10 numarada kayıt dönemi

Atık yağları piyasaya sürenler 150 tonun üzerinde satış yaptıkları noktaların adres ve iletişim bilgilerini 5 yıl saklamak zorunda olacak. Otobüs ve...

BÜYÜT

Atık yağları piyasaya sürenler 150 tonun üzerinde satış yaptıkları noktaların adres ve iletişim bilgilerini 5 yıl saklamak zorunda olacak.

Otobüs ve kamyonların daha ucuz olduğu için kullandığı, karayollarında büyük risk yaratan kaçak 10 numara yağ üretiminde kullanılan atık yağlarla ilgili tedbirler sıkılaştırılıyor. Üzerinde çalışılan düzenlemeye göre toplama ve yenileme tesislerine getirilen atık yağlara fuel oil, boya, deterjan, solvent, antifriz gibi herhangi bir yabancı madde karıştırılamayacak. Atık yağları piyasaya sürenler 150 tonun üzerinde satış yaptıkları noktaların adres ve iletişim bilgilerini 5 yıl saklayacak.


LİSANS ŞARTI GELİYOR

Atık yağ rejenerasyon (yenileme) tesisi kurmak isteyenler çevre lisansı alacak.
Rejenerasyon sürecinde ortaya çıkan ağır yağlar Petrol Piyasası Kanunu çerçevesinde işlem görecek. Atık yağı piyasaya sürenler her yıl mart ayının sonuna kadar bakanlığa yağ beyanında bulunacak. 150 tonun üzerinde satış yaptığı yerlerin adreslerini ve iletişim bilgilerini bildirmekle yükümlü olacak.Atık yağ üreticilerinin depolalarındaki tanklarda en  fazla 2 bin litreye kadar atık yağ depolanabilecek.

 

TEHLİKELİ VE YABANCI MADDE

Bu yağların içine su, benzin, motorin, fuel oil, boya gibi herhangi bir yabancı madde karıştırılmayacak. Atık üreticilerinden atık yağların teslim alımında 2 adet 250 mililitre hacminde numune alınacak mühürlenerek muhafaza edilecek. Atık yağların teslim alınması sürecinde toplayanlar, taşıyanlar atık üreticisinden teslim edilen atığın kategorisi, grubunun doğru beyan edildiğine, içeriğinde atık yağlardan başka kirletici, tehlikeli ve yabancı madde bulunmadığına ilişkin taahhüt alacak.


ATIKLARA SIKI KONTROL

Yapılan düzenlemeyle merdivenaltı üretimin azalacağına dikkat çeken yetkililer, “Atık yağlar maalesef 10 numara yağın üretilmesinde kullanıyor. Taslağın yürürlüğe girmesiyle atık yağların kontrolüyle ilgili yeni standartlar getiriliyor. Atığın tesliminden kullanımına kadar tüm sürecin kontrol edilmesi amaçlanıyor” bilgisini verdiler.


ATIK YAĞDAN RİSK ÇIKIYOR

Özellikle otobüslerde meydana gelen yangınlar 10 numara yağ tehlikesini gündeme getirdi. 10 numara gibi kaçak yakıtlar merdivenaltı üretimle piyasaya sürülüyor. 10 numara yağ üretimi için önce atık yağlar toplanıyor. Atık motor yağlarından, tüketilmiş bitkisel yağlar, hidrolik yağlar, yanık ve işlenmemiş ham yağlarla birlikte inceltici ve yanmayı sağlayan kimyasal maddeler konuluyor. Ksilen, white sprite ve solvent gibi maddeler atık yağla karışınca, yanıcı özelliği olan büyük riski olan 10 numara yağ ortaya çıkıyor.

28 Ağustos 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR