedefi var. Bu hedefe ulaşmanın yolu Ar-Ge’den geçiyor. Bu kapsamda da birçok devlet desteği ve teşvikler var. Reel sektör temsilcileri olarak bu olanakları kullanarak hedefimiz katma değeri yüksek ürünleri imal edip ihraç edebilmek olmalıdır” dedi.

02 Haziran 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR