Bakan Işık: Çocuklarınızı AVM yerine Bilim Merkezine getirin

İzmit Seka Park’ta bulunan Kocaeli Bilim Merkezi’nin 72 adet düzenekten oluşan Dinamik Dünya Galerisi hizmete girdi. Galerinin açılışında Bilim Sanayi...

İzmit Seka Park’ta bulunan Kocaeli Bilim Merkezi’nin 72 adet düzenekten oluşan Dinamik Dünya Galerisi hizmete girdi. Galerinin açılışında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AKP milletvekilleri Cemil Yaman ile Mehmet Akif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, GTÜ Rektörü Haluk Görgün, çok sayıda öğretmen, öğrenci ve veli katıldı.

 

120 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

18 Nisan 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 8 bin 560 metrekare alanda hizmete giren Kocaeli Bilim Merkezi’ni bugüne kadar yaklaşık 120 bin kişi ziyaret etti. Sekapark içindeki Seka Kağıt Fabrikası’nın restore edilmesinin ardından TÜBİTAK ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’yle ortaklaşa oluşturulan Kocaeli Bilim Merkezi içerisinde açılan Dinamik Dünya Galerisi ile birlikte Bilim Merkezi’ndeki düzenek sayısı 200’e ulaştı. Bilim Merkezi Pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaret edilebilecek.

 

MODEL OLMAK GURUR KAYNAĞI

Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İstanbul, Bursa, Sakarya ve Türkiye’nin birçok noktasından ziyaretçimiz buraya geldi. Model olmak, ufuk açmak büyük gurur kaynağı. Bilim Merkezi çocuklarımıza çok büyük katkılar sağlayacak. Türkiye artık kendi teknolojisini üretiyor. Birçok teknik üniversitemiz, TÜBİTAK’ımız bilim üretiyor. KOÜ, GTÜ artık Kocaeli’yi bilimi ve araştırmalarıyla aydınlatıyor. Bu merkez çocuklarımızı gelecekte bilime, öğrenmeye araştırmaya sevk edecek” dedi. Karaosmanoğlu, "Kocaeli’de Bilişim Vadisi’ni kuruyoruz. Kocaeli için en büyük ilerleme Bilişim Vadisi’nden başlayacak” dedi.

 

BİLGİYİ ÜRETMEZSEK YÖNETİLEN OLURUZ

Ardından konuşan Vali Güzeloğlu, “Türkiye’yi geleceğe geçmişten daha kararlı taşımak ve Türkiye’yi hedeflerine gençlerle ulaştırmak hedefindeyiz. Bilim Merkezi, ilk emri oku olan bizler için kainatı anlamak okumak bilimde yeni ufuklara yol açmak adına çok önemli ve değerli kazançlar sağlayan bir yer oldu. Bilgi çağında bilgiyi üretmek zorundayız. Bilgiyi üretemezsek ne yazık ki yönetiliyoruz, bilgiyi kullanan ve kullanılan oluyoruz" dedi.

 

BÜTÜN GÜÇLERİ ÜRETEN GÜÇ BİLGİDİR

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Diğer bütün güçleri üreten gücün bilgi olduğunu belirterek, “Dünyanın en güçlü devletleri bilim ve teknolojide güçlü olan ülkelerdir. Fert olarak, şehir olarak, devlet olarak güçlü olmak istiyorsak en fazla yatırım yapmamız gereken alan bilim ve teknoloji alanıdır. Diğer ülkeleri güçlü kılan onların zamanında yaptığı yatırımlardır” dedi. Işık, "Biz ülkemizi yine bilim ve teknolojide yine lider yapmak zorundayız. Çocuklarımıza da bilimi sevdirmek zorundayız. Yerel idarecilerimize, eğitim sistemimize ve ailemize düşen görevler var. Biz Türkiye’de bilimin ve teknolojinin gelişmesi için tüm gayreti gösteriyoruz. En önemli desteklerimizden birisi Bilim Merkezleri açmak” şeklinde konuştu.

AVM YERİNE BİLİM MERKEZİ

Öğrenci velilerine seslenen Işık, “Burası bilim müzesi değil, bilim merkezi. Burada her şeye dokunmak serbest. İnceleyerek öğreneceksiniz. Eski eğitim sistemindeki eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Haftasonları AVM’lere gitmek yerine çocuklarınızı Bilim Merkezlerine getirin. Çocuklar meraklarını giderecek çalışmaları burada yapsın. Bu galeride 75 sergi var. Birçok aktiviteyi burada yapabileceksiniz. Türkiye ilk 3 sanayi devrimini tribünden izledi. Fakat şimdi Türkiye bu devrimin tam içinde bulunmak için çalışmalar yürütüyor. Bu Bilim Merkezi'mizin içinde Sanayi 4.0 Laboratuvarı kuruyoruz” dedi.

 

EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ PROJE KÜLTÜRÜ

Türkiye’nin bilişim üssü olan Bilişim Vadisi’ni Kocaeli’de kurulacağını belirten Işık, “Yerel yönetimler de Kocaeli’de elinden geleni yapıyor. Türkiye’deki en büyük eksiklik proje yapma kültürüdür. Öğretmenlerden çocuğun gelişim düzeyine göre proje üretmesini, ailelerin de çocukların ödevlerini yapmaması gerekiyor” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri öğrencilerle birlikte yeni açılan galerinin kurdelesini birlikte kesti. Kurdelenin ardından Bakan Işık ve protokol üyeleri Hava ve Su, Yaşam, Dünya, Güneş Sistemi ve Evren temalı alanlardan oluşan galeriyi birlikte gezdi.Nuri AKÇAHARMAN

 

20 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR