Ergün&'den sert tepki...

2040'a kadar emekliye zam yok haberi tamamen yalan” diyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Bütçe imkanları el verdikçe araya girerek 50-80-100 T...

BÜYÜT

2040'a kadar emekliye zam yok haberi tamamen yalan” diyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Bütçe imkanları el verdikçe araya girerek 50-80-100 TL'lik ilave zamlar yaparak aradaki makası kapatmaya çalışacağız” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı açıklamada Siz bu kentte gazetecilik, ben siyaset yaptığım sürece birbirimize ihtiyacımız olacak. Birbirimizi üzmeden bu süreçleri geçirmeliyiz. Dün minibüsçü arkadaşlarımızla biraraya geldiğimizde emekli sorunlarını konuştuk. Ben Türkiye'nin sosyal güvenlik açıklarının eski popülist politikalar yüzünden çok olduğunu, bugün 30 milyar dolar açık veren bir sisteme sahip olduğumuzu, aldığımız önlemlerle sosyal güvenlik açıklarının 2040 yılından önce kapanmayacağını, sosyal güvenlik açıklarını kademeli bir şekilde kapatıyoruz dedim. Arkadaşlar bugün manşet atmış, &#392040 yılına kadar emekliye zam yok, ölme eşeğim ölme' yazmışlar. Yuh...Böyle birşey söylemedim, bunu kim yazmışsa çok ayıp etmiş. Ben bu konuyu kaç televizyon programında, canlı yayında anlattım herkes doğru anladı, ama burada arkadaşlarımızın böyle anlaması bizi üzdü. Lütfen bunu düzeltin. Birbirimizi hiç üzmeyelim, bu işi birbirimizi üzmeden götürelim. Ben böyle birşey söylemedim. Kaldı ki, bizim emekliye iki türlü zam yaklaşımımız var. Birincisi normal yıllık zam. Enflasyonun biraz üzerinde, ikincisi ise seyyanen zam. Eğer öyle olmasaydı, emeklimiz 2002 yılında 230 TL civarında maaş alıyordu, bugün 400 TL civarında maaş alırdı. Bugün işçi emeklisi 700 TL civarında alıyor. Çünkü arada seyyanen zamlar yaptık. Bundan sonra da kademeli zam uygulaması devam edecek. Dün anlattığım şey buydu.
Yıllık enflasyon rakamları ya da üzerindeki rakamları emeklilerin maaşına yansıtmaya devam edeceğiz. Bütçe imkanları el verdikçe araya girerek 50-80-100 TL'lik ilave zamlar yaparak aradaki makası kapatmaya çalışacağız.

13 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR