Gürsan Demir Çelik’te ümitsiz bekleyiş

Gürsan Demir Çelik fabrikasında çalışan 68 işçi ücretsiz izne çıkartıldı ve fabrika boşaltıldı. Mağdur olan işçiler; “Bir açıklama yapılana kadar aile...

BÜYÜTGürsan Demir Çelik fabrikasında çalışan 68 işçi ücretsiz izne çıkartıldı ve fabrika boşaltıldı. Mağdur olan işçiler; “Bir açıklama yapılana kadar ailelerimiz ile birlikte fabrika içersine çadır kurup burada kalacağız” dedi.


Yeni Gölcük yolu Bağdat Caddesi No:1 adresinde 1970 yılından beri faaliyet gösteren Gürsan Demir Çelik fabrikasında çalışan 68 işçi bir hafta önce ücretsiz izne çıkartıldılar. İzin dönüşü fabrikanın önünde bulunan reklam tabelasının yerinde olmadığını fark eden işçiler, kart basarak çalışmış oldukları bölümlere gittiler. İçerde bulunan iş makinelerinin ve yapmış oldukları işlerin sevkiyat tarihinden önce fabrikadan taşındığını fark ederek, bir şeylerin ters gittiğini anladılar.

“YETKİLİLER FABRİKAYI TERK ETTİ”
Çalışacak bir ortamın bulunmadığını izin dönüşü karşılaştıkları manzara üzerine açıklama bekleyen ve yetkililerle görüşmek isteyen işçiler fabrika içersinde muhatap bulamadıklarını belirttiler. İşçiler; “Biz çalışmak istiyoruz fakat iş yerinde ne patron, ne de herhangi bir yetkili var. Fabrika içersinde ümitsiz bir şekilde bekliyoruz. Kaç gündür mağduruz” izin dönüşü geldiğimizde halen sevkiyat devam ediyordu bir yetkili bulamayınca sevkiyatı durdurduk son grup malzemeleri de nakliye aracına yükleyen firmaya engel olduk” ifadelerini kullandılar.

“SENDİKALARDAN YARDIM İSTİYORUZ”
İşçiler izinde olmasını fırsat bilerek fabrikayı boşaltan ve kendilerine açıklama yapmayan yetkililere seslenen işçiler, “Bugüne kadar iş yerimizi koruduk, kanuna aykırı bir şekilde tek vardiya olarak sürekli gece 22.00 sabah 10.00 saatleri arasında çalıştık sesimizi çıkartmadık. İçerde kalan 1 ikramiye alacağımız var, kimse bize açıklama yapmadı. Özel sektör çalışanıyız ve sendikamız yok, nereye başvuracağımızı bilmiyoruz. Sendikalardan ve Çalışma Bakanlığı’ndan yardım istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

“AİLELERİMİZLE BİRLİKTE ÇADIR KURACAĞIZ”
Herhangi bir açıklamaya yapılmayan ve bir muhatap bulamayan işçiler “Borç para alarak ekmek alıyoruz. Bize bir açıklama yapılana kadar buradayız. Gerekirse tüm fabrika çalışanları olarak eş ve çocuklarımız ile birlikte gelip fabrika içersinde çadır kurup burada kalacağız. Aramızda 18 yıllık fabrika çalışanları var. Bu yapılan ayıp, verilen hizmetin karşılığı bu olmamalı” ifadelerini kulandılar.

25 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR