Türkkan, Dubai Port’u Meclis’e taşıdı

Dubai Port’u inşa eden şirketin, Danıştay 14. Daire Başkanlığı’nın verdiği yürütmeyi durdurma kararına neden uymadığını soran Türkkan, “Yabancı bir ş...

Dubai Port’u inşa eden şirketin, Danıştay 14. Daire Başkanlığı’nın verdiği yürütmeyi durdurma kararına neden uymadığını soran Türkkan, “Yabancı bir şirketin Türk yargısının almış olduğu bir kararı çiğnemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? “ sorusuna da yanıt istedi. Türkkan’ın önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 27.11.2014

Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde verdiği büyük destek ile Dubai Şeyhi Raşim El Maktum’a ait DP World Properties firmasının Kocaeli Yarımca’da inşa ettiği Dubai Port Limanı’nın inşası 2009 yılında yargıya taşınmıştır. Danıştay 14. Daire Başkanlığı, liman inşası ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Ancak bu karara uyulmamış ve inşaata devam edilmiştir. Dubai Port ile ilgili yürütmeyi durdurmaya hükmeden yargı görevlilerinin başka yerlere sürüldüğü, konuyu yargıya taşıyanların ise tehdit edildiği iddia edilmektedir.

Bu nedenle;

1-Dubai Port’u inşa eden şirket, Danıştay 14. Daire Başkanlığı’nın verdiği yürütmeyi durdurma kararına neden uymamaktadır?

2-Size göre Türkiye Cumhuriyeti’nde iş yapan Dubai şirketi yargı kararını çiğneme cesaretini nereden bulmaktadır?

3-Dubaili şirkete herhangi bir güvence verilmiş midir?

4-Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı olarak yabancı bir şirketin Türk yargısının almış olduğu bir kararı çiğnemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

5-Yürütmeyi durdurma kararı alan yargı görevlilerinin başka yerlere sürüldüğü iddiası doğru mudur?

6- Dubai Port limanını yargıya taşıyanların tehdit edildiği iddiasının aslı var mıdır? Varsa bu kişilerin güvenliğini sağlamak için herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur?

08 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR