KOTO’da enine boyuna Torba Yasa konuşuldu

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan 6552 sayılı kanunun, oda üyel...

BÜYÜT

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan 6552 sayılı kanunun, oda üyelerini yakından ilgilendiren bölümleriyle ilgili seminer düzenledi. Üyelerin yasa hükümleri çerçevesindeki haklarından yararlanabilmeleri ve ileride yaşanabilecek hak zayiatlarının önlenmesi için düzenlenen seminerde Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı ve SGK İl Müdürlüğü’nden uzman konuşmacılar detaylı sunum yaptı.

 

KATILIM YOĞUN OLDU

KOTO yöneticilerinden Yusuf Ziya Uludüz’ün ev sahipliği yaptığı programda, oda üyeleri ve çalışanlarının yanı sıra Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun ve SGK İl Müdürü Nurettin Nacar da yer aldı. Seminerde yeni yasanın SGK’yı ilgilendiren bölümlerini İl Müdür Yardımcısı Nasır Durmaz, Vergi Dairesi’ni ilgilendiren bölümlerini ise Grup Müdürü Halil İbrahim Temiz açıkladı.

 

“AF YASASI DEĞİL”

KTO yöneticisi Yusuf Ziya Uludüz’ün yaptığı açılış konuşmasının ardından konuşan SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, katılımcıları selamladı. Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun ise, düzenlemenin bir af yasası olmadığını belirterek, “Borçların ödenmesine imkan sağlayan, faiz yönünden hafifleme durumu getiren, tahsil dairelerinin iş yükünü azaltan bir yasadır” diye konuştu.

 

YASANIN KAPSADIKLARI

Seminerde konuşan SGK İl Müdür Yardımcısı Nasır Durmaz, yasanın kurumu ilgilendiren bölümlerini açıklayarak, “Yapılandırma, 2014 yılı nisan ve önceki aylara ait olup, 10 Eylül 2014 ve öncesinde tahakkuk edildiği halde ödenmemiş olan sigorta, işsizlik, sosyal güvenlik destek, genel sağlık sigortası, isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası, emeklilik keseneği primlerini, kurumca tahsil edilen damga, özel işlem vergileri gibi borçları kapsamaktadır” dedi.

 

‘10.3 MİLYAR TL VERGİ BORCU’

Vergi Dairesi Grup Müdürü Halil İbrahim Temiz de, ilimizde 320 bin vergi mükellefinin, trafik para cezaları, öğrenci öğrenim kredisi, motorlu taşıtlar vergileri de dahil 10.3 milyar TL vergi borcu olduğunu söyleyerek, “Bu rakamın 2.4 milyar TL’lik kısmı yapılandırma kapsamına alındı. Bu kanun, borçlu mükelleflerin yapılandırdıkları borçlarını hafifletiyor” diye konuştu. Temiz, yasadan herkesin yararlanması gerektiğinin altını çizdi.

22 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR