Eczacılara “Akılcı İlaç Kullanımı” semineri

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürlüğü tarafından ilimizde faaliyet gösteren serbest eczacılara yönelik Leyla At...

BÜYÜT

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürlüğü tarafından ilimizde faaliyet gösteren serbest eczacılara yönelik Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda akılcı ilaç kullanımı ve reçetesiz antibiyotik satışı ile ilgili seminer düzenlendi.

 

Düzenlenen seminere İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Muhammed Duran, Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Ecz. Nuran Kaman, Araştırma ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürü Yaşar İşler, 31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sinan Usta ile ilimizde faaliyet gösteren serbest eczane sahip ve mesul müdürü eczacılar katıldılar.

 

Açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Muhammed Duran “Kişinin klinik bulguları ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun sürede, uygun dozda ve en düşük maliyette temininin 'Akılcı İlaç Kullanımı' olgusunu özetlediğini söyleyen Duran, yanlış ilaç kullanımı sonucu ortaya çıkan antibiyotik direnci konusunun halk sağlığını tehdit eden en önemli sorun olduğunun altını çizdi.

 

Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili farkındalığın oluşması, bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi konusunda konuşan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Faruk Erden “Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, istenmeyen etki görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı sonucunda karşılaşılan en ciddi sorunlardan biri bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi ve antibiyotiklerin o bakterilere karşı etkisiz hale gelmesidir. Hastaların doktora danışmadan antibiyotik almaları çok sakıncalıdır. Hastalıklara karşı antibiyotik mutlaka doktor kontrolüyle alınmalı, antibiyotik satışı mutlaka doktor reçetesi ile olmalıdır ve Eczacılarımız tarafından antibiyotiklerin kullanımı ve antibiyotik direnci konusunda hastalar bilgilendirilmelidir” diyerek konuşmasına son verdi.

05 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR