Başaran: Suriye’de olanlar dikkatle takip edilmeli

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan ve 1961 yılında Suriye Bayırbucak nahiyesi Gökdağ Köyü’nde doğan Dr. Necdet Başa...

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan ve 1961 yılında Suriye Bayırbucak nahiyesi Gökdağ Köyü’nde doğan Dr. Necdet Başaran, önceki gün Akça Koca Kültür Platformu’nda  “Suriye Türkmenlerinin Yaşadığı Siyasi ve Ekonomik Sorunlar” anlattı.  Suriye’de olanlar dikkatle takip edilmeli diyerek sözlerine başlayan Dr. Başaran, “Suriye Türkmenlerine Bayır Bucak Türkleri denmektedir. Buradaki Türkmen sayısı hakkında farklı rakamlar öne sürülse de Suriye'de Türkçe konuşan Türkmen sayısının yaklaşık olarak bir buçuk milyon olduğu kabul edilmektedir. Bunun yanında Türkçeyi unutmuş Türkmenler ile birlikte bu sayı 3,5 – 4 milyona kadar çıkmaktadır”dedi.

 

TÜRKMENLER MAĞDUR

Başaran, “Bayır Bucak Türkmenleri Hatay'ın Yayladağı ilçesi dahil olmak üzere Lazkiye'ye kadar uzanan bölgede yaşamaktadırlar. Yayladağı ile Lazkiye arasında olan bölgelerde 36 köy 2 nahiye olarak Türk köyleri bulunmaktadır. Dilleri unutturulan Türkmenlerin yerleşim yerleri genellikle köy olduğu için halk çiftçilik, elma üretimi ve tarımla uğraşmaktadır. Savaş en çok Türkmenleri mağdur etmektedir” dedi. 

 

TOPLANTIYA KATILANLAR

Platform Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu’nun evsahipliğinde Kocaeli Emex Otel’de gerçekleşen yemekli toplantıya; Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can, TSE Kocaeli Araç-Proje Müdürü Volkan Bahşi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Zeki Kurtuluş, Dr. Oktay Taşolar, Sanayici Günay Gülcü, Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yunus Özen, Mali Müşavir Ahsen Okyar, şirket yöneticisi Murat Bozkurt, Dr. Ayşe Zeynep Turan, Kültür Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aydemir, Elektrik Elektronik Mühendisi Harun Reşit Kocagöz, Körfez Karadenizliler Platformu Başkanı Mustafa Akın, İnşaat Yüksek Mühendisi Coşkun Karakadılar, Dr. Ali Değirmenci, Körfez Belediyesi çalışanı Zeki Kurtuluş, Süleyman Yıldırım, Makine Mühendisi Çetin Mut ve Dr. İsmail Çapçı ile eşleri katıldı.

 

BAŞARAN’A PLAKET

Bayır Bucak’ta doğan Dr. Necdet Başaran’a teşekkür eden Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can ve eşi Şengül Can birlikte plaket takdim etti. Platformun hediyesini de TSE Kocaeli Araç-Proje Müdürü Volkan Bahşi ile Elektrik Elektronik Mühendisi Harun Reşit Kocagöz birlikte verdi. 

04 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR