Kırım Tatarları, Tepreş’i kutlayacak

Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl ikincisinin tertipleneceği Uluslararası Kırım T...

BÜYÜT

Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl ikincisinin tertipleneceği Uluslararası Kırım Tatarları Tepreşi, 13-14 Haziran tarihlerinde düzenlenecek. KOTO Burhan Kasım Salonu ve Sapanca Gölü Kenarı eski SEKA Kampı alanında gerçekleştirilecek olan etkinliklere; Kırım, Romanya, Rusya, Fransa, İsveç ve Tacikistan’dan sanatçı, gazeteci, öğretim üyeleri ve sporcular katılacak.

 

RENKLİ ETKİNLİKLER

Tepreş Şenliği’nin ilk gününde KOTO’da Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden bu güne kadar yaşananların anlatılacağı bir panel tertiplenecek. Farklı ülkelerden gazeteci, sanatçı ve öğretim üyelerinin katılacağı etkinlik sonrasında ise katılımcılara keman dinletisi sunulacak, ayrıca Milano Grand Prix sahibi akordeon virtüözü Nariman Baliç sahne alacak.

 

BAŞPEHLİVANA KOÇ

Şenliğin 14 Haziran’daki ikinci gün etkinliklerinde ise Cemile Ansambl, Kırım Tatar Halk danslarından örnekler sunacak. Kırımlı sanatçı Gulizar Bekirova, Rustem Memedov ve Arsen Osmanov’in seslendireceği şarkıların ardından Selsebil Keman Grubu ve Nariman Baliç konserleri düzenlenecek. Kırım Tatar Kuşak Güreş müsabakalarının başpehlivanına ise bir adet koç hediye edilecek.

 

ARACI’DAN DAVET

Öte yandan program kapsamında Kırım Tatar Aşları Yarışması da yapılacak. Dernek başkanı İbrahim Aracı, halat çekme ve çocuklara yönelik oyunlarla devam edecek olan etkinliğe Kırım Tatarlarını ve Kocaelilileri davet ettiklerini dile getirdi.

 

Tepreş nedir?

Tepreş, Kırım Tatarlarının Hıdrellez sonrası kutladıkları bir bahar bayramıdır. Çeşitli etkinliklerin yapılabildiği bir meydan etrafında piknik biçiminde kutlanır. Türkiye'de tepreş, çevresinde Tatarların yoğun olarak yaşadığı kentlerde her yıl yapılır. Tepreş, yüzyıllar boyunca devam etmekte olan halk kültürünün bir parçasıdır. Onda Kırım Türkünün ruhunun inceliği, halk kültürünün zenginliği saklıdır. Bu vesileyle düzenlenen gün, aynı zamanda birlikte olmanın verdiği lezzete ayrı bir tat, ayrı bir ahenk katar. Tepreç tepreç duası ve milli marşların okunması ile başlar. Sonra "Qalaqay tıgırtılır"

11 Haziran 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR