Aygün: Siyaset yapmaktan haz duyuyorum çünkü başarıyorum

AKP Milletvekili Aday Adayı Zeki Aygün Siyaset yapmaktan haz duyuyorum çünkü başarıyorum.İki seçimi il başkanı olarak geçiren ve her iki seçimde de Ko...

BÜYÜT

AKP Milletvekili Aday Adayı Zeki Aygün Siyaset yapmaktan haz duyuyorum çünkü başarıyorum.

İki seçimi il başkanı olarak geçiren ve her iki seçimde de Kocaeli teşkilatını başarıya taşıyan AKP Milletvekili aday adayı Zeki Aygün, neden aday olduğu sorusuna “Siyaset yapmaktan haz duyuyorum çünkü başarıyorum” diye cevap verdi.

12 Haziran tarihinde yapılacak 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde AKP’nin adayları arasında Zeki Aygün de yer alıyor. Aday adaylığını açıklayan eski il başkanı Zeki Aygün, parti merkezinin kararı üzerine temayül yoklamasına katılmayacak. Ancak Aygün, milletvekili sıralamasında yer alması beklenmesine rağmen var gücüyle çalışma yürütüyor. Parti teşkilatlarını ziyaret ederek, helallik istiyor. İki seçimi il başkanı olarak geçiren ve her iki seçimde de Kocaeli teşkilatını başarıya taşıyan Zeki Aygün ile adaylığı ve parti teşkilatı üzerine sohbet ettik. Aygün, neden aday olduğu sorusuna AKP’nin Kocaeli’de gerçekleştirdiği çalışmaları örnek göstererek, “Siyaset yapmaktan haz duyuyorum çünkü başarıyorum” diye cevap verirken, parti başarısını koordineli çalışmaya bağladı. Aygün seçildiği zaman halkın siyasetçiye olan güvenini artırmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Neden Adalet ve Kalkınma Partisi?
Siyasi partilerde görev alma duygusu bu şekilde oluştu. Hem siyasetin içinde bulunacakcın hem de şikayet edeceksin. Böyle birşey yok. Ya içinde bulunacaksın ya da susmasını bileceksin. Ben siyasetin içinde bulunmayı seçtim. Mevcut yapılar içinde yer almaktansa yeni bir oluşum içinde yer alarak yaptım. Çünkü mevcut yapılar içinde değirmendeki gibi öğütülür, kaybolursun. Varlığın, düşüncelerin ortaya çıkmaz. Nihat Bey (Ergün) tarafından gelen teklif ile yeniden doğmuş gibi olduk. Nitekim hasbi bir şekilde devam ediyoruz.

İl Başkanlığı yaptınız. Bu konuma nasıl geldiniz?
Kuruluşta Nihat Bey'in teklifi ile başladık. 6 ay sonra yapılan seçim sonunda Nihat Bey gitti. İbrahim Bey (Karaosmanoğlu) ile yolumuza devam ettik. Bu dönemde yapamam dememe rağmen siyasi Işler Başkanlığı’nda Icra Kurulu’nda yer aldım. Fikri Işık döneminde il başkanlığı gündeme geldi. Fikri Bey'in yanında ikinci başkan olarak görev yaptım. Tabanımız çok güzeldi. Hala kadromuzda 3-4 kurucu arkadaşımız var. İl başkanlığı görevini yerine getiren Mahmut Civelek de bu arkadaşlarımızdan biri. Kurucu olmak bir ayrıcalık değil ama göl maya tutar mı tutmaz mı diye düşünmeden bu işin içinde yer aldık. Kurucu üyeleri varlığını ortaya koyarak, hesap yapmayan cesur insanlar olarak görüyorum. Eğer iş tutmasaydı belki sizi yok etmeye çalışacaklardı. Cesareti ortaya koymak için söylüyorum. Yineliyorum, kurucu üye olmak ayrıcalık değil. Şuan partilerde üye yarışı var. Biz yine AK Parti olarak teşkilatlanma konusunda her kadroda birinci olmuşuz. Görevine yeni başlayan teşkilatlanmadan sorumlu başkanımız Ekrem Erdem bu rakamları ortaya koydu. Avrupa'da bir parti gücünü üye sayısıyla kanıtlar. Eğer AB'ye uyacaksak bu kurala dikkat etmeliyiz. Bize oy veren kişilerden isteğimiz partimizin gücünü üye sayımızla da kanıtlayalım. Bize oy verenler üyemiz olsun.

Üyelerinize nasıl ulaşıyorsunuz?
İl başkanınız size hedef koyuyor. Üye oldun en az 50 tane üye getirmen lazım. Ne yaparsın? İşe yakın çevrenden başlarsın. Üyelik teklif ettiğinde ‘AK Parti ne iş yapar?' diye sorduklarında soruları içtenlikle ve bilinçli bir şekilde açıklamanız lazım. Yüzyüze iletişim çok önemli. Ama toplumumuzda herhangi bir partiye üye olma korkusu var. Bu da demokrasi önündeki engellerden biri.

AKP Kocaeli'de de çok düzenli bir oy potansiyeli ile yoluna devam ediyor. Bunu nasıl başarıyor?
Demokratik siyasi yapı içinde üç temel yapı var. Bunlardan birincisi meclis üyesi, belediye üyesi, hizmet eden görevlendirilen hükümet, ikincisi seçilmişlerin yereldeki ayağı, üçüncüsü ise gönüllü olarak çalışan teşkilat. Bu yapı içerisinde bu üçlü çok iyi senkronize olursa, güç ve hizmet birliği yaparsa bu hizmet maksimuma ulaşır. Kocaeli'de de bu yapı var. AK Parti hükümeti Türkiye ve dünya çapında, dış politikada hizmetler yapıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve alt belediyeler AK Parti’li ve büyük bir uyum içinde çalışıyorlar. Çıkan problemler kendi aralarında çözülüyor, dışa yansımalar tenkit ediliyor. Hükümet olarak gül bahçesine gelmedik, dikenli gül bahçesindeyiz.Bu bahçeyi temizlemek bizim görevimiz ve hiçbir zorluktan kaçmıyoruz. Bu üçlünün iyi kordinasyonuyla hizmetleri yaptık. Bu yüzdendir ki 70 yılda yapılamayanları 7 yılda yaptık. Duble yol, yollar medeniyetse siz 79 yılda 6 bin 500 kilometre yol yapmışsınız, ben geliyorum 7 yılda 13 bin 500, 14 bin kilometreye çıkarıyorum. Dış ticaret hacmi 36 milyar dolar, ben geliyorum 133 milyar dolara çıkarıyorum. Sağlıkta kategorize ediyorduk. Biz bunu birleştirdik. TC kimlik numaranla herşeyi hallediyorsun. Aile hekimliği sistemini getirdik. ANAP ile AK Parti’yi ayıran nokta burda. İkisi de yeni bir oluşumdu. Özal Satacağız yapacağız. Üç yıl kemer sıkalım düzeleceğiz dedi. Ama bunu uygulayamadı. Parti içinde ve yereldeki insanların hizmet ve ideal bakışları aynı düzlemde değildi. Bugünkü kordinasyon yoktu. Teşkilatına sahip olmayan bir yapıydı. Başbakan tek başına birşey yapamayacağının farkında. AK Parti, Başbakan ve teşkilat başkanları tabana yaymak için teşkilatına önem veriyor. Biz devletin malını satmıyoruz, işletmesini kiraya veriyoruz.

Siz neden aday oldunuz?
Bu kadar hizmet ettikten sonra arkadaşlarımızın bize uygun gördüğü, yüklediği bir misyon. Bir parti üzerinden ülkemize hizmet etmek için bu alanda çalışmak istedik. Yapılan hizmetleri gördükçe beklentilerimiz arttı. Siyaset yapmaktan haz duyuyorum çünkü başarıyorum.

Adaylar belli olduktan sonra krıgınlık olur mu?
Bu durumları daha önce de yaşadık. AK Parti olarak enerjimizi havuz içerisinde topluyoruz. Teşkilat dışı insanlar için bilemem fakat biz hesap yaparak hareket etmiyoruz. Biz birbirimizi iterek hareket ediyoruz. Koltuk için hareket etmiyoruz. Reel hayat içinde yaptığım işlerden zevk alıyorum.

Milletvekili olsam şunu yapardım diye bir hayaliniz var mı?
Burada tekilcilik çalışması yok, takım çalışması yapıyoruz. Gönlümde yatan Atatürk'ün koyduğu hedefleri yakalayamadık. Bunları yakalamanın yolu da siyasi partilerdir. Bir askere, bürokrata olan güven siyasette yok. Seçilmişler, atanmışların arkasında duruyor. Aslında tersi olmalı. Seçilmişler halkı temsil ettiği için ön planda olmalı. Biz kaliteli zaman ve kaliteli gelecek için ailemizden zaman çalarak çalışıyoruz, biraz daha özverili olunmalı.

Milletvekili sayısı 11'e çıktı bunun Kocaeli’ye katkısı nasıl olur, AK Parti kaç aday çıkarır, diğer partiler kaç aday çıkarır?
Biz yan gelip yatmadık. 365 gün çalışıp son 2 ayda depara kalktık. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. İnsanlara karşı samimi davranıyoruz. AK Parti, il başkanimizin koyduğu hedefi yakalar. 8 aday çıkarırız. Partinin omurgasını oluşturup idealleri doğrultusunda hareket eden MHP bile kendi içerisinde ‘barajı aşarsak büyük başarı’ diyorlar. Açıkcası onlar açısından çok olumlu göremiyorum. CHP şuan lider sıkıntısı çekiyor, kendi bünyesinde gücünü eriten yapıyı görüyoruz. Bizim hedefimiz yüksek.

Başbakan'ın kararına rağmen İlyas Şeker istifa etti ve milletvekili aday adayı oldu, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Siyasetin içinde yetişmiş ve bu partiye hizmet vermiş biri. İlyas Bey farklı konumda bir arkadaşımız. Partimize farklı görevlerde hizmet vermiş bir arkadaşımız. Genel merkezimizde bir ayrıcalık tanıdı. Haketmiş bir arkadaşımız.

Nedim Arsal’ın sıra dışı açıklamalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Nedim'in gençliğine ve heyecanına veriyorum. Tek eksiği yaşananları basına yansıtması. Ben Nedim için nazar boncuğu diyorum.

EKŞİ'DEN ADAYLIK TEKLİFİ
Siyasetle nasıl tanıştınız?

1980 döneminden sonra 12 Eylül sonrasında siyasetle hiçbir alakam olmadı. Hatta Sefer Ekşi'den milletvekili olmam için adaylık teklifi geldi fakat sıcak bakmadım. Siyaseti dışarıdan izledim, bunu vatandaşlık görevi olarak gördüm. Turgut Özal döneminde oy verarek Anavatan Partisi’ni destekledim. Özal kaynak göstererek ‘Yapacağım, edeceğim’ dedi, geçmişteki siyasetçiler gibi ‘yaptırmam ettirmem’ demedi. Siyasetten o kadar soğuduk ki Kenan Evren vurmasaydı oyumuz beyazdı. Evren 3 günde Özal'ı mazlum yaptı. Nitekim ANAP yüzde 45'lerle siyasete başlayıp yüzde 0.5'lerle siyasetten kayboldu.

BAŞBAKAN’DAN İCAZET ALMADIM
Başbakan’dan icazet aldığınız söyleniyor bu konu hakkında ne diyorsunuz?

Başbakan’dan icazet almadım. İcazet almak istiyorsam Ankara'dan alırım. Başbakan, İl başkanlarımız bizim için önemlidir dedi. Adaylık sürecinde genel merkez teşkilat başkanları üzerinden teşkilat bilgilendirildi. İstifa etmek isteyen kişilerin isimleri alındı. Aldığın görevi yürüt denilen kişler oldu. Bize hayırlı olsun dediler. Temayüle girmedim ama teşkilatları geziyorum. Arkadaşlar gibi bende gidiyorum, helallik istyorum. Siyaseti insan, toplum için yapıyoruz. İnsanı ön plana koyan siyaset anlayışı içinde çalışıyoruz. Bencillik yapmıyoruz, partimizde biz anlayışı var. Büyükşehir olmasaydı Kocaeli bu kadar hizmet alamazdı. Büyükşehir'e aktarılan paradan her ay 20 milyar TL baraj için kesiliyor. Bu para kesilmeseydi, yapılanlar kadar hizmet daha yapılabilirdi. Kim ne derse desin hukuk önünde aklananlar, kamu vicdanında aklanmış değildir. Bugün 200-300 milyon dolarlık projeyi Türkiye bütçesine 5 milyar dolara mal ettiriyorsanız. Bunun aklanacak, izah edilecek bir yanı yoktur. Hukuk olayı usulen inceliyor, maliyet açısından incelerse ortaya çıkar. Ama bunu dillendirdiğin zaman ‘geçmişten kopamıyor’ oluyoruz. Eski defterleri kurcalıyor oluyoruz. Bu öyle bir defter ki seni, beni, çocuklarını hatta torunlarını etkiliyor.

Eski il başkanları şu anda çok önemli yerlerde. Sıra size geldi. AKP’de böyle bir gelenek mi var, her il başkanı milletvekili olur mu?
Sürekli bir zincir kuruluyor fakat unutmamak gerekir zinciri bazen ekleyenler, bazen koparanlar var. Partimizde vefa çok önemlidir ama başarılı olmak ve başarılı insanlarla yol yürümek de önemlidir. Bu kurala uymadığınızda başarılı olmanız mümkün değil. İl başkanlığı yaptığım dönemde AK Parti bir başarısızlık sağlamışsa kendimde bu hakkı görmem. Benim dönemimde 45 belediye Büyükşehir Belediyesi dahil 13'e düşürüldü. Risk aldık toplum bizi cezalandırabilirdi. Yeni belediyeler kuruldu, üstelik hiç problem yaşanmadı. Çünkü biz bunu oy için yapmadık. Nitekim başarımız burada ortaya çıktı. 12 belediyenin 11'ini kazandık. 1 tanesini de yüzde 25’den yüzde 1'e düşürdük ve Karamürsel'i de aramıza kattık. 13'te 13 başarı yakaladık. Çayırovada Alman otomotiv fabrikası yatırımını durdurmuştu yeniden başlattı. PASKO buraya geliyor. Karşı çıkılıyor ama PASKO izabe döküm yapmadığı için çevre kirliliği yapmıyor. OSB olarak ayırmışsınız yatırımları engelliyorsunuz. Bir yandan işsizliği çöz diyorsunuz, diğer yandan yatırımları engelliyorsun. İşsizliği önlemek için bürokratik yapının önünü açmak lazım. Başbakan kalkınma ajansı kurdu. Bu bürokratik işlemleri hızlandırdı. Böylece yabancı yatırımcıların ilimize olan ilgisi arttı. Siyasette arzu edilen kişinin problemlerini bilmek. Toplumdan kopmazsanız, toplumun içinde ve beraber olursanız başarırsınız. Biz bunu yapıyoruz. Başbakanımız her yere özlellikle sorunlu bölgelere gidiyor. Vatandaşların gözü önünde gerçekleri söylüyor. Bu yüzden başarılı oluyoruz. Milleti bölmüyoruz ortak noktalarını sorunlarını çözüyor ve eşit olduklarını hatırlıyoruz.

18 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR