KOCAELİ TARİHİ BU sempozyumda tartışılacak

      Büyükşehir Belediyesi, ‘Yeni Nesiller Geçmişiyle Tanışıyor’ projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje kapsamında Kocaeli’nin kurucu şahsiye...

BÜYÜT

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi, ‘Yeni Nesiller Geçmişiyle Tanışıyor’ projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje kapsamında Kocaeli’nin kurucu şahsiyetlerini yeni kuşaklarla buluşturarak, milli ve manevi değerlere dayalı bir tarih şuuru oluşturulması amacıyla Kocaeli Tarihi Sempozyumu yapılacak.

 

BÜYÜKLER TANITILACAK

Proje kapsamında Akçakoca, Karamürsel, Yahya Kaptan, Sırrıpaşa, Çoban Mustafa Paşa, Osman Hamdi Bey gibi şahsiyetlerin ilköğretim ve lise çağındaki gençlere tanıtılması hedefleniyor. Çalışma ile ilk olarak tanıtılacak isim ise Kocaeli’ne de adını veren Akçakoca olacak. Akçakoca’yı tanıtmak için yapılacak etkinlikler arasında; 2-4 Mayıs ‘Uluslararası Gazi Akçakoca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’ yer alıyor. Wellborn Otel’de yapılacak olan sempozyum saat 14.00’daki açılış kokteyli ile başlayacak.

 

ESER YAYIMLANACAK

Yapılması planlanan uluslararası sempozyum kapsamında şu ana kadar üniversitelerden 750 akademisyene ulaşıldı. Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, Prof. Dr. Haluk Selvi ve Yrd. Doç. Dr. Bilal Çelik’in danışmanlığını üstlendiği sempozyum sonucunda ortaya çıkacak tebliğlerden ‘Akçakoca ve Koca İli’ adıyla kentle ile ilgili kalıcı bir eser yayımlanacak.

 

AKÇAKOCA ANITI

RESTORASYONU

Öte yandan Kandıra’daki Akçakoca anıtı, yıllar içinde deforme olmuş durumda. Anıt Büyükşehir tarafından restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışması ile insanlar için çekici bir mekana dönüştürülecek. Bununla ilgili proje uygulaması da başlatıldı. Mekan öğrenciler ve ‘Gez Gör Kocaeli’ kapsamında kenti gezen vatandaşlar tarafından ziyaret edilecek.

 

TİYATRO OYUNU

Sempozyum dahilinde A. Kadir Bozkurt'a ‘Kıl Çadırların Düşü, Akçakoca’ adlı bir senaryo yazdırıldı. Oyunun Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahneye konulmak üzere provalarına başlandı. Tiyatro oyununun sempozyumun yapılacağı tarihlerde sahneye konulması bekleniyor.

 

AKÇAKOCA ANI EVİ VE

KENT BELLEĞİ MÜZESİ

Hayata geçirilmesi planlanan ‘Akçakoca Anı Evi ve Kent Belleği Müzesi’ farklı bir konsepte sahip olacak. Akçakoca’dan başlamak üzere kentin belleği bu müzede sergilenecek. Akçakoca’nın balmumu heykeli yapılacak. Seka alanında eski bir ev bu kapsamda restore edildi. Yine sempozyumun yapılacağı tarihlerde bu müzenin de açılışı yapılacak.

 

 

SEMPOZYUM DÜZENLEME KURULU

Prof. Dr. Zekeriya Kurşun(Marmara Üniversitesi)

Prof. Dr. Haluk Selvi (Sakarya Üniversitesi)

Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan (Kocaeli Üniversitesi)

Doç. Dr. İbrahim Şirin (Kocaeli Üniversitesi)

Yrd. Doç. Dr. M. Bilal Çelik (Sakarya Üniversitesi)

 

SEMPOZYUM BİLİM KURULU

Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, Prof. Dr. Azmi Özcan, Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut, Prof. Dr. Emre Dölen, Prof. Dr. Enis Şahin, Prof. Dr. Enver Konukçu,  Prof. Dr. Erdoğan Keskinkılıç, Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Mehmet Alpargu, Prof. Dr. Nedim İpek, Prof. Dr. Osman Köse, Prof. Dr. Sabahattin Özel, Prof. Dr. Süleyman Beyoğlu, Prof. Dr. Yavuz Aslan, Prof. Dr. Yücel Öztürk, Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Doç. Dr. Kemalettin Kuzucu, Doç. Dr. Yaşar Bülbül.

 

21 Nisan 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR