'FETÖ siber saldırı yaparsa durdururuz'

Siber saldırı konusundan uyarılarda bulunan Genç Girişimciler Merkezi’nde yer alan Dönence Bilişim’in sahibi Bilal Çoban FETÖ’nün siber saldırıyla da...

Siber saldırı konusundan uyarılarda bulunan Genç Girişimciler Merkezi’nde yer alan Dönence Bilişim’in sahibi Bilal Çoban FETÖ’nün siber saldırıyla da büyük zararlar verebileceğine dikkat çekerek, “darbe girişiminde ikinci dalgayı siber saldırı tarzında yapabilirler” açıklamasında bulundu.

 

“FETÖ SİBER SALDIRI YAPARSA DURDURURUZ”

FETÖ’nün ikinci darbe girişiminin siber saldırı şeklinde olabileceğini belirten Çoban, “FETÖ tankı, topu ile kendi halkına ateş etmeyi göze alan insanlardan oluşuyor. Bu kadar gözü dönmüşler siber saldırıyla da çeşitli zararlar verebilirler. İkinci dalga darbe girişimi siber saldırı tarzında yapılabilirler. Ben ve ekibim bu olaylarda tüm devlet kurumlarına desteğe de hazırız geçmişte olduğu gibi. Devletimizin ihtiyacı olduğu anda herhangi bir ücret talep etmeden yardıma hazırız.” dedi.

 

“2015’TEKİ ELEKTRİK KESİNTİSİ SİBER SALDIRIYDI”

2015 yılından ülke çapında yaşanan elektrik kesintisinin batı kökenli bir siber saldırı olduğunu dikkat çeken Çoban, “Hatırlarsanız 2015 yılında ülke çapında elektrik kesintisi olmuştu. O tamamen siber bir saldırıydı. Kaynağını tespit ettik ve gerekli birimlere gönderdik. O saldırı tamamiyle daha büyük bir saldırının provasıydı. “İleride bir olağanüstü hal olursa ülkeyi nasıl daha fazla kaosa sokarız”ı denediler ve başardılar başardılar. İşim gereği olası senaryoları belirlemek ve sunmakla mükellefim. Olası bir senaryo olarak; 14 Ağustos akşamı düşünelim ki tüm elektronik bağlantılarımız kapatıldı. Vatandaş zaten tedirgin, böylece istedikleri kaos ortamını yaratmış olurlar” açıklamasında bulundu.

 

“BU İŞLERDE İYİLER”

Bir başka olayında sahte belgeyle siyasi baskı oluşturulabileceğini belirten Bilal Çoban, “Bir başka olay da Vikileaks tarzında bazı dosyalar. Manipüle edilmiş doküman ya da ses kayıtları ile terör örgütü IŞID ihalesi devletimizin üstüne atılabilir. Yani dışarıdan bakanlar IŞİD’i Türkiye’nin beslediğini iddia edip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı istifaya zorlayabilirler. Birkaç tane ülke böyle bir kaosa girdi. Norveç gibi. Biliriz ki Bizans oyunlarında batı her daim iyi olmuştur. Bizim devletimize düşen de kurumlardaki FETÖ ekibini içeriye atarken, vakit kaybetmeden liyakat sahini, vatanına bağlı insanları göreve getirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

“EVİMİZDEKİ BOMBALAR”

Ülke içindeki teknolojik açıklığa dikkat çeken Bilal Çoban, “Mesela akıllı televizyonlar, tamamen evimizin içerisindeki bombalar. Neden? Kamerası da var, interneti de var. Yani kötü niyetli bir hacker isterse evinizi, oturma odanızı izleyebilir. Bizler namus için adam öldürürüz. Lakin evimizin göbeğine bir akıllı televizyon koyarız” dedi.

 

“DEVLET SİBER GÜVENLİĞİ DİZAYN ETMELİ LİYAKAT ÖN PLANDA TUTULMALI”

Kritik alt yapı sistemleri hakkında bilgiler veren Çoban, “İçerisinde bulunan bilgilerin devlet ve vatandaşlar için önem taşıyan sistemlere kritik altyapı sistemleri diyoruz. Yani trafik ışıkları, elektrik, doğalgaz, havaalanları, resmi kurumların networkleri. Örneğin havaalanı sistemine yapılacak olası bir saldırı ile tüm hava trafiği karıştırılabilir. Kritik altyapı sistemlerini ne yazık ki fazla önemsenmiyor. Lakin bir kaos oluşturmak için kötü niyetli insanlara bir fırsattır bunlar. Devletimiz nasıl polisi, askeri tekrar dizayn ediyorsa bu siber güvenliği de tekrar dizayn etmelidir” açıklamasında bulundu.

 

“AYYILDIZ TİMİ KURDUK”

Birçok uzmanın 3. Dünya Savaşı’nın tuşlarla olacak dediğini aktaran Çoban, “Telekom, ulaştırma, finansal ve enerji kurumlarımız daha fazla dikkatli etmeliler. Ben 2002’de başladım bu işlere. 2003 senesinde kurulan AYYILDIZ TİM’e  2005 ile 2009 yılları arası dahil oldum ve devlete ücretsiz destekler verdik. Beni bu işe yönlendiren de Muhsin Yazıcıoğlu’dur. Muhsin Başkan siber güvenliğin ne kadar önemli olduğunu biliyordu. 2007’de devletimiz bir açıklama yaptı. Elektronik devlete geçiyoruz diye. Biz tüm devlet kurumlarını uyardık, şuanda vakti değil ve altyapımız uygun değil diye.  Aşırı bir tehlike gördüğümüzü, istendiği takdirde 6 aylık ücretsiz destek ve eğitim verebileceğimizi ilettik. Sonrasında olanları biliyorsunuz zaten, milyonlarca vatandaşımızın kimlik bilgileri sızdırıldı.” ifadelerini kullandı.

 

“2016’DA 55 MİLYON VATANDAŞIN BİLGİLERİ SIZDI”

2009’da 6 milyon vatandaşın bilgileri Redhack adlı terörist ekibin eline geçti diyen Çoban, “2016 yılında yine aynı tarzda 55 milyon vatandaşın bilgileri internete düştü. Bu örnekler bizim işimizin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Devlet ve özel kurumları ister maddi ister prestij kaybına uğramamaları için uyarıyorum. Nasıl ofislerinde dolaplarını kilitleyip, güvenlik kamerası takıyorlarsa verileri içinde güvenlik önlemleri alsınlar” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’DE ZARAR 450 MİLYON TL”

Dünya üstünde 2015’te 4,2 Milyar Dolar zarar etmiştir diyen Çoban, “Bu siber saldırılardan. Türkiye’den 450 Milyon TL verilen zararın miktarı. Genelde bankalar ve özel şirketler siber saldırılara uğruyor. Bizde 2014 yılında resmi olarak açıldık. 2015’te buraya taşındık. Güvenliğiyle ilgilendiğimiz 5 tane özel 2 tane de resmi devlet kurumu var. Hizmet verdiğimiz resmi kurumlardan bir tanesi de İzmit Belediyesi. Nevzat bey böyle işlere önem veriyor, teknoloji ile yakından alakalı. Verdiğimiz hizmetler; web güvenliği, network güvenliği, veri güvenliği ve kurum güvenliğidir. Kurumların açıklarını tespit edip, güvenlikli olarak teslim ediyoruz. Kocaeli’de tekiz. Tamamı bilgisayar mühendisi 6 kişilik bir ekibimiz var” açıklamasında bulundu.

 

“KOCAELİ’DEKİ KURUMLARDA GÜVENLİK AÇIĞI VAR”

Kocaeli’de kurumların güvenliklerinin tamamında açık var diyen Çoban, “Mesela otoparkta durarak arabamın içerisinden herhangi bir resmi kurumun sistemine - bilgisayarlarına istenilen dosya yüklenir ya da indirilebilir. Fetö ekibi yıllarca temiz insanları bu şekilde suçlayarak hapislere doldurdu. Bu Balyoz ve Ergenekon davalarında FETÖ ekibi böyle davrandı da tutukladılar insanları. Bilgisayarlarına alakasız, darbe içerikli dosyalar atıldı. Dediler ki bilgisayarında dosya var ve içeri atılıyorsun. Bu mevzular sanıldığından çok daha önemli konular” ifadelerini kullandı.

 

“GİZLİLİK BİZİM İŞİN DEĞİŞMEZİDİR”

Kendilerine başvuran kurumlara nasıl hizmet verdiklerini de anlatan Bilal Çoban,” İlk önce network yapısına bakıyor, ağ haritalarını çıkartıyoruz. Sonra bir takım testlere tabi tutuyoruz. Test sonuçlarını raporluyoruz. Ve maliyeti de böylece ortaya çıkmış oluyor. Takribi olarak 2 Bin TL ile 10 Bin TL arasından değişebiliyor fiyatlar. Genellikle 6-12 aylık sözleşme imzalıyoruz. En az 6 ay hizmet veriyoruz. Taraflar arası gizlilik antlaşması yapıyoruz. Gizlilik bizim işin değişmezidir.  HYPERLINK "http://www.donencebilisim.com" www.donencebilisim.com sitemizden ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir.” ifadelerini kullandı.

Serkan BORLAK  

05 Ağustos 2016 Kocaeli- Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR