Gebze Ziraat Odası kongresini tamamladı

Kongrede 57 delegenin kullandığı oylar ile 21 meclis üyesi seçilirken, meclis üyeleri ise 7 kişilik yönetim kurulunu seçti. Yönetim kurulu bu hafta i...

BÜYÜT

Kongrede 57 delegenin kullandığı oylar ile 21 meclis üyesi seçilirken, meclis üyeleri ise 7 kişilik yönetim kurulunu seçti. Yönetim kurulu bu hafta içi kendi içinde görev dağılımı yapıp başkan ve başkan vekilini seçecek.

 

Kongreye CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Durak Demirel, Gebze Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Şaban Ebik, Gebze Şoförler Odası Başkanı Necati Kaya, Sapanca Ziraat Odası Başkanı Necati Başer, Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Kandıra Ziraat Odası Başkanı Kemalettin Er, Gebze Lokantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Ziya Çalış, bölgedeki muhtarlar, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

BAKANLAR VE GENEL BAŞKAN ÇELENK GÖNDERDİ

Öte yandan Türkiye Ziraat Odası Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Kocaeli MHP Milletvekili Lütfü Türkkan kongreye çelenk göndererek genel kurulun hayırlı olması temennisinde bulundular.


MECLİSE YETKİ VERİLDİ

Okunan İstiklal Marşı ile başlayan kongrede ilk olarak divan oluşturuldu. Divan başkanlığını Sebahattin Koçeli, başkan yardımcılığı Necati Başer yaparken, katip üyeliklerine Mustafa Balcı ve Mehmet Tokgöz seçildi. Gebze Ziraat Odasını’nin yapmış olduğu çalışmaları anlatan slayt gösterimi ile devam eden programda faaliyet raporları da okundu. Ayrıca kongrede Yüksek Danışma Kurulu, Yüksek Disiplin Kurulu ve Tarımsal strateji geliştirme kurulu oluşturulması konusunda oda meclisine yetki verildi.

 

"SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞTIK"

Açılış konuşmasını Gebze Ziraat Odası Başkanı Ersan Çınar yaptı. Oda çalışmaları ve yapılan hizmetler hakkında bilgi veren Çınar, "Oda meclisimiz geçen dört yıllık faaliyet döneminde bölge tarımının ve çiftçilerin karşılaştığı sorunları çözmek için mevcut imkânları kullanarak her türlü çabayı gösterdi. Danışmanlık hizmetlerimiz geçen yıl olduğu gibi bu dönemde devam etti. Ayrıca ülkemizde kamu kurumları artık ziraat odalarını rakip veya karşı taraf olarak görmemelidir. Görev alanları itibariyle Ziraat Odalarının yerine geçmeye çalışmamalı, aksine bir kısım hizmetleri çiftçi kuruluşlarına devretmelidir. Çiftçilerimiz kendi örgütlenmelerine daha fazla sahip çıkmalıdır. Ziraat Odalarının güçlenmesi Türk çiftçisinin güçlenmesidir" dedi.

 

"BİRLİK OLMALISINIZ"

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ise tarımla uğraşan tüm herkesin birlik ve beraberlik olması içinde olması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Tarım ve ziraatla uğraşanların alanları kayboluyor. Üzülerek söylüyorum ki 1990 yıllarında tarım ürünlerini ihracat eden Türkiye hızla sanayileşmenin plansız bir şekilde devam etmesi sonucu tarım ürünlerini 2010 yılından itibaren ithal etmeye başladık. Eğer tarım politikamızı, köylümüzü, esnafımızı ziraatçımızı ve çiftçimizi yeniden gözden geçirmezsek 5 veya 10 yıl sonra biz muhtaç olacağız. Sanayi ve kentsel dönüşüm uğruna belli araziler birilerine veriliyor. Tarımlar uğraşan üretici kayıp ediyor. Bunları engellemenin yolu sizlerin birlikte hareket etmesinden geçiyor. Güç birliği yapmak zorundasınız. Sorunlarımızı hem iktidara hem de muhalefete hissettirmelisiniz. Bilim adamları ilerleyen senelerde kuraklık yaşanacağını söylüyor. Böyle olunca ne olacak tarım alanları yok olacak, sonra açlık olacak"

 

YÖNETİM VE MECLİS KURULU ÜYELERİ

Konuşmaların ardından seçime gidildi. Tek liste seçimde kanun gereği önce meclis üyeleri seçildi. Gebze Ziraat Odası 23. olağan kongresinden sonra meclis üyesi asil listesi şu isimlerden oluştu: Cevat Seyran, Erdem Şen, Göksel Coşkun, Halit Karagöz, Ayhan Pekşen, Ersan Çınar, Salih Yalçın, Adem Dal, Hasan Koca, Burak Sarı, Recep Yıpramaz, Hüseyin Özler, Mahmut Yılmaz, Adil Türkkan, İdris Yılmaz, Burhan Sarı, Kamil Süreyya Akyol, Ekrem Çevik, Muzaffer Boğazkaya, Seracettin Uysal, Orhan Bayram.  Gebze Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeleri ise Halit Karagöz, Erdem Şen, Göksel Coşkun, Cevat Seyran, Ayhan Pekşen, Ersan Çınar, Salih Yalçın.

 

KATILIM YOĞUN OLDU

Katılımın yoğun olduğu kongrede program sonunda Gebze Ziraat Odası yönetimi delegeler ve kongreye katılan muhtarlar ve protokole katılım ve teşekkür belgesi verirken yeni oluşturulan oda meclisi ile yönetime rozetleri takdim edildi. Ayrıca tüm misafirlere Gebze Öğretmen Evi'nde öğle yemeği ikram edildi. Öte yandan belirlenen yönetim kurulu üyeleri kendi aralarında toplanan yönetim kurulu başkanı seçecek.

08 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR