Taşçı'dan korsan servislere tepki

Kocaeli Servis Araçları Odası Başkanı Ahmet Taşçı, gazetemizin sorularını cevaplandırdı. Son dönemlerde yaşanan korsan taşımacılıktan, çift plaka uyg...

Kocaeli Servis Araçları Odası Başkanı Ahmet Taşçı, gazetemizin sorularını cevaplandırdı. Son dönemlerde yaşanan korsan taşımacılıktan, çift plaka uygulamasına, araçlara takılması gündeme gelen çipler uygulaması, arıza kağıt uygulaması, büyük firmalar tarafından yapılan korsan taşımacılık ve taşımalı sistem hakkındaki soruları cevaplandıran Taşçı, yaşadıkları sorunlara Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından çözüm bulunmasını istedi.

 

“İSTANBUL’DAN HER GÜN 3 BİN ARAÇ GELİYOR”

Birçok sorunlarının olduğunu belirten Ahmet Taşçı, “Başlıca sorunlarımızın başında korsan servisler gelmektedir. Bizlerin çabası, emniyet ve belediyelerin çabasıyla sorunları gidermek. İstanbul ile yakın olmamız bir çok sorunu beraberinde getirmektedir. İstanbul’dan Kocaeli’ye her gün 3 bin araç gelmektedir” dedi.

 

“600 KORSAN SERVİSÇİ”

İstanbul’dan Kocaeli’ye 3 bin araç gelirken bunları hepsi belgelidir diyen Taşçı, “Şehirlerarası geçiş yapmak için belge alınmaktadır. İstanbul’dan geliyoruz diyerek ilimizde her gün 500-600 korsan servisçilik yapan araç bulunuyor. Ancak bunların yüzde 99’u Kocaelili olmasıyla dikkat çekiyor. Plaka almadan günü birlik de iş yapmaktadırlar. Bunların çoğu esnaf bile değil. Vergi bile ödemiyorlar” açıklamasında bulundu.

 

“ÇİFT PLAKA UYGULAMASI”

Hususi araç alarak korsan servisçilik yapıldığını belirten Oda Başkanı Taşçı, “Ticari bile olsalar bu kişiler çalışamazlar. Belediyeden yolcu izin belgesi almadan çalışılamaz. Şimdi bir de çift plaka uygulaması vardır. İstanbul’da bu uygulama yapılmaktadır. Üyelerimizin ihbarları sonrasında bu araçların hangisinin gerçek hangisinin sahne olduğu ikisini aynı anda yakalamamız durumunda belirlenmekte” ifadelerini kullandı.

 

“ÇİP TAKTIRACAĞIZ”

İki araçların aynı anda yakalanması durumunda bağlandığını belirten Ahmet Taşçı, “Bağlatmamız bir işe yaramıyor. Cezası olmadığından mahkeme tarafından serbest bırakılıyor. Belediye yetkilileriyle görüşmelerimiz başladı. Araçlara çip taktıracağız. Çift plakaya bu şekilde dur demek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

“ARIZA KAĞIT UYGULAMASI İYİ NİYETLE ÇIKARILDI”

Belediye yetkilileri tarafından arıza kağıt uygulamasının iyi niyetle çıkarıldığını belirten Taşçı, “Bu kağıdın çıkarılmasının amacı arıza yapmış veya kaza yapmış araç sahiplerinin zarar görmemeleri olarak düşünüldü. İsteği olan kişiye belediye tarafından başka araç da gösterilse yol izin belgesi veriliyor. Ama bu durum istismar edildi. Bu durumu istismar edenler araç sayısı fazla olanlardır” ifadelerine yer verdi.    

 

“BELEDİYE UYGULAMADAN VAZGEÇSİN”

Özellikle şirketler tarafından bu uygulama istismar edilmektedir diyen Başkan Taşçı, “Bizler oda olarak araçları arıza yapan veya kaza yapan arkadaşlarımıza resmi plakalı araçlarımızı veriyoruz. Şimdilik az olmasından dolayı herkese ulaşamıyoruz. Sıra gelmesinde biraz beklemeler oluyor. Çünkü arabayı verdiğimiz zaman en az 3 gün kalmaktadır. Bunları çoğaltmanın peşindeyiz. Sayısı 8-10 yapmalıyız. Belediye bu uygulamasından vazgeçmelidir” dedi.

 

“KANAYAN YARA OLDU”

Yollarda denetimlerine devam ettiklerini belirten Oda Başkanı Taşçı, “Adamın arabası arızalı değil, arıza yapmış gibi belge alıyorlar. Kişinin hem kendi aracı hem de başka gösterdiği araç çalışıyor. Bunları kamerayla tespit ettik. Bu durum kanayan yara olmuştur. Bu duruma neşter vurulması gerekiyor. Bu durum hem arabacı hem de belediye için zarardır. Bizler bir bedel ödeyerek servisçilik yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

“KORSAN AVINA ÇIKTIK”

Araç plakalarını alabilmek için bedel ödedik diyen Taşçı, “Oda olarak 3 servis aracımız vardır. Gece gündüz korsanları takip ediyoruz. 8 binlik plakası olan araçlar resmi olarak korsan çalışmaktadırlar. Kendi işçisini taşıyor diyerek korsan taşımacılık yapıyor. Biz bunu kamerayla tespit ediyoruz belediye yetkililerine veriyoruz. İşlem yapılmasını belliyoruz. Bu plakaların iptal edilmesi gerekiyor. Çok büyük şirketleri gördük. P serisinden sadece otobüsten gelen yolcularını taşıması gerekirken okul ve fabrika servisi yaparken de yakaladık” açıklamasında bulundu.

 

“KANUNLARDAKİ BOŞLUKLARDAN FAYDALANIYORLAR”

Oda Başkanı Taşçı, “Bizlerden her türlü belge istenmektedir. Ancak vergi ödeyen servisçiler korunmuyor. Bizde olan SRC Belgesi korsanlarda bu belge bulunmuyor. Kocaeli’de 5 bin 750 P plakası bulunmaktadır. Günde 600 tane korsan çalışan araç bulunmaktadır. Bizlerde P plaka bulunmaktadır, il dışına çıkamayız. D2 belgesi olanlar sadece turizm taşımacılığı yapabilir. Bunlar bizim işimizi yapıyorlar. Yakalandıkları zaman korsan değiliz diyorlar, vergi verdiklerini belirtiyorlar. Burada herkes vergi vermektedir. Birinin yaptığı işi diğerleri yapamaz. Kanunlardaki boşluklardan faydalanıyorlar” dedi.

 

“TAŞIMALI SİSTEMDE FARKLI UYGULAMA”

Milli Eğitim tarafından uygulanan taşımalı sistem hakkında değerlendirme de bulunan Taşçı, “Taşımalı sistem yapılan yerlere P Plaka aranmamaktadır. Arabalarda okul taşıtı aranmıyor. Bizler 4 bin TL masraf ederek araçlarımızı okul aracı yapıyoruz. Taşımalı sistemde ise araç sahipleri hatta çalışıyor, okul taşıtı değiller. Belediye bakıyor bunlar talebe taşıyabilir diyerek belge vermektedir. O zaman belediyeler de bize baksınlar 4 bin TL masraf yapmayalım. Bu durum Ankara’dan düzeltilmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu. Serkan BORLAK

08 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR