AKP'li vekilden çarpıcı açıklama

Ülkemizde son günlerde yeniden yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışılmaya başlandı. Bu tartışmaların gündeme geldiği bugünlerde Kocaeli Fikir Kul...

Ülkemizde son günlerde yeniden yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışılmaya başlandı. Bu tartışmaların gündeme geldiği bugünlerde Kocaeli Fikir Kulübü tarafından “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sitemi için; Hep Birlikte” adıyla konferans düzenledi. Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün yanı sıra AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, KOÜ Rektör Yardımcısı Bekir Çakır ve vatandaşlar katıldı.

 

İZMİT ÖNEMLİDİR

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Fikir Kulübü Başkanı Nizam Şen’in ardından AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk kürsüye çıktı. Refah Partisi döneminde Kocaeli’de katıldığı çalışmaları anlatarak konuşmasına başlayan Külünk “32 sene önce Ulaşlı, Halıdere, Yuvacık, Kullar da çalışmalar yaptık. O zaman iyi ki konuşmuşuz iyi ki o çalışmaların içerisinde bulunmuşuz. İzmit nadide bir kenttir. Fikir ve siyasi düşüncelerin hayat bulduğu yerdir” dedi.

 

MİLLETTEN KAÇIRDILAR

Anayasa kültürünün toplumda zayıf olduğuna dikkati çeken Milletvekili Külünk “Aranızda darbe anayasasını okuyan varmıdır? Anaysa nedir? Milletin kendi arasında ki sözleşmesidir. Anayasanın ne kadar önemli olduğu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in atması sonrasında milletin gündemine girmiştir. Anayasa yapılırken milletten kaçırılmıştır. Kimsenin anayasa ile işi olmaz. Egemenliği milletimiz milletvekillerini seçerek kullanmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

ANAYASACILIK HAREKETİ YOKTUR

Anayasaya bakıyoruz başörtüsü yasağı yoktur, milletvekillerinin kılık kıyafetlerini düzenleyen bir madde yoktur diyen Külünk “Anaysa Mahkemesi her şeyi meşru olduğunu söyleyerek yapmaktadır. Milletin içerisinde anayasacılık hareketi yoktur. Biz siyasetçilerde milletin kendi haklarını anayasa kültüründe siyasetçilerde suçludur. Anayasa sadece hukukçuların sorunu değildir. Herkesin meselesidir. 78 Milyonu ilgilendirmektedir. Oylarınızla yön veriyorsunuz” ifadelerini kullandı. 

 

BİR EL ÇIKIYOR

Kocaeli’de dişlilerin dönmesi için enerjiye ihtiyacı vardır diyen Milletvekili Külünk “Ülkemizde cari açığın en fazla olduğu kalem enerjidir. Enerji yatırımları yapılmaya kalkındığı zaman bir el çıkıyor yapamazsınız denmektedir. Egemenliğinizi teslim ediyorsunuz. O zaman neden seçiyorsunuz?. Sizler vaatlere göre oy verdiniz. Milletin söz verdikleri oy verdikleri bir dava ile egemenliğiniz bitmektedir. Meşru diyerek milleti kilitlemişler. Ekonomiyi demokrasiyi tuzaklamışlar” dedi.

 

ANAYASA MAHKEMESİ OLMAZ

Anayasa kültürüne ihtiyacımız vardır diyen Milletvekili Külünk “Muhalefet tarafından anaysa da boşluklar bildikleri için meclisin çalışmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Atanmışların üzerinde Anayasa Mahkemesi olmaz. Meclisin üzerinde kılıç gibi olmaz. Kurulacak ise Yüksek Mahkeme halk tarafından seçilenler tarafından kurulmalıdır. Meclisin üzerinde yargı vesayeti olamaz. Anayasa Mahkemesi anayasadan aldığı yetki yetmiyor. Meşruiyet sandık üzerinden çıkar” açıklamasında bulundu.

 

ZORLAMA İLE ÇIKTI

Anayasa Mahkemesi usulden görüşmesi gerekirken esastan görüşmektedir diyen Külünk “Bunun en bariz örneği 367 kararı, başörtüsü kararı zorlama ile çıkmıştır. Çıkacak olan yasayı çıkaran meclisin yanı sıra yine meclisin içerisinde oluşacak meclis ile yasalar esastan görüşülebilir. Ülkemizde ki bu sistemi hazırlayanlar milletin egemenliğini tuzaklamıştır. Çizilen plan içerisinde olmamızı sağlamak istemişlerdir. Bu bürokrasi üzerinden baskı yapılmıştır” dedi.


ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI’NIN NEDENİ

Ülkemizde asıl önemli olan 1924 yılında çıkarılan anayasanın konuşulması gerekiyor diyen Milletvekili Külünk “Lozan ruhunun anlaşılması gerekiyor. 1924 yılında yapılan anayasanın yapılış şekline bakmak gerekiyor. Bugünü görürsünüz. O zamandan bu zamana kadar millet anayasa yapmamıştır. Otomobil, uçak, tank yapmayalım diye anayasa yapılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşmanlığı bunların önünü açtığı için yapılmaktadır. Erdoğan darbesi yapmak istiyorlar. Bu parlamenter sistem ile hiçbir yere gidemeyiz” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK    

          

12 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

süleyman - kolundaki saat güzelmiş ... merak ettin bak bakayım

Yanıtla . 0Beğen 12 Mart 12:03
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR