Çaba harcamadan kemikler nasıl güçlendirilir?

Dert değil, her gün yapabileceğiniz ve kemiklerinizi güçlendirecek başka bir şey var ve hiç de çaba gerektirmiyor.Yapabileceğiniz şey uyumak. Kemikler...

Dert değil, her gün yapabileceğiniz ve kemiklerinizi güçlendirecek başka bir şey var ve hiç de çaba gerektirmiyor.
Yapabileceğiniz şey uyumak.


Kemikler sürekli olarak yapılıyor ve yıkılıyor. Her iki süreç de vücudun günlük döngüsünden, biyolojik ritimden etkileniyor. Kemikleri yıkan hücreler (osteoklast) geceleri daha çok çalışırken kemikleri yeniden yapanlar (osteoblast) işlerini çoğunlukla gündüz yapıyorlar.


Bu sürece bir ekleme yaparak geceleri de kemik yapımını gerçekleştirebilirsiniz.
Daha iyi uyumanıza yardımcı olan doğal bir destek, kemiklerinizi güçlendirmeye de yardımcı olur. Araştırma (2), bu maddenin vücudunuzun iskelette daha fazla kalsiyum depolamasını tetikleyerek kemikleri kırılmaya karşı daha az hassas hale getirdiğini gösteriyor.


Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan bu çalışma melatonin desteklerinin kemikleri pekiştirdiğini gösterdi.
Araştırmayı yürüten Kanada McGill Diş Hekimliği Fakültesi profesörlerinden Faleh Tamimi "Yaşlandıkça daha az ve kötü uyuruz, bu osteoklastların (kemikleri yıkan hücreler) daha aktif olması demektir. Bu da kemik yıkımı sürecini hızlandırır." şeklinde konuşmuş.


Melatonin biyolojik ritimi düzenlemede önemli bir rol oynuyor ve uyku desteği olarak kullanılıyor. Araştırmacılar, yaşlı hayvanlarda melatoninin ritimleri nasıl kontrol ettiğini incelediklerinde, osteoklastların aktivitesini sınırlayarak kemik yıkımını yavaşlattığını görmüşler. Bu hayvanlar melatonin desteği aldıklarında kemik hacim ve yoğunluklarının ciddi biçimde arttığını keşfetmişler.
 

Çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz
Çevirisi yapılan kaynak: 
(1) http://easyhealthoptions.com/supplement-sleep-stronger-bones/
Orijinal kaynak:(2) http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/rej.2013.1542


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR