AKP'de 3 dönem şartı kalkıyor mu?

Kural kaldırılırsa olası bir erken seçimde meclis dışında kalması gereken Bakan Fikri Işık’a yol açılmış olacak. Yapılacak olan genel seçimde eski Ba...

Kural kaldırılırsa olası bir erken seçimde meclis dışında kalması gereken Bakan Fikri Işık’a yol açılmış olacak. Yapılacak olan genel seçimde eski Bakan Nihat Ergün’de yeninden siyasete dönmesi bekleniyor.

 

AKP, sonbaharda yapılacak olağan kongresinde partinin çok tartışılan '3 dönem' kuralını kaldırmaya hazırlanıyor. Seçim sonuçlarının tek başına iktidar olanağı vermediğinin ortaya çıkmasıyla AKP içinde en çok konuşulan konuların başında, koalisyon seçeneklerinin yanı sıra olası bir seçimde 3 dönem kapsamına girecek milletvekillerinin durumu var. 70 kadar 3 dönemlik milletvekilinin siyasete veda etmesine seyirci kalan 2 dönemlik milletvekilleri, şimdi sürecin kendi aleyhlerine işlemeye başlaması üzerine bu konuda kulis yapmaya başladılar.

 

KONGREDE DEĞİŞTİRİLEBİLİR

Eylül ayında yapılması öngörülen kongrede, aylardan beri tartışılan 3 dönem kuralının kaldırılması konusunda, parti içinde ciddi bir hazırlık yapıldığı öğrenildi. Partinin tüzüğünde yer alan ve "3 dönem milletvekili seçilenlere 1 dönem ara verme zorunluluğu" getiren kuralın kaldırılması için seçimlerden önce girişim olmuş, ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ben de kaldırılmasından yanayım ama şu an zaman uygun değil" demişti. Bu nedenle, 3 dönem kuralına takılan 70 milletvekili bu seçimde listeye konulmadı.

 

MİLLETVEKİLLERİNİN DURUMU

Ancak hükümet kurulamaması durumunda erken seçim gündeme gelirse, partinin 2 dönemlik 30 milletvekili 6 ay geçmeden 3 dönemlik olacak ve listeye giremeyecek. 2 dönemlikler, "Erken seçim olursa bu dönem sayılmasın" kulisi yapmaya başladılar. Dışarıda kalan isimler ise yeninden listeye girebilme yolunda önleri açılmış olacak. Parti kurmayları, tartışmaların yeniden yaşanmaması için çok tartışılan bu kuralın kaldırılmasının gündeme gelebileceğini belirttiler.

 

NİHAT ERGÜN DÖNER

Olası bir erken seçimde Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Beşir Atalay, Hüseyin Çelik, Mehmet Ali Şahin, Faruk Çelik, Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Nimet Baş, Taner Yıldız, Hayati Yazıcı, Nurettin Canikli, Mehdi Eker, Mevlüt Çavuşoğlu, Bekir Bozdağ ve Ömer Çelik gibi isimlerin de aralarında yer aldığı 3 dönemlik eski ağır topların milletvekilliği için önleri açılacak.

 

FİKRİ IŞIK GİDER

Buna karşılık tüzük değiştirilmezse, kabine üyeleri Mehmet Şimşek, Mehmet Müezzinoğlu, Veysel Eroğlu, İdris Güllüce, Cevdet Yılmaz, Lütfi Elvan, Fikri Işık'ın yanı sıra, Ahmet Aydın, Ahmet İyimaya, Necdet Ünüvar, Ayşe Nur Bahçekapılı, Öznur Çalık, Süreyya Sadi Bilgiç, Recai Berber gibi isimler 3 dönem engeliyle karşılaşacaklar.

25 Haziran 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

mehmet karamehmet - nedir bu hep aynı isimler sanki memleketi kurtarıyorlar, sadece kendi sülalelerini kurtarıyorlar, yaptıkları ortada, sanki başka adam yok. onlardan daha iyi ve kaliteli hatta dürüst insan çok (ha birde Trabzon-Rize-Gümüşhaneli olmasında nereli olursa olsun)

Yanıtla . 0Beğen 25 Haziran 11:01
02

yakup - eski millet vekilleri işsiz kalınca 3 dönem işini hallederler ama vatandaşın mecliste bir işi düştümü yapmazlar e ne kadar olsa 13 bin.tl maaaş sonunda bal tutanparmak yalanır ne olursa gariban insana ve işsiz insanlara olur

Yanıtla . 0Beğen 25 Haziran 11:01
01

veysel - Fikri ışık adam bu nihat ergün insanlıktan nasibini almamış vefasız biri Tayibin sayesinde vekil oldu büyük değerse bağımsız koysun zaten seçilir altının kıymetini sarraf bilir

Yanıtla . 0Beğen 25 Haziran 11:01
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR