İşte TBMM başkanı olması muhtemel 7 isim...

Daha önceki meclislerden farklı olarak meclis artimetiği birinci olan partinin kolaylıkla Meclis Başkanı seçtirmesine müsaade etmiyor. Eğer CHP MHP v...

Daha önceki meclislerden farklı olarak meclis artimetiği birinci olan partinin kolaylıkla Meclis Başkanı seçtirmesine müsaade etmiyor. Eğer CHP MHP ve HDP anlaşabilirse AKP'nin adayı seçilemeyecek.  İçtüzüğe göre, bir adayın ilk iki turda başkan seçilmesi için 367, ikinci tur için 276 oy alması gerekiyor. Peki hangi isimlerin adı Meclis Başkanlığı için geçiyor ve sizce kim Meclis Başkanı olmalı?

 

DENİZ BAYKAL  - CHP

1973 yılında en genç isim olarak TBMM'ye giren CHP eski lideri Deniz Baykal, 42 yıl sonra ''En yaşlı vekil'' olarak TBMM'ye girdi. Daha önce CHP Genel Başkanlığı görevinde de bulunan Deniz Baykal CHP içinde Meclis Başkanlığı için adı en çok geçen isim.

 

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ - HDP

67 yaşındaki Ertuğrul Kürkçü 68 kuşağından. Türkiye sosyalist hareketinin içinde önemli bir isim. Kızıldere'den sağ çıkıp 1971'de cezaevine giren Kürkçü 1986'da serbest kaldı. 2011'de bağımsız olarak TBMM'ye giren Ertuğrul Kürkçü, Meclis Başkanlığı için adı en çok geçen isimlerden.

 

EKMELEDDİN İHSANOĞLU - MHP

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP'nin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu akademisyenliği ve diplomatlığı en kuvvetli Meclis Başkanlığı adayı.

 

MERAL AKŞENER - MHP

TBMM'nin tecrübeli isimlerinden Meral Akşener MHP'nin bir başka kuvvetli Meclis Başkanı adayı. Daha önce İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan Meral Akşener geçen dönem Meclis başkanvekilliği yaptı.

 

NUMAN KURTULMUŞ - AKP

Fazilet Partisi kapatıldıktan sonra sırasıyla Saadet Partisi, HAS Parti ve AKP'de siyasete devam eden Numan Kurtulmuş parti içinde en güçlü Meclis Başkanlığı adaylarından. Çatışmadan uzak uzlaşmacı bir akademisyen olması Numan Kurtulmuş'u öne çıkarıyor.

 

MEHMET BEKAROĞLU - CHP

Sırasıyla Refah Partisi, Fazilet Partisi, Saadet Partisi ve HAS Parti'de siyaset yapan Mehmet Bekaroğlu,  CHP Parti Meclisi Üyesi ve Genel Başkan Yardımcılığı görevine devam ediyor. Sol sosyalist kesimler tarafından 2000 yılında cezaevlerindeki ölüm oruçlarındaki olumlu tutumuyla tanınan Bekaroğlu, Meclis Başkanlığı'nın en kuvvetli adaylarından.

 

NABİ AVCI - AKP

Geçtiğimi dönem Milli Eğitim Bakanlığı yapan Nabi Avcı, birikimi, tecrübesi ve iletişim profesörü sıfatıyla AKP içinde öne çıkan isimlerden.

10 Haziran 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

hey gidi aktrol akp nin eriyen % 9 oyu nerde ? - hey gidi aktrol akp nin eriyen % 9 oyu nerde ? konut kredileri ne zamandır 1 in üzerinde uzaydamı yazşıyorsun..beraber osloda haburda dolmabahçede iş pişiriyordunuz akp +hdp kurun koalisyonu

Yanıtla . 0Beğen 10 Haziran 17:07
01

İzmitli - ÜLKE DİBE GİTMEYE BAŞLADI BEYLER

Yahu neye seviniyoruz ekonomi dibe doğru gitmeye başladı;Konut kredileri 0,70 - 0,80'lerde idi.Şimdi 1'in üzerine çıkmış yani para ile para kazanan baronlar gün doğmuş insanların emeğini sömüren kanını emen vampirler.Bakalım koalisyon hükümeti fazileri ne yapacak?..CHP'insanların vermiş olduğu görev bilinci ile ve HDP'yi meclise taşıması...AK'parti ile derhal koalisyon hükümetini kurmalı HDP'de dışarıdan destek vermeli.Slogan doğru çıktı;

''ONLAR KONUŞUR AK PARTİ YAPAR''

Yanıtla . 0Beğen 10 Haziran 17:07
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR