65 yaş üstü ücretsiz ulaşım sorunu çözüldü

Kamuoyunda uzun zamandır 65 yaş üzeri, engelli ve engelli yakını, şehit yakını ve gazilerin halk otobüsü ve deniz ulaşım araçlarıyla ücretsiz taşınma...

Kamuoyunda uzun zamandır 65 yaş üzeri, engelli ve engelli yakını, şehit yakını ve gazilerin halk otobüsü ve deniz ulaşım araçlarıyla ücretsiz taşınmasına ilişkin yaşanan tartışmalar son buldu. Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve yönetimi tarafından başlatılan girişimler neticesinde bakanlıklardan ödenek çıktı.

 

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 7 Kasım 2015’e kadar hazırlaması gereken yönetmeliği iki ay gecikmeyle tamamladı. “Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

750 TL DESTEK

Yönetmelikle birlikte, otobüs ve minibüsçüler ile deniz ulaşım araçlarına ilişkin ücretsiz ulaşım desteğinin ne kadar olduğu belirlendi. Buna göre büyükşehir statüsünde olan ilimizde her bir ulaşım aracına aylık 750 TL destek verilecek. Bu destek İstanbul ve Ankara’da bin TL, büyükşehir olmayan illerde ise 600 TL olarak ödenecek. Yönetmelikle birlikte, bakanlıktan il müdürlüklerine gönderilecek olan destek ödemeleri, belediyeler aracılığıyla her ay otobüsçülerin hesaplarına yatırılacak.

 

110 BİN 65 YAŞ ÜSTÜ VAR

Bu arada Oda Başkanı Mustafa Kurt, verilen miktara verilmek üzere belirlenen 750 liralık miktar için itirazda bulunacaklarını dile getirdi. Konu hakkında rakamsal verileri de paylaşan Kurt, “İlimizde 2 bin 200 minibüsçü esnaf var. Bunun yanında ise 65 yaş üstünde 110 bin kişi bulunuyor. Haliyle bu rakam yetersiz. Biz indi-bindi rakamı üzerinden her binişler sonrasında ödenecek miktarın belirlenmesini istiyoruz. Çünkü kısa mesafedeki ilçeler arasındaki ücret ile, uzun mesafe ücretleri farklı” diye konuştu.

 

KİMLER YARARLANACAK?

Destekten, şehir içi kara ve deniz taşımacılığında taksi, taksi dolmuş, dolmuş, rekreatif, turistik ve servis amaçlı kullanılan araçlar dışındaki özel şahıs veya şirketlere ait, ayakta yolcu taşıyabilen araçları ya da şehir içi toplu ulaşıma yönelik hizmetleri kapsıyor. Destek, ücretsiz ulaşım hakkına sahip olan yolculardan hiçbir ücret talep edilmemesi karşılığında esnafa ödenecek. Şehirlerarası yolcu taşıyan firmalar destekten yararlanamayacak.

 

UYGULAMA NASIL OLACAK

Yönetmeliğe göre, belediyeler şehir içi toplu taşıma hizmeti için yetki vermiş olduğu işletmecilerin adı soyadı, unvanı, yetki belgesinin tarihi, sayısı ve süresi, araç plaka numarası, ilgili ayda aracın fiilen çalışıp çalışmadığı şeklindeki bilgilerin ekli olduğu yazıyı, her ayın son gününden itibaren beş iş günü içerisinde Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne gönderecek. Genel müdürlük, inceleme yaptıktan sonra belediyenin talebini 5 iş günü içinde icmal tablosu düzenleyerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iletecek.

 

ÖDEME BÜYÜKŞEHİR’DEN

Bakanlık ödemenin yapılması için icmal tablosu ve ödeneği Maliye Bakanlığı İl Müdürlüklerine gönderecek. Müdürlük, ödeme emriyle destek ödemesini belediyelerin hesaplarına aktaracak. Belediyeler de işletmecilerin hesaplarına parayı aktaracak. Ödemelere ilişkin genel müdürlük ve belediyelerin işlemlerini İçişleri Bakanlığı, il müdürlüklerinin işlemlerini de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı denetleyecek. Otobüs ve minibüslerin denetimini ise belediyeler yapacak.

 

GERİ ALINACAK

Yönetmeliğe göre, yükümlülüklerini yerine getirmeyerek haksız yere ödemeye neden olanlar ile haksız yere ödemeden yararlanmak üzere, sahte veya içeriği itibarıyla gerçek dışı belge düzenleyen ve kullanan işletmeciler hakkında kanuni işlem yapılacak. Gerçekdışı beyanda bulunan işletmeciler, haksız yere aldıkları ödemeyi bir ay içinde gecikme zammı ile idareye geri ödemek zorunda kalıyor.

 

GEÇMİŞ DÖNEM DE ÖDENECEK

İlimizdeki otobüs ve minibüs işletmecilerinin en çok merak ettiği konulardan biri de 7 Nisan’da çıkan yönetmelikten bu yana biriken ödemelerin nasıl yapılacağıydı. Yönetmelikte, bu konu da açıklandı. Buna göre, geçmiş dönem ödemesi, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde işletmecilere ödenecek. İşletmeciler, geçmiş dönem ödeneklerini iki ay içerisinde toplu olarak alabilecekler. Serkan BORLAK

06 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

ismet - Bence boşuna para ödemesinler para almadan 65 yaş üstü yolcu almıyorlar

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 13:42
09

TALŞ - TAŞIŞIDIKTA TAŞIMADI DİYEN. KAPISINDA 5 LİRALIK ARABASI BİLE OLMAYAN . KİŞİLERE SESLENİYOM HAYIRI BİZ YAPIYOZ . SEVAP BAŞKASINA YAZILSIN YOK ÖYLE BİR ŞEY BİZİM EMEKLER ADAMIN BURNUNDAN GELİR . BEN MECBUR DEGİLİM SANA BEDAVA HİZMET ETMEYE

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 13:42
08

mete - vermeden almak allaha mahsus benim hakkımı maln haram zıkkım olsun allah onları daha beter etssin

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 13:42
07

BİGBABA - Devletimiz, sosyal devlet anlayışının sonucu olarak 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ücretsiz yolculuk hakkı verebilir. Bu takdire şayandır. Ancak bunu yaparken başkasının kesesinden değil, kendi kasasından yapmalıdır.

Halk ekmek BEDAVA dağıtılabilir ama : Belediye fırıncılara SENDE BEDAVA EKMEK DAĞIT Diyemez.

65 yaş Kartından istifade eden BİREY olarak Bu HAKKIN SUİSTİMAL edildiğini GÖZLEMLİYORUM.

MUHAKKAK SINIRLAMA GETİRİLMELİ.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 13:42
06

cenk - Bu konuda Büyükşehir Ulaşım Dairesi Başkanlığı neden bir açıklama yapmıyor ve hiç bir şey söylemiyor ?

Hayret bir şey ya, hayret !!!

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 13:42
05

Hayati - e tabiiki az yani olmasi gereken ideal rakam 2250 tl olmasidir cünkü bu rakam her araca günlük6 kisinin carsiya gidip gelmesi icin ödeyecegi rakama tekabül etmektedir oysa ki günlük 30 kisiden asagiya degildir bu rakam vee en önemlisi de bundan sonra nasilsa yasa cikti diye dahada fazlalasacaktir beles biniciler. enson diyecegim su ki o binilen araclarin yeni fiyati 200 bin TL dir el insaf yani.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 13:42
04

teros - 65 yaş üstü kimi taşıdınızda devletten para istiyorsunuz.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 13:42
01

Özgür - İşin ucunda para olunca nasıl koşturuyorsunuz ya araç yenilemeleriniz ne olacak hala İzmit in göbeğinde koltukları dökülen kapıları kapanmayan, arka camı komple koli bandıyla kaplı dolaşan 10 yıllık hurda minübüsler var sayın Kurt siz yakıştırıyormusunuz bu ücrete insanları o araçlarla taşımaya bu konuda ne yapacaksınız?Nerde ikinci parti yeni alınacak otobüsler?

Ayrıca geçmiş dönem alacakları yok 65 yaş üstü kimseyi bedava taşımadılar çünkü...

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 13:42
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR