Yabancı öğrenciler sorunlarını Milletvekili Fikri Işık’a anlattı

KİSA tarafından düzenlenen tanışma programına katılan Kocaeli Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık, uluslar...

BÜYÜTKİSA tarafından düzenlenen tanışma programına katılan Kocaeli Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık, uluslararası öğrencilerin sorunlarını dinledi

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KİSA) tarafından düzenlenen tanışma programı farklı ülkelerden gelen öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. KİSA Başkanı Mehmet Baydemir ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen programa katılan Kocaeli Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık, uluslararası öğrencilerin sorunlarını dinledi. Tanışma programına MÜSİAD Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Şemsettin Ceyhan ve Ercan Azak ile Umuttepe Camii Yaptırma Yaşatma Kültür Derneği Başkan Vekili Yüksel Özdemir de katıldı.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR
Umuttepe Camii toplantı salonunda düzenlenen tanışma programının açılış konuşmasını yapan KİSA Başkanı Mehmet Baydemir, Kocaeli’deki uluslararası öğrenci sayısının her geçen gün arttığını vurguladı. Bu artışın kent açısında oldukça önemli ve sevindirici olduğunu belirten Baydemir, “Geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde Kocaeli’de 64 farklı ülkeden 658 uluslararası öğrenci bulunmaktaydı.

74 ÜLKEDEN 960 ÖĞRENCİ
Ancak bu yıl 74 farklı ülkeden 960 öğrenci eğitim görecek. Üniversitemizde Türkçe eğitim merkezinin de açılmasıyla birlikte Kocaeli’ye ilk defa Türkçe bilmeyen öğrenci geldi. Yaklaşık 100 öğrenci bu yıl Türkçe öğrenecek ardından bölümlerinde eğitim almaya başlayacak. Öğrencilerimiz çeşitli sıkıntılarla karşılaşıyor. Bu sıkıntıları dile getirebilmeleri amacıyla yetkili makamları öğrencilerimizle buluşturuyoruz” dedi.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI ÇOK AZDI
Kocaeli Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık da yaptığı konuşmada Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olduğunu belirterek, “Bizim zamanımızda uluslararası öğrenciler büyükşehirlerde vardı ve sayıları bir elin parmaklarını geçmezdi. Ancak şimdi birçok ilimizde yüzlerce uluslararası öğrenci eğitim görüyor” şeklinde konuştu.

BİZİM MİSAFİRİMİZSİNİZ
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği’nin önemli bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Işık, “Öğrencilerimiz burada bizim misafirimiz durumundalar. Onları en iyi şekilde ağırlamak ve sıkıntılarına çözüm aramak için buradayız. Sizlerin bir an önce okullarınızı bitirip hem kendinize hem de ülkenize faydalı insanlar olmanızı temenni ediyorum” dedi.

ÖĞRENCİLERİN SORULARINI CEVAPLADI
Işık, daha sonra uluslararası öğrencilerin barınmadan sağlık imkânlarına çalışma koşullarından Türk vatandaşı olunmasına kadar pek çok konudaki sorusunu cevapladı. Uluslararası öğrenci tanışma programları önümüzdeki günlerde de devam edecek.

30 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR