“TARİH İYİ DEĞERLENDİRİLMEZSE, TERS NETİCELERE ULAŞILIR”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 4. Kocaeli Kitap Fuarı ile birbirinden önemli yazarları kitapseverlerle buluşturuyor. Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir a...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 4. Kocaeli Kitap Fuarı ile birbirinden önemli yazarları kitapseverlerle buluşturuyor. Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir araya gelen yazarlar arasında Prof. Dr. İlber Ortaylı da yer aldı. Ortaylı, “Tarih Üzerine” adlı konferansında politikacılara önemli göndermelerde bulundu. “Tarih politikacıların devamlı hatırlamak konumunda olduğu bir zaman dilimidir” diyen Prof. Dr. Ortaylı, “Türkiye’de tarihi mirası değerlendirirken çok dikkatli olmak gerekir. Değerlendirme yaparken zamanı iyi okumalısınız. Yoksa ters neticelere ulaşırsınız” dedi. Ortaylı, Kocaeli Kitap Fuarı’nı da değerlendirerek, “Bu fevkalade bir kültür olayı. Buraya her kesimden vatandaş gelip kitapla buluşuyor. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

ZAMANI OKURKEN DİKKATLİ OLMAK GEREKİR
Kitap Fuarı A Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye başta gençler olmak üzere çok sayıda vatandaş yoğun ilgi gösterdi. Prof. Dr. Ortaylı söyleşisinde yakın tarihe yapılan göndermelerle bugünün sorumlu tutulamayacağına işaret etti. Türkiye’de hiçbir partinin uzun ömürlü olmadığını hatırlatan Prof. Dr. Ortaylı, “O nedenle Türkiye’de tarihi mirası değerlendirirken dikkat etmek gerekir, değerlendirme yaparken zamanı iyi okumalısınız. Yoksa ters neticelere ulaşırsınız. Örneğin Celal Bayar’ın Adnan Menderes ile ilgili yayınladığı hatıratında unutkanlık bulutları rol almıştır. Celal Bayar’ın, Menderes’in hayatında olumlu bir rolü olmamıştır. Biri Anadolu’dan gelen ve demokrasi ihtiyacı içinde olan biri, diğeri ise ittihatçıdır” dedi.

BİLMEDEN HÜKÜM VERMEK
Bilmeden hüküm vermenin beraberinde ciddi yanlışları getirdiğini anlatan Ortaylı “Örneğin Sultan Abdülmecit, genç paşaları bir araya getiriyor ve onlarla çalışıyor. Sorsanız işe yaramaz diyen çıkar. Ama bu padişah birinci sınıf batı müzisyeni, iyi bir besteci ve ressam. İmparatoriçe Eugene kendisine hayran. Tarihçilikte cehalet affedilmez hele o yanlış verilerle politika yapılmaz” dedi.

TÜRKİYE HIZLI DEĞİŞEN BİR ÜLKE
Prof. Dr. Ortaylı söyleşinde bir milletin tarihinin olumlu ve olumsuz yönlerinden ele alınarak yazılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin hızlı değişen bir ülke olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Dünle bugünü aynı kefeye koyarak ortaya çıkamayız. Menemen vakası ile bugünün bir partisinin düşüncesini aynı gözden göremeyiz. Bu bilmediğin yamayı, bilmediğin söküğe dikmek gibi olur” şeklinde konuştu.

OKURLARIN SORULARINI YANITLADI
Prof. Dr. Ortaylı söyleşinin ardından okurlarından gelen sorulara yanıt verdi. Prof. Ortaylı, Osmanlı’daki Teşkilat-ı mahsusa ile ilgili gelen bir soru üzerine, “Devlet Teşkilatında kadro olarak görünmüyor. Teşkilatı devlet değil İttihat ve Terakki Partisi kurdu. Teşkilat özellikle doğuda birlikteliği ve bağlılıklarıyla büyük hayranlık uyandırmıştır” dedi.

KİTAP FUARI’NA ÖVGÜ
Prof. Dr. Ortaylı Kocaeli Kitap Fuarı hakkında da görüşlerini bildirdi. Kitap Fuarı’nı “Fevkalade bir kültür olayı” olarak yorumlayan Prof. Dr. Ortaylı, her kesimden vatandaşın kitapla buluştuğu fuarın başarılı olmasını dileyerek, emeği geçenleri kutladı. Ortaylı, söyleşinin ardından Timaş Yayınları standında okurları için kitaplarını imzaladı. Okurlar Prof. Dr. Ortaylı’ya kitaplarını imzalatabilmek için stant önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

14 Mayıs 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR