Gebze’de Mehmet Akif’e Coşkulu Anma

İstiklal Marşı Yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 91. Yıldönümü dolayısıyla Osman Hamd...

BÜYÜT

İstiklal Marşı Yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 91. Yıldönümü dolayısıyla Osman Hamdi Bey Sahnesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene Gebze İlçe Kaymakamı Salih Karabulut, Garnizon Komutan Vekili Personel Binbaşı Naim Su ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’le birlikte ilçe protokolü, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Milli şairin hayatının bir anlatıldığı slayt gösterisi ile tiyatronun da sahnelendiği programda protokol konuşmalarının ardından Kültür Bakanlığı Türk Müziği Topluluğu tarafından Akif’in bestelenmiş şiirlerinden oluşan bir konser verildi.
İSTİKLAL MARŞI MİLLETİMİN ESERİ
Törende söz alarak Mehmet Akif Ersoy’un örnek kişiliği ve eserleri hakkında kısa bir konuşma yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Akif’in sadece şiirleriyle değil, Anadolu’yu karış karış gezerek yaptığı konuşmalarla milletimize ümit ve direniş gücü verdiğini söyledi. Köşker, “İstiklal Marşımızı yazan rahmetli Akif, ‘Milletimin eseridir’ diyerek ödül kabul etmemiştir. Akif Sadece şair olarak değil, hayatı ve fikirleriyle de milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Bu sevgi ve muhabbetin sırrı, onun yazdıklarında, konuştuklarında ve daha da önemlisi mütevazi, örnek kişiliğinde ve hayatında gizlidir. ” diye konuştu.
ŞİİR YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Program sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen şiir okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında birinciliği Mustafapaşa İlköğretim Okulu’ndan Fatma Zehra Şahin, ikinciliği Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencisi Reyhan Şişman, üçüncülüğü ise Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu öğrencisi Azra Alaca kazandı.
“ZULMÜ ALKIŞLAYAMAM” ŞİİRİNDE İLK ÜÇ DERECE
Mehmet Akif Ersoy’un “Zulmü Alkışlayamam” adlı şiirini ezbere okuma ve yorumlama yarışmasında birinciliği Dumlupınar İlköğretim Okulu öğrencisi Senanur Yerli, ikinciliği Orhangazi İlköğretim Okulu öğrencisi Eda Kepenek, üçüncülüğü ise Ayşe Sıdıka Alişan İlköğretim Okulu öğrencisi Berna Özgür kazandı.
LİSELERDE İLK ÜÇ DERECE
Programda Mehmet Akif Ersoy’un “Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak” adlı şiirini ezbere okuma ve yorumlama yarışmasında ise birinciliği Sarkuysan Lisesi öğrencisi Fatma Özer, ikinciliği Anibal Anadolu Lisesi öğrencisi Büşra Gündoğdu, üçüncülüğü Gebze Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Musa Bozkurt kazandı.

13 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR