CHP’li Kaplan, uluslar arası çalıştayda konuştu

CHP Kocaeli Milletvekili M. Hilal Kaplan, davetli olarak katıldığı ve Marmara Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın düzenlediği...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili M. Hilal Kaplan, davetli olarak katıldığı ve Marmara Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın düzenlediği ‘İstanbul’da Yerel Düzeyde İklim Değişikliği ile Mücadele’ konulu Uluslar arası çalıştayında bir konuşma yaptı.

Aynı zamanda TBMM Çevre Komisyonu üyesi olan Milletvekili Kaplan, Marmara Üniversitesi Haydarpaşa yerleşkesinde yapılan ve iki gün süren çalıştayda yaptığı konuşmada yerel düzeyde böyle bir organizasyonun bölgemizde tartışılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Kaplan, “Konusuna hakim bilim adamlarının böyle bir sunumu gerçekleştirmesini memnuniyetle karşılıyorum. Benim konum olan iklim değişikliğinin yerel yönetimlere yansıması ve yerel yönetimlerin tutumu konusunda birkaç şey değinmeden önce siz bilim adamlarının bu tür konferansları sadece burada bilim adamları düzeyinde değil sizden ricam aynı bilgilerin parlamentoda tüm milletvekillerine ve ilgili yerel yöneticilerine aktarmanızı isterim” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde suyun çok önemli olacağının öngörüldüğünü vurgulayan Milletvekili Kaplan, “Önümüzdeki yıllarda enerjinin dışında su ve tarımla ilgili savaş boyutuna varan anlaşmazlıklar çıkacağı öngörülmektedir. Bu noktada su tasarrufu konusunda yerel yöneticilere ve biz kanun yapıcılara büyük görevler düşmektedir. Sadece su tasarrufu değil çevresel etkiler de dikkate alınmalıdır” şeklinde konuştu.

İklim değişikliğinin şehirlerde yaşattığı sorunlara yönelik bölgemizden bir örnek de veren Kaplan, “En son Kartepe’ yağmur sonrası yaşanan sel baskınında D-100 kapandı, bir mahalle sular altında kaldı. Tehlike büyük. İklim değişikliğindeki konuyu halkın zarar görmemesi konusunda ya da zararı en aza indirmek için yerel yöneticilerin büyük bütçelerle yaptığı çalışmaların birçok yerde yetersiz olduğunu görüyoruz” dedi.

Uluslar arası çalıştayın düzenlenmesinde Marmara Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın yanı sıra Helmholtz Çevresel Araştırmalar Merkezi, İstanbul
Bölgesel Çevre Merkezi ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı da görev aldı.

03 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR