65 Milyon Dolarlık yerli sermaye Gebze'de

MG International Fragrance Company dünyanın tek bir çatı altındaki ilk entegre esans üretim tesisi yatırımını Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Te...

MG International Fragrance Company dünyanın tek bir çatı altındaki ilk entegre esans üretim tesisi yatırımını Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Tembelova’da açtı. Tesisin açılışına büyük ilgi gösterildi. Törene, Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası (GTO) Başkanı Nail Çiler, AKP Milletvekili Cemalettin Kaflı, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ve GOSB Başkanı Vahit Yıldırım katıldı.

 

45 BİN METREKARELİK TESİS

65 milyon USD’ı aşkın maliyeti ile 45 bin metrekare alana kurulan tesis dünyanın sayılı esans üretim tesislerinden biri olarak kabul ediliyor. Tesisin 5 bin metrekarelik alanı innovasyon, organik sentez ve araştırmalarına ayıran MG International Fragrance Company 5 yıl içerisinde üretmekte olduğu hammadde sayısını artırmayı hedefliyor. 2015 sonunda firmanın hammaddeleri ayrı bir yapı içerisinde dünya çapında satışa sunacak.

 

65 ÜLKEYE İHRACAT

Türkiye'de ürettiği esansları 2 bin 500’ü aşkın yerli firmaya tedarik ve 65 ülkeye ihraç eden kuruluşun ağırlıklı olarak ürün gönderdiği ülkeler arasında, İngiltere, Amerika, Fransa, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya bölgeleri ağırlıklı ihracat yaptığı ülkeler arasında yer alıyor.

 

“İTHALAT BAĞIMLILIĞI AZALACAK”

Tesisin açılışında konuşan Bakan Fikri Işık, Türkiye’de üretimi, ihracatı ve istihdamı artırmak için her gün buna benzer yeni tesislerin devreye alınması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin 2014 yılı itibarıyla uçucu yağlar alanında 19 milyon dolar ithalata ve 29 milyon dolar ihracata sahip olduğuna dikkati çeken Işık, bu ihracatın 14 milyon dolarının gül esansı olduğunu bildirdi.

 

IŞIK, BİLGİLER VERDİ

Işık, gül yağı çıkarıldığında Türkiye’nin uçucu yağlarda ithalatçı durumunda kaldığını belirterek, şöyle konuştu: “Dünyada doğal kimyasallara ilginin her geçen gün arttığı düşünüldüğünde bu açığın daha da artacağı öngörülebilir. Uçucu yağlar konusunda gül yağında elde ettiğimiz başarıyı, diğer ürünlerde özellikle de narenciye konusunda yakalamayı arzu ediyoruz. Kimya sanayinin olmazsa olmazı olan uçucu yağlar konusunda yapılacak böylesi yatırımlar, bu sektörün yüzde 70 oranındaki ithalat bağımlılığını azaltmamızı sağlayacaktır.”

 

KOKU ENDÜSTRİSİNDE LİDER

Şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mişel Gülçiçek, törendeki konuşmasında yatırım hakkında bilgiler verdi. Yaklaşık 65 milyon dolarlık yüzde 100 yerli bir yatırım yaptıklarını belirten Gülçiçek, “Esans üretiminde dünyada bu büyüklükte üretim gerçekleştirebilen otomatik üretim robotunun ilk kez bir Türk fabrikasına kuruldu. Tesisin Türkiye ekonomisine ciddi katma değer ürütecek ve istihdam sağlayacaktır” dedi.

 

ÇALIŞANLARA DEĞER

MG International Fragrance Company’nin yeni tesisinde toplantı salonları, 150 kişilik auditorium, pilates ve fitness salonları, mescit, yarı olimpik yüzme havuzu ve konukların, yurtdışından gelen uzmanların ya da yoğun çalışma temposu nedeniyle evlerine gidemeyen çalışanların konakladıkları 44 kişi kapasiteli 4 VIP odalı butik otel tarzında bir misafirhanesi bulunuyor. Bistro tarzındaki restoran çalışanlara her gün farklı damak lezzetlerinden oluşan menüsüyle hizmet veriyor.

14 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR