işsizlik arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geride kalan 2015 yılı aralık ayı işsizlik rakamları açıklandı. Kamuoyuna duyurulan 2015 yılının işgücü v...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geride kalan 2015 yılı aralık ayı işsizlik rakamları açıklandı. Kamuoyuna duyurulan 2015 yılının işgücü verilerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ülkemizde geçen yıl 805 bin kişiye iş bulundu. Ancak bu işsizlik oranının yaklaşık 10 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 10.8’e çıkmasını önleyemedi” dedi.

 

İSTİHDAM ORANI ARTTI

İşsizliğin 2016’da da Türkiye ekonomisi açısından önemini koruyacağına dikkat çeken Başkan Zeytinoğlu, “2015 yılında işsizlik oranı yüzde 10,2 ile çift haneli rakamlara çıktı. Burada işgücüne katılımın yüzde 54,7’den yüzde 55,7’ye çıkmasının etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Çünkü istatistikler istihdam oranının da arttığını gösteriyor” dedi.

 

SAVUNDUĞUMUZ BİR TABLO

Aralık ayında işsizlikte sezonsal bir artışı beklediklerini dile getiren Zeytinoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İşsizlik oranı çift haneli rakama çıktı. Ancak 2015 yılı ülkemiz ekonomisi açısından zor bir yıldı. İhracatın düşmesine rağmen istihdam oranının artmış olması sevindiricidir.” Şubat ayı bütçe rakamlarını da değerlendiren Zeytinoğlu, “Bütçemiz 2,4 milyar TL fazla verdi. Gelirleri binde 5 gerilerken, giderleri yüzde 11,4 arttı. Yılın ilk iki ayında 6,6 milyar TL fazla verdik. Bu rakam geçen yılın aynı döneminin yaklaşık 4 katı. Bu bizim her zaman savunduğumuz ve istediğimiz bir tablo” diye konuştu.

17 Mart 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR