Emniyet’in uyuşturucu ile mücadele projesi: Gün Işığı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, uyuşturucu bağımlılığına karşı gençleri bilinçlendirmek amacıyla, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirl...

BÜYÜTKocaeli Emniyet Müdürlüğü, uyuşturucu bağımlılığına karşı gençleri bilinçlendirmek amacıyla, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hazırladığı “Gün Işığı” projesini SDKM’de kamuoyuna tanıttı.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ‘Gün Işığı’ isimli proje hazırladı. Proje kapsamında Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM)’nde etkinlik düzenlendi, Oyun İstasyonu tarafından hazırlanan “İrade” adlı tiyatro oyunu sergilendi. Etkinliğe Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Birol Şimşek, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Çevik ve ünlü sanatçı Kanan Işık ile çeşitli okullardan çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

“İHTİYACIMIZ YOK”
Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, “Üzücü manzaralarla karşılaştık. Sağlıkları, gelecekleri hiçe sayılan gençlerimizi hangi argümanlarla aydınlatabiliriz diye çalışmalar yaptık, proje hazırladık. Hangi kuruma gitsek kapıda karşılandık, çünkü gençlerimizi çok seviyorlar. Bu iş bir formasyon içinde yapılacaksa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmazsa olmazdı. Tüm İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına ve yardımı bulunan emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu. İnsan vücudunun uyuşturucu maddelere ihtiyacı olmadığını ifade eden Çelik, gençlerin ortamlara çok çabuk uyum sağlayan, kanlarının hızlı aktığı bir dönemde olduklarını, ancak insanlığın, gençlerin harçlıklarına göz dikebilecek kadar, anne babaların emeklerini hiçe sayabilecek kadar alçalabileceğini vurguladı.

“BEYİN HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR”
Mesleği gereği böyle durumlarla çok karşılaştığını belirten Çelik, “Onların algılaması yavaş, düşünmesi daha yavaş, cevaplaması ise daha da yavaş. Çünkü o maddeler, beyin hücrelerini öldürüyor” diyerek şöyle devam etti: “Siz bu insanlara fırsat vermeyin. Mutluluğunuza engel olmayın”. Bu yıl 1,5 tondan fazla esrar ele geçirildiğini belirten Çelik, “6 bin kişiye ulaşılmış, 5.482’i tutuklanmış. 2 bin kişi de tarafımızca adliyeye sevkedilmiş. 1,5 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi” diye konuştu. Uyuşturucuyla sadece polisin mücadelesinin yetersiz kalacağına dikkat çeken Çelik, herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini ifade etti.

“UYUŞTURUCU GENEL BİR SORUN”
Uyuşturucu bağımlılığının tüm dünyanın sorunu olduğuna dikkat çeken Vali Ercan Topaca, “Bu iş sadece polis ve jandarmanın yaptığı tutuklamalarla, gözaltılarla çözülmez, eğitimle ve gençlerimizin daha uyanık olmasıyla çözülür” dedi. Gençlere seslenen Topaca, “Önünüzde ince uzun bir yol var. Bu yolda her zaman iyi niyetli kişilerle karşılaşmazsınız. Sizi her konuda istismar edecek, harçlığınıza dahi göz dikebilecek, her türlü insanlarla karşılaşabilirsiniz” diye konuştu. “Sizlere bir baba, bir abi, tecrübesi yüksek biri olarak tavsiyemiz, dikkatli olun. Bu bağımlılığa bir defa başlandığı zaman kurtulmak zor, bazen imkansız” diyen Vali Topaca, böyle durumlarla hiç kimsenin karşılaşmamasını istediklerini söyledi.

BİR BABA OLARAK ANLATTI
Vali Topaca’nın ardından sahneye son çıkan isim ünlü sanatçı Kenan Işık oldu. Konunun çok iyi ifade edildiğini belirten Işık, “Ben bu konuyu sizlere bir baba olarak anlatacağım” dedi. 17 yaşında bir oğlu olduğunu dile getiren Kenan Işık, oğluyla olan fikir ayrılıklarının bir süre sonra çatışmaya dönüştüğünü belirterek, “Sonradan fark ettim ki bu nesil akıl olarak bizden daha ileri. Oğluma hak vermeye başladım” diye konuştu. Sorunun henüz başlamadan önlem alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Işık, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

“BİR MÜSİBET BİN NASİHATTEN İYİDİR”
“Annemin bir lafı vardı: Bir musibet bin nasihatten iyidir” diyen Kenan Işık, gençlere bir dostunun uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle ölen oğlunu anlattı. Olaya hep gençler açısından bakıldığını dile getiren Kenan Işık, “Sizden ricam, siz de bizim açımızdan bakın. Ananızın babanızın toplum içindeki itibarına dikkat edin. Onları tedirgin etmeyin” şeklinde konuştu. Işık, “Bazen irademiz elimizden kayıp gidiyor. Özgür olmak istiyoruz ve özgürüz de. Eğer bir şeylerle mücadele edeceksek, sağlıklı bir zihin, zinde bir vücut gerekir” dedi. Kenan Işık, “İnsan başına gelince anlıyor. Bu lanet olası şey, hep daha fazlasını istiyor. Bağımlılar yavaş yavaş daha çok kullanmaya başlıyor ve en sonunda altın vuruşla belki de bir tuvalette canına kıyıyorlar” diye konuştu. Gençlerden, kendilerini herhangi bir tuvalette, o vaziyette hayal etmelerini isteyen Kenan Işık, “Yolun doğrusunu kimse göstermiyor. Doğru yolu kendimiz bulacağız” şeklinde konuştu.

Törende Vali Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na emeklerinden dolayı plaket verirken, İbrahim Karaosmanoğlu da sanatçı Kenan Işık’a plaket verdi. Konuşmaların ardından madde bağımlılığına karşı gençleri bilinçlendirmek için, Oyun İstasyonu adlı tiyatro grubu tarafından hazırlanan ‘İrade’ adlı oyun sahnelendi ve slayt gösterisi sunuldu.

12 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR