Yıldız Konut Davası 12 Aralık’a ertelendi

Kent Konut İnşaat A.Ş.'nin yaptırdığı Yıldız Konutları'nın ihalesinde resmi belgede sahtecilik yapıldığı iddiasıyla 19 kişi hakkında dava açılmıştı. İ...

BÜYÜT


Kent Konut İnşaat A.Ş.'nin yaptırdığı Yıldız Konutları'nın ihalesinde resmi belgede sahtecilik yapıldığı iddiasıyla 19 kişi hakkında dava açılmıştı. İlk duruşması dün gerçekleştirilen dava 12 Aralık’a ertelendi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yan kuruluşlarından olan Kent Konut İnşaat A.Ş.’nin yaptırdığı Yıldız Konutları'nın ihalesinde resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma ve dolandırıcılık iddiasıyla aralarında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı ve Kent Konut yöneticilerinin de bulunduğu 19 kişi hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. İlk duruşması dün 1. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştirilirken dava 12 Aralık Perşembe gününe ertelendi. Bir dahaki duruşmaya Adnan Bilgiç dışındaki sanıklar katılmayacak.
ORAKA İNŞAAT ŞİKAYETTE BULUNMUŞTU
Kent Konut’un, Akarca bölgesinde yaptırdığı Yıldız Konutları ihalesi 28 Şubat 2011 tarihinde yapılmış ihaleyi en düşük teklifin sahibi Haldız İnşaat 74 milyon 200 bin lira ile kazanmıştı. Ancak ikinci en düşük teklifin sahibi Ankaralı Oraka İnşaat, Haldız İnşaat'ın teklifini aşırı düşük bularak Kamu İhale Kurumu'na (KİK) şikayette bulunmuştu. KİK de Oraka İnşaat'ı haklı bulmuş, ihaleyi Haldız İnşaat'tan alarak 88 milyon 865 bin lira teklif veren Oraka İnşaat'a vermişti.
HALDIZ İNŞAAT’A DEVRETMİŞTİ
İhaleyi alan Oraka İnşaat, Kent Konut'la sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Yıldız Konutları'nın inşaat işini teklif ettiği 88 milyon 865 bin liralık bedel üzerinden Haldız İnşaat'a devretmişti. Sonrasında Oraka İnşaat'ın yetkilisi teknik takibe takılmış, ihaleyi anlaşmalı olarak devrettiği ortaya çıkınca polis ve savcılık harekete geçmişti. Kent Konut yöneticileri ile müteahhitler gözaltına alınmış, Kocaeli Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde ifade vermişti.

19 KİŞİ HAKKINDA DAVA
Kocaeli Cumhuriyet Savcısı Ayhan Memük'ün hazırladığı iddianameye göre aralarında Kent Konut Yönetim Kurulu Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Koordinatör Adnan Bilgiç, Kent Konut'un yönetim kurulu üyeleri ve müdürleri ile ihaleyi alan Haldız İnşaat'ın sahibi Macit Haldız ve şirket yöneticilerinin de bulunduğu 19 kişi hakkında dava açılmıştı.

YAZILI SAVUNMA VERDİLER
Haldız İnşaat'ın sahibi Macit Haldız, Oraka firmasında müdür olan Ersoy Çifçi ve Oraka'nın sahibi Halil Tuncay Altunsu’nun dışındaki 16 sanığın katıldığı davada şikayetçi olan ve davaya müdahil olarak katılmak isteyen CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan'ın talebi mahkemece reddedilince Kuşkan'ın 7 avukatı mahkeme salonundan ayrıldı. Sanıkların kimlik tanımlamalarının yapılması ardından sanıkların tek tek ifadeleri alındı. Tüm sanıklar yazılı savunma vererek iddiaları kabul etmediklerini belirttiler.“KOMİSYONDA GÖREV ALMADIM”
Ersin Yazıcı ifadesinde Ersin Yazıcı, Kent Konut Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu söyleyerek, “Komisyonda görev almadım. Sadece imza yetkim vardı” dedi. İkametini İstanbul Bostancı’ya aldıran Macit Haldız’ın İstanbul Anadolu Adliyesi’ne ifade verecek olması, Ersoy Çiftçi ve Halil Tuncay Altunsu’nun Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne savunma verecek olması ve iddianamelerin Maliye hazinesi ve Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilecek olması nedeniyle dava 12 Aralık Perşembe günü saat 11.20’ye ertelendi.
SANIKLAR KATILMAYACAK
Duruşma sonucunda sanıklar tek tek Adliye’nin ön kapısından ayrılırken sadece Ersin Yazıcı duruşmanın bitiş saatinden 30 dakika kadar sonra Adliye’nin arka kapsından çıkmayı tercih etti. Ersin Yazıcı duruşmaya da 3-4 dakika kadar gecikmeli gelmişti. Ayrıca bundan sonraki duruşmalara sanıklar katılmayacak. Adnan Bilgiç ise duruşmalara katılmak istediğini belirti ve kabul edildi.
Duruşmaya katılan sanıklar:
Kadir Kandemir (Kent Konut Şantiyeler Müdürü)
Halim Tekkeşin (Nuh Çimento'da görevli)
Bayram Yıldırım (Nuh Çimento'da görevli)
Ali Alp Arslan (İSU Genel Müdür Yardımcısı, Kent Konut eski Genel Müdür Yardımcısı)
Erhan Coşan (Kent Konut'ta müdür)
Fatih Yürük (Kent Konut Yönetim Kurulu Üyesi)
Tahir Akman (Kent Konut Genel Müdür Yardımcısı)
Gökmen Mengüç (Büyükşehir İmar Daire Başkanı)
Hüseyin Haldız (Haldız İnşaat'ta müdür, Macit Haldız'ın yeğeni)
Hayati Yılmaz (Kent Konut'ta müdür)
Ersin Yazıcı (Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Kent Konut Yönetim Kurulu Başkanı)
Dursun Reyhan (Kent Konut'ta müdür)
Adnan Bilgiç (Büyükşehir Genel Koordinatörü)
Yalçın Özön (Kent Konut Yönetim Kurulu Üyesi, İstimlak Daire Başkanı)
Çiğdem Yılmaz (Kent Konut'ta müdür)
Tacettin Gür (Haldız İnşaat'ta genel müdür)

18 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR