Özak’tan ‘paralelci’ tepkisi!

Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde yapılan meclis oturumunda tartışma konusu olan Çayırova Konut Projesi hakkında kamuoyuna açıklama yapan...

Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde yapılan meclis oturumunda tartışma konusu olan Çayırova Konut Projesi hakkında kamuoyuna açıklama yapan CHP’li meclis üyesi Engin Taşdemir’i Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak sert sözlerle eleştirdi. İddiaları yanıtlayan Özak’a açıklamasında Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ve Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç eşlik etti.

 

PARALEL OPERASYON  

Bilindiği gibi Çayırova’da yapılması planlanan toplu konutların planlaması işini Dumankaya İnşaat üstlenmiş, firmanın Onursal Başkanı Halit Dumankaya ve yönetim kurulu üyesi Semih Serhat Dumankaya paralel yapı operasyonuyla gözaltına alınmıştı. Bu kişilerle ortak hareket edildiği iddialarına yanıt veren Başkan Vekili Özak, konuşmasında sert sözlere yer verdi.

 

MALİYET AZALDI

Alınan meclis kararı hakkında bilgiler veren Özak, “Bu kararda 143 dönüm konut alanı ve 27 dönüm yeşil alanla birlikte 170 dönümü bulan bir alan üzerinde mecliste karar alındı. Bu alan 2010 yılında 18 ada ve 100’e yakın parsele yakın bir bölgeydi. Burası üzerine tek tek her parsele ayrı alt yapı yatırımı gidilmesi durumunda ciddi bir maliyet çıkıyordu” dedi.

 

“BETON YIĞININA DÖNDÜ”

2010 yılında bu alanın tek bir adaya dönüştürülmesi kararını oy birliğiyle geçirdiklerini dile getiren Özak, “Şu anda itiraz eden CHP’li arkadaşlarımız plan yapıldığında destek vermişti. 2013 yılında yaptığımız düzenlemeyle 6’şar katlı bir yapılaşma olacaktı. 2.1 gibi bir yoğunluk ve tabanda yüzde 35 civarı bir kullanım söz konusu. Adeta beton yığınına dönmüş bir plan kararı” açıklamasında bulundu.

 

OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Alanı toplam inşaat alanını yüzde 10 düşürerek 6 kattan 12 kata yükselttiklerini de söyleyen Özak, şöyle konuştu: “Bu yapılınca azalma sağlandı. CHP’liler bunu ya anlamıyor ya da anlamamazlıktan geliyor. 2015’te bölge hakkında yaşanan bir mahkeme sürecinden sonra yeşil alanla ilgili yeni bir düzenleme geldi. Bu düzenleme kararı Büyükşehir tarafından 4 ay önce oy birliğiyle verildi.”

 

“DOĞRU KARAR VERDİK”

Son meclis toplantısında alandaki kat sayısı hakkında 12 kata müsaade ettiklerini belirten Başkan Vekili Özak, “Fakat emsali yüzde 10’a düşürdük. Aynı zamanda adanın çevresinde yer alan imar yolunu 15 metreden 24 metreye genişletmiş olduk. Bu düzenlemeden kimse bir rant beklemesin. Biz kentimiz için doğru bir karar aldığımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“SUDAN BAHANELER!”

Bazı kişilerin kendilerini paralel yapının bir parçası ve algı operasyonu yapmakla itham ettiklerini dile getiren Özak, sözlerini şöyle tamamladı: “Dış güçlerin desteğiyle her türlü faaliyet gösteren terör örgütüne karşıyız. İlimizde illegal örgüt ve yapıların hükümet temsilcileri ve Büyükşehir Başkanı’nın olduğu bir şehirde tutunması mümkün olmayacaktır. Buradan CHP’lilere tavsiyem sudan bahaneler üretmesinler. Yapacak önemli işlerimiz var. Burada imar planını geçirmiş olduğumuz arsanın mülkiyetinin sahibi GH Gayrimenkul AŞ’ye bağlı Haşim Gürdamar’dır. Hukuk müşavirimizle gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Bize yapılan bu haksız eleştirinin cevabı verilecektir.” Serkan BORLAK

21 Nisan 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR