“Milli Eğitim’in beceriksizliği mağdur ediyor”

    Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Uygulaması kapsamında, 8. sınıf öğrencilerimizinkatıldığı Birinci Dönem Ortak Sınavları 28-29 Kasım 2013...

BÜYÜT

 

 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Uygulaması kapsamında, 8. sınıf öğrencilerimizinkatıldığı Birinci Dönem Ortak Sınavları 28-29 Kasım 2013 ve mazeretinden dolayı söz konusu sınavlara katılamayan öğrenciler için ise 14 -15 Aralık 2013 tarihlerinde  gerçekleştirilmişti. Kaplan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın TEOG kapsamındaki sınava yapılan itirazlar sonrasındaki incelemelerin ardından matematik dersine ait iki, görme engelli öğrenciler için hazırlanan Matematik dersine ait bir, Fen ve Teknoloji dersine ait bir ve İtalyanca dersine ait bir soruyu iptal ettiğini söyleyerek TEOG sınavında yaşanan soru iptallerinin puan hesaplamalarında ciddi değişikliğe yol açtığından dolayı yüz binlerce öğrenci mağdur durumuna düşürüldüğünü ifade etti.

 

“PUANLAR YANLIŞ HESAPLANIYOR”

İptal edilen sorulardan sonra 19 sorunun 100 puan olarak hesaplandığını ve 1 yanlışı olanın 94.736 puan aldığını sözlerine ekleyen Kaplan, “Fakat daha sonra yapılan mazeret sınavında 20 soru 100 puan olarak hesaplanmış ve 1 yanlışı olan aday 95 puan almıştır. Meb’in bu hatası sonucu öğrencileri mağdur etmeden bu işin içinden çıkamayacağı açıktır. MEB’İN beceriksizliği yüzünden puanlar eksik hesaplanmış, iptal edilen sorular nedeni ile öğrenciler arasında adaletsizliğe yol açılmış yüz binlerce öğrencinin mağdur edilmesinin yolu açılmıştır” diyerek öğrencilerin yaşadığı mağduriyetin sorumlusunun Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı olduğunu belirtti.

 

 

“İTİRAZ İÇİN 10 TL YATIRILACAK”

Bakanlık tarafından yayınlanan TEOG kılavuzunun ortak sınavlara itiraz bölümüne göre:

1)    Sonuçlara yapılacak olan itirazlar, sonuçların   yayımlanmasından itibaren en geç beş takvim günü içinde yazılı olarak YEĞİTEK’E yapılabilecektir.

2)    Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

3)    Her ders için yapılan itirazların incelenmesi için öğrenci velisi tarafından belirtilen bankaların şubelerinden herhangi birine, 10 TL yatırılması gerekmektedir.

4)    İtiraz ücretini yatırıp banka dekontunu itiraz dilekçesi ile birlikte göndermeyen öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

5)    Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

Hükümlerine göre velilerin   24.01.2014 Cuma gününe kadar itiraz etmeleri gerekmektedir.

 

 “ZORUNLU DİN DERSLERİ KALDIRILSIN”

Kaplan son olarak, “Öncelikle seçmeli/zorunlu din derslerinin kaldırılmasını ve sınav odaklı eğitim sistemine son verilmesini istiyoruz. Hiç kimsenin çocuklarımızın emeği ve geleceği ile oynamasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. 

 

24 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR