Anneler babalar okuyacak, çocuklar örnek alacak

İzmit Kaymakamlığı, İzmit Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak projesi olan, “Annem -Babam Okuyor” kampanyası için düzenlenen etkinlik yunus...

BÜYÜT

İzmit Kaymakamlığı, İzmit Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak projesi olan, “Annem -Babam Okuyor” kampanyası için düzenlenen etkinlik yunus Emre kültür merkezi’nde gerçekleşti. Konferans ve Kitap dağıtımının yapıldığı etkinliğin konuk konuşmacısı eğitimci-yazar Ahmet Maraşlı’ydı. Etkinliğe Kocaeli Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Aydın, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, okul müdürleri öğretmenler ve veliler katıldı. Konferansa katılan konuk yazar Ahmet Maraşlı, kitap sevgisi ve okumanın insan yaşamına katkıları konusundaki sohbetiyle büyük beğeni topladı. Konferansın ardından İzmit Belediyesi’nin katkılarıyla, kampanyaya katılan İzmit sınırlarındaki okullara toplam 8bin adet kitap dağıtıldı. Türk ve dünya klasiklerinin yer aldığı 100 temel eserden oluşan kitaplar okul müdürlerine teslim edildi. İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar törende yaptığı konuşmada İzmit belediye başkanı dr. Nevzat Doğan’dan övgü ile söz ederek; “ Görev alanı zorunlu kılmasa da, kendisini her zaman eğitim çalışmalarının içersinde sorumlu hisseden başkan Doğana ve ekibine teşekkür etmek gerek. Okulların eksikleri ve ihtiyaçları konusunda her zaman duyarlı bir yerel yönetici olarak farkını ortaya koyuyor. Ortak çalışmalar içinde yer alarak bugüne kadar çok güzel şeyler yaptık. Bu kampanyada kurumlar arası işbirliğinin bir ürünüdür” dedi.

DAHA ÇOK OKUYALIM

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, böyle bir kampanya içinde yer almaktan mutluluk duyduklarını söyleyerek; “Benim annem de okuma yazma bilmezdi, ama çok şükür bizler okuyup bugünlere gelebildik. Ama ben çocuklarıma okumayı seven bir baba olarak kitap sevgisini erken yaşlarda aşıladım. Şimdi okula giden kızlarım haftada bir tane kitabı bitiriyorlar. Okuma alışkanlığını daha geniş kitlelere yayabilmek adına projeler ürettik. Öğretmen okursa herkes okur adıyla yaptığımız çalışmalarda okuma seansları düzenledik. Zaman zaman bu seanslara ben de katılarak kitap okudum. Ana –baba da öğretmen gibi, çocuğun eğitim yaşamında rol model kimliklerdir. Anne babanın okuması çocuğun eğitim yaşamını ve okuma alışkanlığını doğrudan etkiler. O yüzden buradan anne babalara sesleniyorum. Okuyun ve çocuklarınıza iyi örnek olun” dedi.

KİTAP OKUYARAK BU NOKTALARA GELDİK

İzmit Kaymakamı Sabit Kaya da, etkinlikte kısa bir konuşma yaparak; “Okumak bir ihtiyaçtır. Dünya sıralamasında kitap okuma oranı en düşük ülkeler arasındayız. Bu seviyeyi yükseltmeliyiz. Böyle kampanyalar sayesinde toplumumuzun daha çok kitap okumasına aracılık etmeliyiz. Emeği geçen tüm kurumlara ve yetkililere teşekkür ediyorum” dedi. Kocaeli Vali Yardımcısı Şükrü Çakır da okumanın öneminden söz ettiği konuşmasında; “Kitap okumak insana çok şey kazandırır. En azından bizler bugünkü konumlarımıza eğitim almamızın yanında, okuma alışkanlığımız sayesinde gelebildik. Okumak insanının ufkunu açar” dedi. Etkinlikte öğrencilerin canlandırdığı Türk ve dünya klasiklerindeki roman kahramanlarının mizansenleri çok beğenildi.

30 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR