Elektriğini kendi üreten araç Sahra Yıldızı, sonunda tescillendi

İzmitli mucit Mehmet Derviş Tağ kendi elektriğini üreten otomobilin patentini sonunda aldı. Türk Patent Enstitüsü tarafından patenti verilen Sahra Yıl...

BÜYÜT

İzmitli mucit Mehmet Derviş Tağ kendi elektriğini üreten otomobilin patentini sonunda aldı. Türk Patent Enstitüsü tarafından patenti verilen Sahra Yıldızı kendi elektriğini kendi üretiyor.

İzmitli mucit Mehmet Derviş Tağ, kendi elektriğini üreten otomobilin patentini 4 yıllık bir çalışmanın sonunda aldı. Sahra Yıldızı adını verdiği otomobilin büyük bir buluş olduğunu söyleyen Tağ, “Amacım, Türk ve Dünya milletlerine yakıtsız, çevreye saygılı, gürültüsüz patırtısız, doğa dostu bir araba üretmekti. Sahra ile dünyayı bedava dolaşabilirsiniz” dedi.

JENARATÖR OLARAK DA KULLANILABİLİR
Tağ, “Sahra Yıldızı, ilk hareketi 24 volt DC aküden alıp bazı devrelerden geçtikten sonra 110 volttan 220 volta çevrilerek araba içinde bulunan dinamoların devreye girip mekanik bir enerjinin oluşumu ile geri dönüşümlü biçimde çalışmaya başlıyor. Tekerleklere takılı olan ve tekerleklerin hareket etmesi ile oluşan bu enerjinin ara şarj konvektörü ile akünün tekrar şarj olması ve ayrıca arabada bulunan pillerin de şarj olmasını sağlıyor. Araç park edildikten sonra 7 ile 14 saat arasında pillere bir aparat takılarak da kullanılabiliyor. Sahra Yıldızı, Kendi kendine jeneratör olarak, tarım sektöründe, sulama sistemlerinde ve motor sistemlerinde kullanılabilecek” dedi.

‘TEHDİT ALDIM, DAĞITTIM’
Şarj edilmeden kendi elektriğini üreten Sahra Yıldızı’nı 1996 model Ford Taunus model araçla 1 yıl Marmara bölgesini gezerek test ettiğini söyleyen Tağ, “1 yıl Marmara Bölgesi’nde gezerek test aşamasını bitirdim. Daha sonra aldığım tehditler yüzünden aracımı dağıtmak zorunda kaldım. 190 kilometreye kadar hız yapabilen Sahra Yıldızı için marka ve patent başvurusunda bulundum. Projemiz patent kapsamı dahilinde Sahra Yıldızı adı ile koruma altına alındı” şeklinde konuştu.

ÜRETİM TÜRKİYE’DE
Amerika üretim görüşmelerinin sürdüğünü belirten Tağ, “Amerika’da özel bir şirketin temsilcisi olan Tomi Baxs ile görüşmelerimiz sürüyor. Sahra Yıldızı’nın üretimi Türkiye’de yapılacak. Konya 2. Sanayi Bölgesi’nde, ya da Gebze Sanayi Bölgesinde üretim yapılacak. Hem istihdam, hem ekonomik açıdan Türkiye’ye büyük fayda sağlayacak bu projede bana destek olan Eyüp Ayar’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

07 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR