Esnaf ve Sanatkar ESBİS Bilgi Sistemiyle çalışmalarına başladı

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, esnaf ve sanatkarların çalışkanlıklarıyla ve katkılarıyla makro ekonomik istikrarı sağladığın...

BÜYÜT

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, esnaf ve sanatkarların çalışkanlıklarıyla ve katkılarıyla makro ekonomik istikrarı sağladığını söyledi.

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, ERBİS Bilgi sistemiyle ilgili bilgi verdi. Kocaman, esnaf ve sanatkarların hizmetine sundukları ESBİS'in, modüler, entegrasyona açık ve geliştirilebilir yapısıyla ve zaman içinde eklenecek yeni özelliklerle, bugün kağıt ortamında yapılan birçok işlemin elektronik ortamda yapılmasına büyük katkı sağlayacağını bildirdi. Yazıcı, bu sayede ülkede daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli ticaret hedefine bir adım daha yaklaşmış olacaklarını söyledi.
-Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi Neler Getiriyor?-
Yenilenen ESBİS sayesinde esnafın, hangi odaya ne zaman kayıtlı olduğunu, odanın genel kurul tarihlerini, kendilerinden tahsil edilen ücretleri ve aidatları, aldıkları belgeleri ve gazete bilgilerini görebileceklerini kaydetti. Ayrıca, esnaf ve sanatkar odalarının, birlik, federasyon ve konfederasyon bilgilerine ulaşabileceğini ifade eden Kocaman, şu bilgileri verdi:
''Aynı şekilde; konfederasyon, federasyon ve birlikler de alt kuruluşlarının kurul üyeleri, mal varlığı, gelir, gider, genel kurul gibi bilgilerine erişebilmektedir. ESBİS, MERNİS, Halk Bankası ve Maliye Bakanlığı ile entegre olarak çalışmaktadır. Önümüzdeki dönemde de SGK, Emniyet Genel Müdürlüğü, KOSGEB, Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve yerel yönetimler gibi kurumlarla da bilgi paylaşımı yapılacaktır. Yenilenen raporlama mekanizması ile meslek kuruluşlarımız üyelerine ilişkin raporları kolaylıkla alabileceklerdir. Yeni sistem üzerinde yapılan işlemlerin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı vatandaşlık numarası ile takip edilebilecektir. Böylece esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetlerine ilişkin bilgiler üzerinde yapılan işlemlerin izlenebildiği, daha güvenli bir sistem tesis edilmiştir.'' dedi.
Başkan Kocaman; Bu sistem sayesinde eskiden ancak şikayet üzerine ortaya çıkan ve denetlenen suiistimalleri, yeni sistem ile sıfıra indirmeyi hedeflediklerini bildirdi.
-Sistem esnaf ve sanatkarlara ne sağlıyor?-
Kocaman,Meslek kuruluşları ile ilgili iletişim ve adres gibi bazı bilgilerin tamamen halka açık olacağını anlatan Bakan Yazıcı, ESBİS ile ücretli işlemlerde yapılan tahsilatlardan üst meslek kuruluşlarının alması gereken payların ne kadar olduğunun anlık raporlarla takip edilebildiğini belirtti.
YENİ BİR SİSTEM
Esnaf ve sanatkarların, aldığı her bir belge ve hizmet için kendinden ne kadar tahsilat yapıldığını yine bu sistemle görebileceğini ifade eden Kocaman, sistemin, gelişmiş raporlama özellikleri ile hem meslek kuruluşlarına hem de Bakanlığa birçok raporun anında ulaşması imkanını sağlayacağını kaydetti. Başkan Kocaman, özetle ESBİS ile odalarımız olarak tüm esnaf ve sanatkarlara modüler, güncellenebilir, daha yönetilebilir bir bilgi sistemi sunduklarını söyledi.
KREDİ TUTARI ARTTI
Cumhuriyet tarihinde ilk kez; konusu sadece esnaf ve sanatkarlar olan Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi Eylem Planını (ESDEP)hazırlandığını ve hayata geçirildiğini belirten Kocaman, bu çerçevede esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası'ndan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullandırılan kredilerin tutarının Mayıs 2012 itibariyle yaklaşık 6,5 milyar liraya çıkardıklarını belirtti.

09 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR