Engelli vatandaşlar kentin tarihini tanıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, engelli vatandaşların kentin tarihi ve turistik mekânlarını tanımaları için düzenlediği geziler devam ediyor. Orhan...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, engelli vatandaşların kentin tarihi ve turistik mekânlarını tanımaları için düzenlediği geziler devam ediyor. Orhan Cami’den başlayıp gemi müzesinde sona eren tarihi koridor gezisinde 25 kişilik grup ilk defa gezip gördükleri yerleri hayranlıkla izledi.

TARİHİ KORİDOR GEZİSİ
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Birimi tarafından gerçekleşen engellilerin tarihi koridor gezisinin ikincisi gerçekleşti. Engelli vatandaşların birbirleri ile kaynaşmaları, Kocaeli’nin tarihi ve turistik mekânlarını görmelerini sağlayan geziye yaklaşık 25 kişi katıldı. Aileleri ile birlikte kenti dolaşan engellilerin yüzünden gezi boyunca tebessüm eksilmedi.

ORHAN CAMİİ’DEN BAŞLADI
İlk olarak İzmit’in fetih simgesi olan tarihi Orhan Camii’ni gezen grup buradan Yukarı Pazar Hamam’ı, Akçakoca Camii, Sırrı Paşa Konağı’na geçti. Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü uzmanı eşliğinde mekanların tarihi hakkında bilgiler alan grup Hacı Hasan Yumurtacı Camii, Av Köşkü’nü gezdikten sonra öğle yemeği için Sekapark’ta mola verdi. Tarihi tren garı, arkeoloji ve gemi müzesinin gezilmesi ile sona eren geziye katılan engelli vatandaşlar çok mutlu oldu.

ENGELLİ VE AİLELERİ ÇOK MUTLU
Daha önce Kocaeli’de görmedikleri yerleri gezdiklerini ifade eden Zeliha Karaaslan ve oğlu Sinan, tarihi mekanları gördükleri için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. 1993 doğumlu konuşma ve işitme engelli Kerim Yılmaz ise hayatının en mutlu günlerini yaşadığını ifade etti. Engelli kardeşi Zeynep ile gelen Yalçın Akın ise engellilerin kaynaşması ve kentin tarihini tanımasını sağlayan gezinin çok verimli geçtiğini kaydetti. Engelli vatandaşların büyük memnuniyet duyduğu geziden sonra evlerine ulaştırıldı.

02 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR