Araştırma ve Kültür Vakfı’nda "Çocuk ve Genci Anlamaya Dair" sohbet

Araştırma ve Kültür Vakfı Genel Merkez Yöneticisi Vahap Yaman, Umran Dergisinde yazmış olduğu "Çocuk ve Genci Anlamaya Dair" konulu sohbetini 13 Ekim...

BÜYÜT

Araştırma ve Kültür Vakfı Genel Merkez Yöneticisi Vahap Yaman, Umran Dergisinde yazmış olduğu "Çocuk ve Genci Anlamaya Dair" konulu sohbetini 13 Ekim 2015 salı günü vakıf lokalinde yaptı.

 

Konuya İsra Suresi 74. Ayeti (Eğer biz seni sağlamlaştırmamış olsaydık…) mealiyle başlayan Vahap Yaman; “Sorumluluk sahibi bizlerin eşimizi, çocuğumuzu sağlamlaştırmamız konusunda sorumlu olduğumuzu, çocuğun bize emanet olduğunu ve ailede şekillendiğini” ifade ederek ailelerin de çocuk ve gençleri sağlam inanç, karakter, bilgi, beceri vb konularında donanımlı hale getirmesi gerektiğini belirtti.

Bazı aile büyüklerinin yanlış telakkilerle çocuğun Allah’ı gereği gibi tanıyıp sevmesine engel olacak biçimde eğittiklerini beyan eden Yaman, yaklaşım biçiminin Nuh ve Lokman (a.s.) evlatlarına “Oğulcuğum” şeklinde hitap ettiklerini hayırlattı.

 

Yaman: “Hz. Peygamberimiz çocuklara bırakılacak en güzel mirasın güzel ahlak olduğunu söylemiş ve çocuklara güzel isimler verilmesi gerektiğini, kardeşler arasında ayırım yapılmamasını dile getirmiştir” dedi. Yanlış anlaşılabilecek davranışlarla çocukların zihninde kırılmalar meydana gelebileceğini ifade edip bundan kaçınılmasından bahseden Yaman; çocukların teknolojinin esiri olmamasını, kitap okumaya teşvik edilmesini, paylaşımcılığın öğretilmesini, ergenlikle ilgili bilgileri zamanında ve doğru verilmesini, çocukların arkadaşı değil anne-babası olunması gerektiğini de ifade etti.

14 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR