STK’lar AKP için sandığa gitti

Sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanmaya gelen STK temsilcileri AKP’nin milletvekili aday adayları üzerinden ve kendi istedikleri isimleri y...

Sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanmaya gelen STK temsilcileri AKP’nin milletvekili aday adayları üzerinden ve kendi istedikleri isimleri yazarak oylarını kullandılar.

 

7 Haziran genel seçimleri öncesinde AKP genel merkezi tarafından alınan karar uyarınca ülke genelinde STK’lar arasında yapılmasına karar verilen temayül yoklaması yapıldı. Saat 09.00’da Ayışığı Derneği’nde başlayan temayül yoklamasına STK temsilcileri yoğun ilgi gösterdiler. AKP Kocaeli İl Başkanlığı tarafından Ayışığı Derneği Sosyal Tesisleri içerisinde 6 sandık kurulurken, 30 kabin hazırlandı.

 

KABİNDE İSİMLER

STK’lar için her ilçe için ayrı masalar oluşturuldu. Oluşturulan masalara STK’lar geldikleri ilçelere göre kayıt yaptırıyorlar. Yapılan bu kayıtlar sonrasında STK’lar oylarını kullandılar. Kabin içerisinde A3 ebatlarında AKP’nin milletvekili aday adaylarının 73 kişilik isim listesi hazırlandı. STK temsilcileri AKP’nin aday adaylarının yanı sıra istedikleri isimleri pusulaya yazdılar.

 

CEYHAN ANKARA’DA

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinden dolayı temayüle katılamadı. Ceyhan Cuma günü Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacağı görüşme diğer illerin yapılan görüşmeleri sonrasında pazartesi gününe kaldı. İl Başkanı Ceyhan, Başbakanlık binasında partisinin genel başkanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. 73 milletvekili aday adaylarının hepsinin üzerinden değerlendirmeler yapılması bekleniyor.

 

BAŞBAKANIN TALİMATI

Temayül yoklaması öncesinde açıklama yapan AKP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Uzunoğlu “Bayram havası içerisinde bir temayül yapılmaktadır. Başbakanımız tarafından verilen talimat sonrasında 7 Haziran genel seçimleri öncesinde STK’ların milletvekili aday adayları üzerindeki düşüncelerini öğrenmek üzere yapılmaktadır. Milletvekili aday adaylarımız için parti içerisinde temayül yoklaması sonrasında genel merkezde değerlendirme yapıldı. Kamuoyunda anket çalışması yapıldı. Şimdi de STK’lar içersinde temayül yoklaması yapılmaktadır. İl Başkanımız Ceyhan, Başbakanımız ile yapacağı görüşme dolayısıyla Ankara’da bulunmaktadır. Başbakanlık ofisinde yapılacak olan görüşmede 73 milletvekili aday adayı üzerinden değerlendirme yapılacaktır” dedi.     

 

HEMŞERİ DERNEKLERİ ÇOĞUNLUKTA

AKP İl Başkan yardımcıları ve gençlik kolları üyeleri sabah erken saatlerde Ayışığı Derneği'ne gelerek temayül programına hazırlık yaptı. Çoğu milletvekili aday adayı da erken saatlerde gelerek programa gelenleri karşıladı. Vekil aday adaylarına ait broşürler ise oy kullanmaya gelen STK yöneticilerine dağıtıldı. Şu ana kadar oy kullanan STK'lar da hemşeri dernekleri ve yardım derneklerinin çoğunluğu bulunuyor.

 

SAAT 14.30 İTİBARIYLA OY KULLANANLAR;

Yuvacıkspor Kulübü, Genç Kocaelililer Derneği, Kocaeli Köseköy Eğitim Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Rizeliler Derneği, Büro Memur-Sen, Mehmet Ali Paşa Camii Yaşatma Derneği, Harb-İş Sendikası, Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy, Kartepe Spor Kulübü'nden Gültekin Görüm, Gebze Servisciler Derneği Başkanı ve CHP eski il disiplin kurulu üyesi Bülent Işık, Diyanet-Sen Şube Selami Tarcan, Türk Dİli Edebiyatı Derneği Gebze Şubesi, Türk Kızılayı Derneği Gebze Şubesi, Gebze Tokat İli Ormanbeyli Köyü Derneği, Karşıyaka Köyü Derneği, Darıca Afyonlular Derneği, Darıca Keşanlılar Derneği, Petekli Köyü Derneği, Darıca Amasyalılar Derneği isimleri bulunuyor. Serkan BORLAK

 

İLÇELER         STK SAYISI    KULLANILAN OY

İzmit               309                 1011

Gebze             76                  358

Çayırova        13                   66

Darıca            33                   127

Dilovası          16                   78      

Kartepe          70                   281

Karamürsel     26                   74

Kandıra          34                   243

Körfez           49                   174

Derince          45                   160

Gölcük           44                   176

Başiskele        57                   198

Toplam          772                 2946

 

CEYHAN: GELEMEYENLERE DE GÖNLÜMÜZ AÇIK

cey.jpg

Temayül programına akşam saat 16.40 gibi gelen il başkanı Şemsettin Ceyhan, oy kullanma işleminin sona ermesinden sonra oyları il başkan yardımcıları ile birlikte saydı. Sonucun duyurulmasının ardından söz alan Ceyhan, temayül ile ilgili konuştu, "Cuma günü genel merkez tarafından elimize ulaşan karara göre STK'larımız ile temayül yapacağımızı ilan ettik. AKP adaylarını belirlerken en geniş tabanlara soruyor. 7 Nisan'da oluşacak liste için elinden gelen tüm argümanları Kocaeli menfaatine göstermek amacıyla yapıyor. Kocaeli'de ilk sefa STK'larımıza aday adaylarımızı sorma güzelliği ve cesaretini gösterdik. Süreç çok dardı, cuma günkü basın açıklamasından sonra ancak cumartesi gazetelere çıkmasıyla duyurabildik. Özel olarak STK'ları davet etme imkânımız da olmadı. Bu bağlamda belki bazı arkadaşlarımızın haberi olmayabilir, hepsinden helallik isteriz. Biz hiçbir STK'mızı özellikle arayıp davet etmedik. Alınganlık olmaması için bunun altını çizmek isteriz. Düşüncelerini sandığa yansıtan, ister AKP' düşüncesinde olsun ya da olmasın hepsine teşekkür ediyoruz. Gelemeyen tüm STK'larımıza da gönlümüzün açık olduğunun bilinmesini isteriz" dedi.

 

“FAYDALI BİR GÖRÜŞME OLDU”

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeyi de değerlendiren Ceyhan, "Pazar günü Ankara'daydık Başbakanımız ile görüşmek için. Ancak görüşme pazartesi sabah 11.00'de Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne alındığı için oradaydık. Başbakanımızla istişare ve değerlendirmelerde bulunduk. Faydalı bir görüşme yaptık. Ardından eski Bakanımız Lütfü Elvan ile kentimizde yapılması gerekenler hakkında, Kocaeli'de eksik olan konular hakkında notlar aldık. Çarşamba günü de Başbakanımızla, kendi değerlendirmelerimizi yapma fırsatımız olacak. Kentimize hayırlar getirmesini diliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Türk’ten teşekkür

mem.jpg

Büro Memur-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Türk ve yönetim kurulu üyeleri İlhan Alşan, Nuri Cihansel, Hamdi Peker oy kullandı. Sendika Başkanı Türk, “Çoğulcu demokrasi için STK’ların oy vermeleri çok önemlidir. Düşünceleri sözlü olmasının yanı sıra yazılı olarak ve verilmesi çok önemlidir. Bizlere gösterilen ilgiye teşekkür ederiz” dedi.

 

“AK Parti’yi tebrik etmek gerekiyor”

tra.jpg

Trabzonlular Dernek Başkanı Orhan Sarısüleyman ve yönetim kurulu üyeleri de oy kullandı. Başkan Sarısüleyman, “AK Parti’yi tebrik etmek gerekiyor. Böyle bir durum STK’ların düşünceleri için çok önemlidir. Buradan çıkarak sonuç STK’ların demokrasiye katılımın göstergesi olacaktır” dedi.

 

“Düşüncemizi kağıda yazdık”

balk.jpg

Başkan Türkleri Derneği Başkanı Bayram Çolakoğlu, yönetimiyle birlikte oy kullandı. Çolakoğlu, “STK’lara böyle bir fırsat verilmesi çok önemlidir. Düşüncelerimizi konuşmanın yanı sıra kağıda da dökmüş oluyoruz. Listeye çok iyi hizmet edeceğini düşündüğümüz isimleri yazdık. AKP genel merkezi tarafından bu STK’ların düşünceleri değerlendirilecektir. Bu durumun diğer partilere de örnek olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

 

“STK’ların düşüncesini almak çok önemli”

isr.jpg

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy ve yönetim kurulu üyeleri oylarını kullandı. Sendika Başkanı Ersoy yaptığı açıklamada, “Yapılan bu uygulama STK’ların düşüncelerini almak için çok önemlidir. Bu sayede demokrasi kendisini göstermiştir. Bizim düşüncelerimiz siyasi partiler açısından çok önemlidir. AKP tarafından verilen oyların değerlendirileceğini düşünüyorum” dedi.

 

Yıldız: Sözlü beyanımızı yazılı olarak dile getirdik

harb.jpg

Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Turhan Yıldız ve Kaşif Yiğit, Ayışığı Derneği’ne giderek oylarını kullandılar. Sendika Başkanı Yıldız, “Sözlü beyanlarımızı yazılı olarak da dile getirdik. Bu durumun diğer siyasi partilere de örnek olmasını diliyorum. Ben tabandan gelen birisiyim. Tabana ses verilmesi durumunda başarı elde edilir” ifadelerini kullandı.

 

Aday adayları heyecan içindeydi

daya.jpg

AKP’de 73 milletvekili aday adayı STK’larla yapılan temayül yoklamasına katıldı. Aday adaylarının oldukça heyecanlı olduğu gözlemlendi.

AKP’de aday adayları önemli bir süreçten geçiyor. Önce teşkilat arasında yapılan temayül yoklamasına katıldılar. Daha sonra genel merkeze giderek mülakata tabi tutuldular. Daha sonra genel merkez tarafından gönderilen kişiler tarafından anketlere girdiler. Anket çalışması devam ederken, dün de Sivil Toplum Kuruluşlarının katıldığı temayül yoklamasına girdiler.

HEYECAN VARDI

Sabahın erken saatlerinden itibaren temayül yoklamasının yapılacağı Ay Işığı Derneği’ne giden milletvekili aday adayları, büyük bir heyecan içindeydi. Aday adaylarının kimisi stant açmış, broşürlerini dağıtırken, kimisi de STK temsilcileriyle sohbet ederek destek istedi.

 

Temayülde anahtar listeler dolaşıyor

mah-002.jpg

AKP’nin STK’lar arasında yapılan temayül yoklamasına anahtar listeler damgasını vurdu. Özellikle Gebze bölgesinde anahtar listeler STK temsilcilerine verildiği iddia edildi. Verilen listede AKP eski İl Başkanı Mahmut Civelek’in birinci sırada yer alması dikkat çekti.

Civelek’e tepki

AKP eski İl Başkanı milletvekili aday adayı Mahmut Civelek’e yönelik tepkiler STK temsilcileri tarafından kullanılan oyların üzerlerine yazıldığı belirtildi. Özellikle STK temsilcileri Civelek’in milletvekili adayı gösterilmemesi noktasında kağıtlara not düştüler. Bu durumunun ne kadar etkili olacağı bilinmez ama bilinen durum Civelek’i istemeyen STK temsilcilerinin sayısı oldukça fazla…

AKP’li Öztürk 25 bin kişiye ulaştı

lok.jpg

AKP Milletvekili aday adayı Murat Öztürk tarafından bina dışında lokma dağıtıldı. 18 Mart tarihinden itibaren lokma dağıtan Öztürk 25 bin kişiye ulaştı. Oldukça renkli bir kişiliğe sahip olan Öztürk, bütün STK temsilcileriyle yakından ilgilendi. Öztürk, kendisine gösterilen ilgiden oldukça memnundu.

“AKP ülkeye örnek oldu”

sari.jpg

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ve yönetim kurulu üyeleri temayüle katıldı. Oda Başkanı Sarı, “AKP ülkeye örnek olmuştur. Bu uygulama ilk defa yapılmaktadır. Bu sayede STK’ların düşünceleri alınmaktadır. Sonuçların önemli olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı

23 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR