Kent Konut engelleri kaldırdı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından Kent Konut hayata geçirdiği sosyal konut projelerinde engellilere özel kolaylıklar sağlıyor. Alt gelir g...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından Kent Konut hayata geçirdiği sosyal konut projelerinde engellilere özel kolaylıklar sağlıyor. Alt gelir guruplarına yönelik yapılan sosyal projelerde engelli vatandaşlar için yüzde 10 kontenjan ayırıyor. Kent Konut son olarak Turkuaz Evleri’nden 25 engelli vatandaşı ev sahibi yapmıştı.

KENT KONSEYİ’NDEN ÖVGÜ
Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kent Konut’un engellilere yönelik projeleri uygulaması Kocaeli Kent Konseyi’nden övgü aldı. Bu kapsamda Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Yücel ve Engelliler Meclisi üyeleri, Kent Konut’u ziyaret etti. Yetkililer Genel Müdür Metin Kalafat’a, Kocaeli Kent Konseyi’nin engellilere yönelik raporunun Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul edilip uygulamaya konulmasına yönelik çalışmalarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

GÖRÜŞLER PAYLAŞILDI
Ziyarette Kent Konut’un Engellilere yönelik hizmetlerinin daha fazla nasıl iyileştirileceğine, şehrin engelli kullanımına uygun hale getirilmesi için kurumların üzerine düşen görevleri yerine getirmesine yönelik görüş alış verişinde bulunuldu. Komisyon Üyeleri engelli üyelerinden kendilerine ev sahibi olabilmek için yoğun talep geldiğini ifade etti. Üyeler üyelerinin çok düşük gelirlere sahip olduklarını bu yüzden onlara yönelik uygun ödeme fırsatları sunan bu tarz projelerin sayısının arttırılmasını talep etti.

EV SAHİBİ OLMAYAN ENGELLİ KALMAYACAK
Kent Konut Genel Müdürü Metin Kalafat ise komisyon üyelerine uygulamanın herkes ev sahibi olana kadar devam edeceğini kaydetti. Engelliler için ayrılan kontenjan sayısını başvuran kişi sayısı kadar arttırarak, engelli kontenjanına başvuran herkesi ev sahibi yapmaya çalışacaklarını ifade etti.

YÜZDE 10 KONTENJAN
18 Haziran 2010 tarihinde Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından hazırlanan ve Kocaeli Kent Konseyi Genel kuruluna sunulan rapor onaylanarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesine gönderilmişti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanan karar ile engelli kişilerin engellilik hallerinin belgelenmesi kaydıyla Kent Konut A.Ş tarafından uygun ödeme koşullarında engelli yaşamına uygun konut yapılması kararı alındı. Bu tarihten sonra ise Kent Konut’un yaptığı sosyal konut projelerinde zemin ve bahçe katlardan verilmek üzere daire sayısının %10’u kadar kontenjan engelli vatandaşlar için ayrılmıştı.

KONUTLAR ENGELLİLERE ÖZEL
Kent Konut, projelerinde engellilerin yaşamını kolaylaştırabilmek için blok girişlerinde binaya kolay girişi sağlayan çıkış rampası, bina içlerinde ise asansörün zemin kata kadar inecek şekilde yapılmasını sağlıyor. Kent Konut, kendi projelerinden ev sahibi olan engellilerin engel durumuna göre daire içlerinde istedikleri düzenlemelerde de üzerine düşeni yapıyor. Kent Konut ilk olarak İzmitkent 4. Etap- Vadikent Konutlarında engelli kontenjanı ayırmış ve başvuran herkes hak sahibi olmuştu. Bu uygulama Yakamoz Evleri Turkuaz Evleri projelerinde de devam ettirildi, 204 konutun yer aldığı projeden 25 engelli vatandaşımız daha konut sahibi olmaya hak kazanmış oldu.

21 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR