Sevgililer de krizde

Sevgililer Günü her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bugün, Valentine ismin...

BÜYÜT

Sevgililer Günü her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bugün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

SATIŞLAR İYİ DEĞİL

Normalde 14 Şubat Sevgililer Günü hediye alımlarından kaynaklı piyasadaki satışların yükselmesiyle de bilinir. Fakat bu sene satışların yükselmesi beklenmiyor. Sevgililer Günü’ne 1 gün kala esnaf satışların geçen seneye oranla daha düşük olduğunu söylüyor. 15 senedir varlığını sürdüren ve marjinal hediyelik eşya v.b. ürünler satan Çağatay Özavcı’nın sahibi olduğu Seashell (Türk Telekom’un arka sokağı) ise standart hediyelerden sıkılan çiftlerin adresi.

ÖZEL YAPIM KOLYELER

Gümüş ürünler satan ve değişik ürünlerin bulunduğu Takı Kafe’nin sahibi Nazen Talay da geçen seneye oranla satışları düşük olduğunu söyledi. Takı Kafe’de kolyeler 25-30 TL arası, bileklikler 30-80 TL arası değişiyor. Gümüş alyansların çifti 60 TL’den, çelik alyansların çifti ise 40 TL’den başlıyor. En çok ‘dünüm bugünüm yarınım’ adlı 55 TL değerinde kalp şeklinde ki kolyelerin satışının olduğunu söyleyen Talay, kolyenin Kocaeli’de bir benzerinin dahi olmadığını kolyenin tasarımının kendilerine ait olduğunu söyledi. Takı Kafe 14 Şubat günü saat 00.00’a kadar açık olacak.

KRİZ NEDENİYLE 14 ŞUBAT UNUTULDU

Fethiye Caddesi üzerinde bulunan ve çantaları genellikle uygun fiyata satan Ercan Çanta işletmecisi Cihan Aksoy insanların bu dönem biraz heyecansız olduğunu ve kriz nedeniyle 14 Şubat’ın unutulduğunu insanların geçim derdinde olduğunu ifade etti. Ercan Çanta’da fiyatlar 25 TL ve 200 TL arasında değişiyor.

410 ÇEŞİT PARFÜM

2 senedir Fethiye Caddesi üzerinde bulunan Annobianco parfümeride orijinal parfüm markalarının benzerleri satışa sunuluyor. Parfümeri de bay ve bayan olmak üzere toplam 410 çeşit koku bulunuyor. Annobianco parfümerinin işletmecisi Kağan Özdemir fiyatların 5 TL (55 ml) ile 10 TL (65 ml) arasında değiştiğini parfüm fiyatlarının kalite ve kalıcılığa göre değiştiğini söyledi.

12 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR