Meclis’te İYC tartışması

Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin ağustos ayı toplantısı dün Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Baş...

Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin ağustos ayı toplantısı dün Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılmadığı meclise Zekeriya Özak vekalet etti. Toplantıda 113 gündem maddesi ele alındı.

 

DEPREM ANMASI

Toplantı açılışında konuşan Başkan Vekili Zekeriya Özak, üzerinden 15 yıl geçen deprem ile ilgili konuştu ve “Deprem asla unutulmaması gereken önemli bir konudur” dedi. Geçtiğimiz ayın gündem tutanaklarının okunarak kabul edildiği toplantıda CHP grubu tarafından Büyükşehir’in kiraladığı 133 araç için önerge sunuldu. Önergeye yanıt veren Özak, “Araç almak maliyeti yüksek bir durum. Biz araçları gerekli maliyet analizini yaparak kiralıyoruz. Yazılı bilginin CHP grubuna verilmesini istiyorum” dedi.

 

TEKLİF KABUL GÖRMEDİ

Öte yandan kentin batı yakasından Sabiha Gökçen Havaalanı’na ulaşımı kolaylaştırmak için yine CHP grubu tarafından bir önerge verildi. Ancak belediye ulaşım yetkisinin şehir içi toplu taşıma ile sınırlı olduğu hatırlatılarak teklif reddedildi. CHP’nin önergesinde Gebze, Darıca ve Çayırova bölgelerindeki vatandaşların Sabiha Gökçen Havaalanı’na taşınması için alternatif ulaşım yolları öneriyordu.

 

UÇAĞIN SATIN ALIN!

Öte yandan deniz uçağı kiralanması ile ilgili gündem maddesine ise CHP’liler tarafından şerh konuldu. CHP’li üyeler, uçağın kiralanmasını değil satın alınmasını istedi. Kiralanan uçağın eski olduğunu ve bu yüzden güvenli olmadığını söyleyen CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, “Meclis üyelerimiz o uçağa bindi. Sıkıntı yaşandı ve canlarını zor kurtardılar” dedi. CHP’li teklif kabul görmezken, Başkan Vekili Özak, uçakla ilgili tehlikenin kaptandan kaynaklanmış olabileceğini savundu.

 

İLİM YAYMA TARTIŞMASI

Bu arada Kartepe’de bulunan belediyeye ait bir yapının İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilmesiyle ilgili maddenin görüşülmesi sırasında ise tartışma yaşandı. CHP’liler kentte bir çok sivil toplum kuruluşunun bulunduğunu belirterek, “ÇYDD ve ADD gibi derneklere bu tür ayrıcalıklar tanınmıyor” dediler. Muhalefete tepki gösteren Zekeriya Özak ise, yer tahsisisin yasalara uygun olduğunu söyledi. Oylaması yapılan gündem maddesi AKP’li üyelerin oylarıyla geçti. Büyükşehir’in bir sonraki toplantısının ise 11 Eylül’de yapılacağı bildirildi.

14 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR