Akar: Artvin’de halk ayağa kalktı! Derince’de böyle bir şey yok!

CHP Derince İlçe Başkanlığı, Derince Limanının büyümesi ve genişlemesi için yapılacak olan dolgu projesine karşı çıkmak amacıyla Zübeyde Hanım Kültür...

CHP Derince İlçe Başkanlığı, Derince Limanının büyümesi ve genişlemesi için yapılacak olan dolgu projesine karşı çıkmak amacıyla Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde bir panel düzenledi. CHP Derince İlçe Örgütü Derince limanına yapılması planlanan dolgu ve genişletme çalışmaları ilgili dün Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde panel düzenledi.

 

KATILIM

CHP’lilerin yoğun katılım gösterdiği panele CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Sabriye Gülşah Şahin, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, CHP Derince İlçe Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca, Yapıyol-Sen Şube Başkanı Ethem Kartal, Derince Kent Konseyi Başkanı Hasan Mola,  eski İSU Müdürü Servet Alpaslan, Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Burhan Usta, Av. Çiğdem Gürpınar, Kimya Mühendisi Müştak Müstecaplıoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Derince’de yaşayan abisi Ali Kılıçdaroğlu katıldı.

 

İLÇEMİZE SAHİP ÇIKALIM!

Gerçekleşen Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Derince İlçe Başkanı Nihat Değer selamlama konuşmasının ardından, “Bu panel Derince’nin geleceği için önemlidir. İki tane önemli sorunumuz var. Bunlardan birincisi liman sorunu diğer ise çöp fabrikası sorunudur. Kamuoyunda sürekli ‘CHP her şeye karşı’ diyorlar. Evet biz Çevre kirliliğine, doğanın yok edilişine karşıyız. Eğer bununla bizleri eleştiriyorlarsa bundan gurur duyarız. Bugün ilçemize çöp fabrikası kurmak istiyorlar ve limanımızı dolgularla doldurmak istiyoruz. Bizim adımızın geçmesi çok önemli değil. Bu açıdan Derince halkı artık ayağa kalkmalı ve halkımızla beraber limanımıza ve ilçemize sahip çıkacağız” dedi.

 

SON 5 YILDA YALOVA KADAR BÜYÜDÜK

Değer’in ardından konuşan CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar, “Kocaeli her geçen gün sanayilerle kuşatılmaya devam ediyor. Kuzeyde çöp fabrikası ile güneyde de liman yolu ile derince daraltılıyor. Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu söyledikleri çalışmaları kentimizde ilçemizde yapmaya devam ediyorlar. Son 5 yılda Yalova kadar büyümüşüz. Artık kentimizde sanayi yerine sosyal yaşam alanları çoğalmalıdır. Bunları yapabilmek için bu çalışmalara dur dememiz gerekiyor. 1960 yıldan itibaren kentimiz göç almaya başladı. Göçten sonra kentimizde birçok fabrika kurulmuş. Hala tüm Türkiye’nin sermayesini buraya toplamaya çalışıyorlar. Daha da kötüsü İstanbul’un çöplüğü olan bir kent haline geliyoruz” diye konuştu.

 

ARTVİN’DEKİ AYAĞA KALKIŞ BURADA YOK

“Kentimize sahip çıkmalıyız” sözlerini kullanan Akar, “Kocaeli’nde yaşayan vatandaşlarımız henüz bu kenti sahiplenmemişler. Artvin’de yaşanılan olayı hepiniz gördünüz. Söz konusu firmanın orada çalışma yapmaması için Artvin halkı ayağa kalktı. Ama Kocaeli’nde, Derince’de böyle bir şey görmek mümkün olmadı. Bu yüzden eğer kent halkı bu noktada ses çıkarmaz ve tepki göstermezse sadece CHP’nin yaptığı eylemlikle yada paneller bir şey değiştirmez” şeklinde konuştu.

 

AVRUPA’NIN EN BORÇLU BELEDİYESİ: KOCAELİ

Akar, “Nüfus yoğunluğunun bakımından Türkiye ikinciyiz. Ama kamu yatırımları konusunda maalesef çok geri sıralardayız. Yapılan tüm çalışmaları özel sektör yapıyor.  Türkiye’nin en çok kazanan belediyesi Kocaeli belediyesi ama Avrupa’nın en borçlu belediyesi yine Kocaeli Belediyesi’dir. Borcun Yuvacık Barajı ile ilgili olduğunu söylüyorlar ama Yuvacık Barajı borcu Hazine’ye olan borçtur. Bu anlamda da samimi değiller. Derince limanın doldurulması konusunda ‘istihdamı arttıracağız diye yapıyoruz’ diyorlar ama biz biliyoruz ki o limanlarda çalışanları asgari ücrete mahkum edecekler” sözlerini kullandı.

 

YEREL ESNAFIN REKABET ŞANSI YOK

Derince limanın doldurulmasının ardından yaklaşık 1300 TIR’ın limana girip çıkacağını dile getiren Akar, “Günde 1300 TIR’ın gireceği bir limanda yerel halkın kazanması mümkün değil. Çünkü o zaman uluslararası firmalar limana girecek haliyle yerel esnafın onlarla rekabet etme şansı yok. Böylelikle anlıyoruz ki limanı kurarken ‘esnaf kazanacak’ sözlerinde de samimi değiller. ÇED raporu istedik ama maalesef valimiz buna gerek olmadığını söyledi. Sendika dava açtı ama sürecin ne zaman sonuçlanacağını bilmiyoruz” dedi.

 

KENTTE 44 LİMAN VAR

Akar, “TIR’ların park etme sorunu da çabası. Büyük ihtimalle kentsel dönüşüm adı altında konteynerler yapacaklar. Bu liman dolgusu kente hiçbir şey katmayacak. Kentte 44 liman var, hiçbiri tam kapasiteli çalışmıyorlar. Tüm limanlar tam kapasiteli çalışsa Derince limanına gerek kalmaz. Öte yandan deprem kuşağında yaşıyoruz. Yan, nerden bakarsanız bakın bu dolgunun kimseye faydası olmaz. Biz yatırımlara karşı değiliz, yatırımların doğru yerde yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

KÖRFEZ DOĞAL LİMAN GÖRÜLÜYOR

Konuşmasına devam eden Akar, “Burada liman yapmak istemelerinin diğer bir nedeni de Körfez’i doğal liman olarak görüyorlar. Diğer taraftan burayı stratejik nokta olarak görüyorlar. Eğer liman yapmak istiyorsanız gidin Karadeniz’de, Akdeniz’de yapın. Eğer yatırım yapmak istiyorsanız Doğu’dan Batı’ya göçü durdurmak için gidin Doğu’ya, Güneydoğu’ya, Karadeniz’e yatırım yapın” dedi.

 

DİLOVASI’NA ÇÖP FABRİKASI

“Liman dışında şimdi de çöp fabrikası kurmak istiyorlar” sözlerini kullanan Akar, “ Dilovası’nda bir yer bulmuşlar. Dilovası’nın sanki başka bir sorunu yokmuş gibi birde çöp sorunu ile karşı karşıya bırakıyorlar. Maliyetini düşürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Buraya getirilecek olan çöplerin hepsi Derince’nin batısından getirilecek. Kocaeli’nde böyle bir tesis yapılmasına karşı değiliz ama yerinin doğru tespit edilmesi gerekiyor.  Bütün bu sorunları ne ben tek başıma çözebilirim ne de CHP tek başına çözebilir. Bu açıdan Derince halkını ilçesine ve kentine sahip çıkmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BU BİR KATLİAMDIR!

Dolgu projesinin doğal yaşamı tehdit ettiğini savunan CHP’liler, Kocaeli Valiliği tarafından duyurulan “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararına tepkileri duyurmak için bir araya geldikleri programa katılan İSU eski Genel Müdürü Servet Alpaslan “Ülkemizde de imzalanan uluslararası sözleşmeler neticesinde çevre üzerinde önemli etkileri olabilecek projelerin gerçekleşmesi öncesinde alınan ÇED raporu Derince ve Kocaeli özelinde bu denli önemli sonuçlar doğurabilecek bir proje öncesi alınmaması her şeyden önce hukuki anlamda bir katliamdır. Bu katliama en anlamlı tepkiyi Kocaeli Barosu verdi” dedi.

 

KIYI İŞLETMELERİ ALANLARINI HUKUKSUZ GENİŞLETİYOR

İzmit Körfezi’nde bulunan irili ufaklı 40’a yakın kıyı işletmelerin her fırsatta alanlarını hukuksuz bir şekilde büyütmekte olduğunu belirten Alpaslan, “Kıyı işletmeleri denizi doldurarak dolgu sahası elde etmeye çalışmaktadır. Bunun sonu İzmit Körfezi’nin bir yakadan bir yakaya birleşmesinden başka bir şey değildir. Kocaeli’de yaşayan insanların deniz ile bağlantıları bu gibi ticari amaç taşıyan, doğaya ve insan sağlığına her fırsatta zarar vermekten çekinmeyen işletmeler tarafından kesilmiştir. Kocaeli’nde yaşayan halk artık Körfez’i göremez oldu. Yaşamı alanı elinden alınan ve ses çıkarmayan Kocaeli halkının isyanına hukuki olarak destek veren Kocaeli Barosuna ve emeği geçenlere teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Buket SEZER

13 Mart 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR