Leyla Atakan’ı minnetle anıyoruz

İzmit Belediyesi’nden yapılan açıklamada Leyla Atakan ve arkadaşları için bugün saat 11.30 da Bağçeşme'deki kabirleri başında yapılacak. Atakan ve ark...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nden yapılan açıklamada Leyla Atakan ve arkadaşları için bugün saat 11.30 da Bağçeşme'deki kabirleri başında yapılacak. Atakan ve arkadaşlarının mezarlarına karanfil konulup dua edilecek.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Leyla Atakan'ın 42. ölüm yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yayınladı. Doğan açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Türk siyasetinin ilk kadın il başkanı ve İzmit'in ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan, Türk siyasi tarihinde önemli bir yere sahip, adil ve tarafsız yönetim anlayışı ile örnek bir siyasetçidir. Belediye başkanlığı yaptığı dönemde İzmit'e büyük katkılar sağlamış olan Leyla Atakan, yaptığı hizmetlerle bugün dahi İzmitliler tarafından hatırlanmakta, saygı ve minnet ile anılmaktadır.

SAYGIYLA ANIYORUZ
Elim bir trafik kazası sonucu kaybettiğimiz Leyla Atakan'ı anmanın, O'na saygı duyduğumuzu göstermenin en güzel yolu İzmit'i bir adım daha ileriye götürecek çalışmalara imza atabilmektir. İzmit'e unutulmayacak hizmetler vermiş Leyla Atakan'ı, çalışma arkadaşları İsmail Kolaylı, Abdurrahman Yüksel ve Feridun Özbay'ı aramızdan ayrılışlarının 42. yılında saygı, minnet ve rahmetle anıyorum."

Leyla Atakan’ın biyografisi
İzmit'in ilk bayan belediye başkanıdır. 1925 yılında Maşukiye'de doğan Leyla Atakan, İstiklal savaşı kahramanlarından Orgeneral Hasan Atakan'ın kızıdır. Trabzon Lisesi mezunu olan Leyla Atakan, Maşukiye Güzelleştirme ve İlkokul Yaptırma Derneği kuruculuğunu, başkanlığını yaptı ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Leyla Atakan'ın ölümüne kadar sürdürdüğü Kocaeli Verem Savaş Derneği Başkanlığı'nın onun yaşamında özel bir yeri vardır.1955 yılında Maşukiye köyü CHP Ocak Başkanı olarak aktif politika yaşamına giren Atakan,1963 yılında il genel meclis üyeliğine seçilmiş ve daha sonra CHP Kocaeli İl Başkanı olmuştur. 2 Haziran 1968'deki yerel seçimlerde İzmit Belediye Başkanı seçilmesi, Türkiye ölçeğinde önemli bir olay olarak değerlendirilmiş, Atatürk devrimlerinin ve kadın haklarının somutlaşan örneği olarak algılanmıştır. Üç yıl kadar süren belediye başkanlığı görevinde üretken ve halkçı belediyecilik anlayışının filizlenmesini sağlamış, kısa süren başkanlığı döneminde bugünkü Kocaeli Fuarı'nın kuruluşunu sağlayarak, İzmit'in sosyal ve kültürel yaşamında kalıcı izler bırakmıştır. Eserleriyle ölümsüzleşerek 1971'deki trafik kazasında meclis üyesi arkadaşları İsmail Kolaylı, Abdurrahman Yüksel ve Feridun Özbay’la birlikte aramızdan ayrılmıştır. Ölümünün, genelevleri kapatması yüzünden bir suikast olduğunu iddia edenler vardır.


11 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR