Bakanlar, Batı Trakya Türklerini ziyaret etti

İzmit Cephanelik bölgesinde yapılacak Şehir Hastanesi’nin temel atma töreninin ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji B...

BÜYÜT

İzmit Cephanelik bölgesinde yapılacak Şehir Hastanesi’nin temel atma töreninin ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel ve beraberindeki heyet İzmit Yenişehir Mahallesi Adnan Menderes Bulvarın da bulunan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi'ni ziyaret etti. Batı Trakya kökenli olan Sağlık Bakanı, bilindiği üzere 1 Şubat 2015’de Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi'nin Genel Kuruluna katılacağı bilgisi verilmişti. Sağlık Bakanı o gün Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı'nın vefatı sebebi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cenaze törenine görevlendirmesi ile kongreye katılamamıştı. Bugün Şehir Hastanesinin temel atma törenine katılmak üzere ilimize gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve beraberindekiler Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi yönetimini ziyaret etti.

 

BTTDD İzmit Şube Başkanı Lütfi Bodur ve yönetim kurulu üyeleri ziyaretten büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Başkan Bodur, “Sayın Bakanlarımızı kongremize davet ettiğimizde olumlu cevap almıştık. Sağlık Bakanımız resmi bir tören ziyareti sebebi ile kongremize katılamamış, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız bizleri yalnız bırakmayarak kongremize katılmıştı. Ben, yönetim kurulum ve üyelerimiz adına sizlere teşekkür ediyorum. Sağlık Bakanımızı bugün şehrimize yapılacak olan Şehir Hastanesinin temel atma törenine gelerek bizleri de unutmaması, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve siz beraberindekiler ile bizlere ziyarette bulunmanız derneğimizde büyük memnuniyet yaratmıştır. Öncelikle şehrimize kazandırdığınız büyük sağlık yatırımı için bu kentte yaşayan biri olarak teşekkür ediyorum.

 

Türkiye Cumhuriyet'i kurulduğu günden bu yana Yunanistan'a emanet ettiği Batı Trakya Türk Azınlığını hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Sorunlarında çözüm arayışını Yunanistan'a örnek olacak şekilde geliştirdi. Bizler Yunanistan'da yaşadığımız sıkıntılardan dolayı Ana vatanımız Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldık. Kapıları ardına kadar açık olan, kötü günümüzde yaralarımızı saran bir Ana vatanımız oldu. Bizler ana vatanda da birlik beraberliğimizi ve kültürümüzü sürdürüyoruz. 1968’den bu yana İzmit'te faaliyet gösteren bir derneğiz. Yönetim kurulumuz, kadın kollarımız ve gençlik kollarımız ile aktif bir şekilde çalışmalarda bulunuyoruz” dedi.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise “Kızılderbent'te bir camii açılışına katıldığımda bir söz söylemiştim. Sizler 250 kilometre uzakta olan bir bölgeden göç ettiniz. Ben Gümüşhane'den yani yaklaşık 1000 kilometrelik bir yerden göç ettim. Size muhacir diyorlar, bana muhacir demiyorlar. Ben karnımı doyurmak için göç ettim. Sizler imanınızı korumak için göç ettiniz. Sizlere bu yüzden muhacir diyorlar. Batı Trakya ve Balkanlar Türk kültürünü halen devam ettiren soydaşlarımızla varlığını sürdürmekte. Bizler her zaman yanınızda olduk ve yanınızda olacağız” dedi.

 

Tekrar sözü alan Şube Başkanı Lütfi Bodur, “Kongremizde İzmit Tarih Koridoruna Mübadele Göç ve Batı Trakya'yı anlatan bir müze kazandırmak istediğimizi, bununla ilgili bir proje çalışmamız olduğunu üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşmıştık. Projemize İzmit Belediyesinden olumlu cevap aldık. İzmit Belediye Başkanımız Nevzat Doğan projelerimize her zaman destek verdi. Bu projemizi de belediyemiz ile tamamlayacağız. Bizler hem kültürümüzü tanıtmak, yaşatmak hem de yaşadığımız kent'te değer katmak üzere proje çalışmaları yapıyoruz. Müzemizi en kısa zamanda şehrimize ve İzmit Tarih Koridorumuza kazandıracağız. Açılışında her iki bakanımızı da görmekten büyük onur duyacağız” dedi.

 

Ziyaretin ardından her iki bakan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi'nin önünde Şube Yönetimi ve Kadın Kolları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

20 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR