Baran açıkladı: O projeden vazgeçildi!

Eski başkan Yunus Pehlivan döneminde TOKİ konutlarından daire verilmesi kararından, İsmail Baran döneminde vazgeçildi.   Körfez ilçenin en sorunlu y...

Eski başkan Yunus Pehlivan döneminde TOKİ konutlarından daire verilmesi kararından, İsmail Baran döneminde vazgeçildi.

 

Körfez ilçenin en sorunlu yerleşim alanlarından Barbaros Mahallesi ile ilgili olarak yaşanan yeni gelişmeler büyük bir sorunun da başlangıcı olmak üzere. Daha önce yapılması planlanan ‘ev karşılığında ev’ projesinden vazgeçildi. Mahalle halkı, TOKİ tarafından yaptırılan konutların bitmesi için aralık ayını beklerken, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, “O projeden vazgeçildi” dedi.

 

KARAR, PEHLİVAN DÖNEMİNDE ALINDI

Yıllar önce kaldırılmasına karar verilen Barbaros Mahallesi için dönemin belediye başkanı Yunus Pehlivan, TOKİ ile görüşüp bir formül üretmişti. Formüle göre TOKİ’nin Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde yaptıracağı dairelerin bir kısmı bu mahallenin istimlâkı için kullanılacaktı. Mahalle ise TOKİ’ye kalacaktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu bölgeden mahalleli için 196 adet konut satın aldı.

 

PROJE ARTIK YOK MAHALLELİ TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ise, aralık ayında tamamlanacak olan TOKİ evlerini bekliyordu. Geçtiğimiz yıl bakanlıktan gelen görevliler mahalleliyle ön toplantı yapmış ve pazarlık için tekrar gelme kaydıyla Ankara’ya geri dönmüşlerdi. Ancak bu kez en sorunlu haber Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’dan geldi. Baran, “Mahalleli üste para vererek ev almak istemediği için proje sonlandırıldı” dedi. Baran’ın kendi adlarına karar verdiğini öğrenen mahalleli öfkeli şimdi yaşananlara büyük öfke kusuyor.

 

“YUNUS’A SÖYLEMİŞTİM BENİ DİNLEMEDİ”

Başkan İsmail Baran, “Şimdi Kabakoz bölgesinde parsel birleştirme çalışması yapılıyor. Aynı imar tadilatı Barbaros Mahallesi’nde de yapılacak. Böylelikle mahalleli rahat edecek. Ev karşılığında ev projesine halk sıcak bakmadı. Zamanında Yunus Pehlivan’a ben sakinlerin böyle bir projeyi istemeyeceğini söylemiştim. Fakat o beni anlamamıştı. Pehlivan, mahalledeki toplantılara beni bu projeye karşı olduğum için götürmezdi” dedi.

 

“O EVLER NE OLACAK?”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölgenin istimlâkı için kullanılmak üzere alınan 196 adet ev ile Barbaros Mahallesi’nin akıbeti ise bilinmiyor. Öte yandan bölge sakinleri, beklemedikleri bu gelişmenin ardından birkaç kez İsmail Baran’ın kapısını çaldıklarını, ancak cevap alamadıklarını belirten mahalle sakinleri bu günlerde bir toplantı organize etmeyi ve durumu Bakan Fikri Işık’a anlatmayı düşünüyor.

 

BAKAN SAHİP ÇIKMIŞTI

Mahallenin kaderiyle ilgili konuya müdahil olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, milletvekilliği döneminde, bölgenin bu sorunuyla yakından ilgilenmiş ve TOKİ ile ilçe belediye başkanını görüştürüp konunun çözüme ulaşmasını sağlamıştı. Bölge halkı, çıkmaza giren konuyla ilgili olarak yeniden Bakan Işık’ın kapısını çalacak. Barbaros Mahallesi, yapılmak istenen parsel birleştirme işinin oyalama taktiği olduğunu ve bölgede yaşayanların haksızlığa uğratılması için yapıldığını söylüyor.

 

RANT İDDİASI DA VAR

Muhalefet partileri ise bölgede yaşanan imar tadilatının birilerine rant kapısı açmak için düşünüldüğünü savunuyor. Son belediye meclisinde de gündeme gelen konuyla ilgili olarak CHP’li avukatlar belediyeye dava açmaya hazırlanıyor. Bülent EKİNCİ

har.jpg

06 Mart 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Posco eleman alacak mask
Posco eleman alacak

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR