Tabip Odası’nda tartışmalı kongre

Eski başkanlardan Esra Yüksek’in yaptığı “Bizi PKK’lı ilan ettiler. Bu oda kirlendi” dedi. Yüksek’e yanıt veren Aykut Çelik ise akademisyenlerin bildi...

Eski başkanlardan Esra Yüksek’in yaptığı “Bizi PKK’lı ilan ettiler. Bu oda kirlendi” dedi. Yüksek’e yanıt veren Aykut Çelik ise akademisyenlerin bildirisine tepki gösterdi

 

Türk Tabipler Birliği(TBB) Kocaeli Tabip Odası’nın genel kurulu oda binasında başladı. Kongrede iki yıldır görevde bulunan Serkan Yılmaz’ın yeniden aday olmadığı kongrede başkanlık için Demokrat Hekimler Grubu aday belirleyemezken, Çağdaş Hekimler Grubu’nun adayı ise Aynur Karadeniz oldu.

 

BİN 650 ÜYE BULUNUYOR

Yapılan genel kurulla başlayan kongrede yönetim seçimi ise bugün yapılacak. Oda üyesi bin 650 kişinin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 7 kişilik yönetim kurulu, 8 kişilik delegasyon, 5 onur kurulu üyesi ve 3 denetleme kurulu üyesi belirlenecek. Bu arada yapılan oylama ile divan kurulu başkanlığına Erhan Uysal, katip üyeliğine ise Orhan Fındık ve Gülşen Ekingen Yıldız seçildi. Divan Başkanı Uysal, kurul öncesinde hayatını kaybeden sağlık personelini andı.

 

YILMAZ ÇALIŞMALARI ANLATTI

Genel kurulun ilk gününde konuşan Genel Sekreter Burhan Çağlar Usta, odanın bir etkisizleşme süreci yaşadığını, örgütlerinin demokratik bir güç merkezi olabilmesinin ise birliktelikle sağlanabileceğini söyledi. Toplantıda faaliyet raporunu sunan oda başkanı Serkan Yılmaz ise, geçen süredeki bütün çalışmaları anlattı.

 

ÖTEKİLEŞTİRMEKTEN  KURTULMALIYIZ

Genel kuruldu Demokrat Hekimler Grubu adına konuşan Ümit Tural, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu. Tural, “İktidarın sunduğu şuculuk buculuktan, ötekileştirmekten ve etiketlenmekten kurtulmalıyız. Akılcılığın ve bilimin sesini hep beraber daha gür çıkarmalıyız. Nitelikli ve sürekli bir tıp eğitimi sağlanmalıdır. Herkese eşit ve ulaşılabilir sağlık hizmeti sunulmalıdır. Biz bu esasla seçime giriyor ve sesi daha gür çıkan bir Kocaeli Tabip Odası yaratmak istiyoruz” dedi.

 

IŞIĞI YAYABİLMELİYİZ”

Çağdaş Hekimler Grubu’nun adayı olan Aynur Karadeniz de, konuşmasında şöyle konuştu: “Aktif çalışan hekim sayısı 3 bin veya üzerinde. Sorunların çözümünde odamıza sahip çıkmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. İlimizde neler yapılabileceğine sonra girmeliyiz. Hekimler bulundukları yere ışık saçan insanlardır, bu ışığı yayabilmeliyiz” dedi.

 

YÜKSEK’TEN İLGİNÇ SÖZLER

Bu arada kongrede konuşma yapan eski başkanlardan Esra Yüksek ise ilginç ifadeler kullandı. Yüksek, “Bu oda artık kirlendi. Odada eskiden emeğe saygı vardı. Birçoğunuz bu odaya ilk kez geliyorsunuz. Burada çalışan herkese saygı duyuyorum. Gönül ister ki herkes beraber olsun. Ama olamadık. Ben Türküm, ama bizi PKK’lı olarak adlandırmışlar. Bu salonda herkes ne kadar PKK’lıysa bizde o kadar PKK’lıyız. Biz öldürülenlerden yanayız. Bu oda büyük emeklerle yapıldı. Herkesin emeğine saygı duyun” dedi.

 

AKADEMİSYENLERE TEPKİ!

Yüksek’e yanıt veren eski yöneticilerden Aykut Çelik ise şöyle konuştu: “Bu oda kirlenmedi. Şahsım olarak akademisyenlerin imzaladığı bildirgeyi imzalamadık ve reddediyoruz. HDP ve AK Parti hariç tüm partilere gittik. Emek gösteren herkese sahip çıktık. Sadece akademisyenleri mi dile getireceğiz? Bu topraklarda ölen herkes için üzülüyoruz” diye konuştu.

 

DEMOKRAT HEKİMLER GRUBU LİSTESİ

demokrat-001.jpg

YÖNETİM KURULU

Ceren AKDEMİR

Nezahat COŞKUN

Ramazan GEYYAS

Pınar Özdal GÜNGÖR

Sarper SUR

Coşkun OVA

Ümit TURAL

 

BÜYÜK KONGRE DELEGELERİ

Berçem Ayçiçek DOĞAN

Saim ERARSLAN

Füsun ERDOĞAN

Onur HAMZAOLU

Salih TOPÇU

Burhan Çağlar USTA

Meryem Yıldız ŞEYHOĞLU

Esra YÜKSEK

 

ONUR KURULU

Berna Ayakta ŞERİFİ

Çiğdem ÇAĞLAYAN

Taner KALICI

Bülent KARA

Atilla YÜKSEL

 

DENETİM KURULU

Özcan CEYLAN

Necla Gürbüz SARIKAŞ

Mahmut Erkan ÖZKAN

 

ÇAĞDAŞ HEKİMLER GRUBU LİSTESİ

cagdas.jpg

YÖNETİM KURULU

Aynur KARADENİZ

Gülşen EKİNGEN

Ahmet DURUKAL

Zeki HAMŞİOĞLU

Ersin KARAGÖZ

Orhan FINDIK

Mustafa KARA

 

BÜYÜK KONGRE DELEGELERİ

Fatih Mehmet ÇAĞLAR

Ömer ARDAMAN

Fuat KARAPINAR

Aykut ÇELİK

Hüseyin AYDINOĞLU

Bekir Sami İLTER

Kazım ÇİMEN

Ömer TAN

 

ONUR KURULU

Ayşe Engin ARISOY

Ahmet ALMAÇ

Mustafa DÜLGER

Cüneyd ÖZKÜRKÇÜGİL

Atilla YÜKSEL

 

DENETLEME KURULU

Tuba Turgut BIÇAKOĞLU

Müjdat AKİSEN

Ferzat ZONÜZİ

23 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR