Hadis yarışması mı, güzellik yarışması mı?

Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Özen İlçe Başkanları ve yönetimleri ile beraber bir basın toplantısı düzenleyerek, Kutlu Doğum etki...

BÜYÜT

Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Özen İlçe Başkanları ve yönetimleri ile beraber bir basın toplantısı düzenleyerek, Kutlu Doğum etkinlikleri ve bu bağlamda yapılan çalışmaları ve karşılaştıkları problemleri anlattı.

AGD Başkanı Kutlu Doğumu kutlama adına yapılan program biçimlerini özetlediği basın toplantısında, külfetli bir çalışma dolayısıyla olsa gerek hiç kimsenin şu ana kadar düşünmediği, uygulamadığı ve ezber bozan, örnek olabilecek Kutlu Doğum Projeleriyle yerel ve ulusal anlamda ses getirdiklerini anlattı.
Kocaeli’nde ikamet eden ve Kocaeli’nde okuyan gençlerin katılabileceği yarışma için gösterilen ilgiden memnun olduklarını dile getiren AGD Başkanı Özen, 40 Hadis ezberleme ve ezberleyen 40 genci umreye gönderme şeklinde özetlenebilecek çalışma için 150 bin kitapçık basıldığını ve halen dağıtılmaya devam edildiğini, afişleriyle, ilanlarıyla büyük ve yoğun bir çalışma temposu içersinde olduklarını vurguladı. 6 Mayıs’ta yapılacak yazılı sınavlarda başarılı olan gençlerden 40 genci 13 Mayıs’ta Atatürk Spor Salonunda gerçekleştirilecek büyük programda kura ile belirleyeceklerini, en az 5000 gencin bu hadisleri ezberleyeceğini umduklarını, bu programın da Peygamberimizi anma ve anlama coşkusunu doruklara çıkaracağına inandıklarını anlattı.
Ve programı daha geniş kesimlere ulaştırma çabasıyla kurum ve kuruluşlarla da görüşmeler yaptıklarını, bu çerçevede görüşmelerin sürdüğünü ancak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’ndan 1 aydır randevu alamadıklarını ve kendileri ile görüşemediklerini söyledi. Bir kaç kez Özel Kalem aracılığıyla girişimde bulunduklarını ancak netice alamadıklarını anlatan Özen, sözlerini şöyle sürdürdü.
“Bizler bu program için canla başla farkındalık meydana getirmek, ailelere güzel örnek olabilmek genç beyinlerde kalıcı eser bırakabilmek için çalışırken, hiç ihtimal vermiyoruz ancak bu randevu vermeme durumu kasıtla yapılıyorsa üzüntü vericidir. Eğer görüşme talebimizi ciddi olarak kendilerine yansıtmadılarsa bu ehliyetli kadroları sorgulatan daha acınası bir durumdur. Sergilenen bu ilgisiz tavra muhatap olmak, bizi de organize ettiğimiz Kutlu Doğum Projesini de asla küçültmez.
Ancak bizle görüşme için randevu bile vermeyen Büyükşehir Belediyesi; Roman dernekleriyle birlikte ortak Roman Güzellik Yarışmasını organize edebilmektedir. Bizi daha fazla üzen ve hırpalayan da burasıdır. “Güleriz ağlanacak halimize misali” bu farklı tavrı ve kıyaslamayı kamuoyuyla paylaşmanın doğru olacağını düşünerek ve hatta bunu Hazreti Ömer’i uyaran sahabe gibi vazife addederek karşınıza çıkmış bulunuyoruz.
Değerli Basın Mensupları,
Güzellik Yarışmaları bırakın muhafazakar kesimleri, her kesim tarafından tartışılan, insani duyarlılıklarını yitirmemiş herkeste aşağılık bir yarışma olduğu az çok kabul edilen, kadını ikinci sınıf ve meta sayan, yaratılış hikmetiyle uyuşmayan, Allahın yarattıkları arasında görecelik terazisine sıkışarak güzel çirkin ayrımı yapmanın ne denli ahlaki olduğu düşünülmeyen, böyle bir ortak projeyle, İbrahim Başkan neden anılmak ister dersiniz? Bir İlahiyat mezunu olan sayın başkanımız, toplumsal yapımızla uyuşmayan çılgın yaz konserleri ile neden anılmak ister acaba? Roman açılımı altında roman kardeşlerimizin bedenlerinin açılması, bununda güzellik yarışması altında yapılması bu çirkinliği örter mi? İbrahim başkana destek olarak onu o makama getirenlerin hiçbiri bu tür organizasyonlardan memnun değildir. Bizler İbrahim Başkanı Yuvacık sırtlarına dikilen ve gayri ahlaki yayınlarıyla Kocaeli halkına ekranlardan pislik akıtan RTL televizyonunun uydularını kazma kürekle sökmeye çıkarken sergilediği duyarlılıkla hatırlamak isterdik. O gün uyduyu oraya diken Sefa Sirmen’le mücadele ederek verdiğiniz fotoğrafla, bugün güzellik yarışması organize eden kurumun tepesindeki kişinin fotoğrafı, hiç örtüşüyor mu Sayın Başkan? Bunu düşünmelisiniz. Bu kadar değişim üzüntü verici bir değişimdir.
Sanırım önden gidenlerin yaptıklarını bu şekilde yapıcı ve İslami hassasiyetle eleştiren olmadıkça böyle değişimler sergileyebileceklerinin en bariz örneği de burada karşımızdadır.
Değerli Basın Mensupları,
Peki başkanımızla görüşebilmek için randevu alamayan bizler kimiz. İnançla yoğrulmaya çalışan, azimli, fedakar gençlerden oluşan, iyi işlere destek olan ve takdir eden, kötü işlere de yapıcı eleştiri getiren bir topluluğuz. Gençlerimizin milli ve manevi değerlerine bağlı ‘DİNDAR BİR GENÇLİK ‘ olarak yetişmesi için her türlü zorluğa rağmen gece gündüz çalışan derneğiz.
İbrahim Başkanın kendi kültür ve inanç temellerine tamamen aykırı olan böyle bir güzellik yarışmasına geçit vermesini sorgulamak tüm Kocaelililerin vazifesi olsa gerektir. Sizce, bizle görüşmeye uzak davranırken milli ve manevi değerlerle bağdaşmayan güzellik yarışması organize etme koşturmacasın da olması, sorgulanası bir görüntü değil midir? Peygamberimizi, gençliğin acı halini, Kutlu Doğum Programımızla ne amaçladığımızı, Hadis yarışmasını, hayra ve faydaya yönelik bu proje bağlamında neler hedeflediklerimizi duymayı istemeyen Başkanımızın, odağına kadını ve onun malzeme yapılışını alan ve Romen bayan kardeşlerimizin içerisinden sözde bir adet güzeli, ama diğer yönüyle bir çok çirkini belirleme yarışmasını düzenlemesi, eleştirilesi bir icraat değil midir?
Değerli basın mensupları
Şimdi size bu konu hakkında dertli olan bizler ve Kocaelililer adına sormak istiyorum. İbrahim Başkanın Hadis yarışmasına ilgi göstermemesi mi, yoksa güzellik yarışmasına ilgisi mi sizce daha çok şaşırtıcıdır?
Bu soru sorulmalıdır. Ve bu konuda Sayın başkandan bu hassasiyeti beklemek hakkımızdır diye düşünüyoruz. Bu hassasiyet içeren sorumuz basın toplantımızın özetini barındırmaktadır.
Sözlerime burada son verirken Kocaeli Büyükşehir’e yakışmayan bu ahlaksızca sözde GÜZELLİK YARIŞMASINDAN derhal vazgeçmesini ve Anadolu gençliğin öncülük ettiği her kesim tarafından kabul görüp sahiplenilen KIRK HADİS KIRK UMRE YARIŞMASINA sayın başkanımızın da sahip çıkmasını diliyorum.
Sizlere katılımınız için teşekkürlerimi arz ediyor, herkesin hayırlı çalışmalarla anılmasını temenni ediyorum.”
30 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR